Yaşam

Zeytinin Kanıtlanmış 9 Faydası

Zeytinin insan sağlığına oldukça faydalı besinler içerdiğini biliyor muydunuz?

Çoğunlukla kahvaltıda ve zeytinyağı olarak kullandığımız zeytin, zengin bitki besleyicileri ile doludur ve yüksek E vitamini içeriği, kansere karşı savaşan antioksidanlar ve kardiyovasküler yararları ile bilinir. Ama hepsi bu kadar değil. Zeytin beslenmesi başka neler sağlar? Hadi bir bakalım.

Zeytinin Sağlığımıza 9 Faydası

Sayısız Antioksidan Sağlar

Vücuttaki oksidasyonun kalp hastalığı ve kanser gibi birçok hastalığın ilerlemesi ve büyümesiyle bağlantılı olduğu kanıtlanmıştır. Zeytin, kanıtlanmış antikanser, antidiyabetik, yaşlanma karşıtı ve nöro-koruyucu etkileri ile antioksidanlar olan, temel olarak polifenoller sağlayan yüksek antioksidan bir gıdadır.

Zeytinler, vücudun en önemli antioksidan besinlerinden biri olan antioksidanları geri dönüşüm kabiliyetinden ötürü, kandaki glutatyon seviyelerini de arttırmaktadır. Her zeytin çeşidi farklı düzeylerde antioksidanlara sahip olsalar da hepsinde bulunurlar. Zeytinlerde bulunan antioksidanların faydaları, hemen hemen tüm vücut sistemlerini aşar ve hastalık önleme ve tedavisinde önemli bir faktör olabilir.

Düşük Kolesterol Ve Yüksek Tansiyona İyi Gelir

Zeytin “iyi yağ” kaynağı olduğundan, diğer yağların yaptığı gibi atardamarlara zarar vermezler. Araştırmalar, zeytinlerin kan basıncını düşürme ve aynı zamanda kolesterolün kontrol edilmesine ve azaltılmasına yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Zeytinlerin hipotansif (kan basıncını düşürücü) etkileri içerdikleri oleik asitten kaynaklanır.

Çalışmalar, Akdeniz diyetinde zeytin, zeytinyağı ve diğer gıda maddelerinin tüketiminden sonra kan basıncında ve genel kardiyovasküler inflamasyonda önemli düşüşler olduğunu göstermiştir.

Ağrı Kesici Etkisi Vardır

Vücutta ağrı ve yaralanmaya neden olan enflamasyon, hastalığın kökündedir. Ağrı kesiciler, ağrıyı kesmede etkilidirler, ancak diğer birçok vücut sistemine zarar verirler. Zeytinler doğal bir ibuprofendir. Enflamasyon oluşturan enzimlerin büyümesini inhibe eder ve böylece ağrıyı hafifletir. İnflamasyon, kalp damar hastalıklarında da büyük bir rol oynar; bu, zeytinlerin kalp sağlığının bir başka nedenidir.

Kanser Tedavisinde ve Önlenmesinde Rol Oynar

Akdeniz bölgesi, Avrupa ve Amerika ülkelerinden önemli ölçüde daha düşük kanser seviyelerine sahiptir. Zeytinlerdeki fenolik bileşikler, özellikle meme, kolon ve midede anti-tümör yetenekleri sergiledi. Zeytinlerin, en  iyi kanserle mücadele eden yiyeceklerden bazıları olduğuna dair umut verici kanıtlar var.

Çoğu kanser terapisinde olduğu gibi görünüm umut vericidir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kalp Sağlığını Artırır

Zeytin beslenmesi, sağlıklı bir kalp ve kardiyovasküler sistem için gerekli her şeye sahiptir: Antioksidanlar, antienflamatuar yetenekler, sağlıklı yağlar, ayrıca optimum kalp sağlığı için önemli olan büyük miktarda bakır ve E Vitamini içerir.

Zeytin içeren bir beslenme sadece kalp hastalığı semptomlarını tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda yüksek tansiyon ve kalp problemlerine genetik yatkınlığı olan kişilerde bile, kalp ile ilgili komplikasyon riskini önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır. Zeytin beslenmesi de koroner kalp hastalığını önleyebilir.

Doğal Probiyotik Olarak Çalışır

Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan çalışmada, zeytinlerdeki fenolik bileşiklerin vücutta vitamin ve anti bakteriyel kimyasallar üreten iyi bifidobakteri sayısını artırabileceğini göstermiştir. Böylece, zeytinler bağırsak sağlığını iyileştirir ve mikrobiyom işlevini geliştirir.

Diyabet ve Obezite İçin Daha Düşük Risk Sağlar

Zeytinler tekli doymamış yağlar bakımından yüksek olduğundan, diğer daha zararlı yağlar içeren yiyecekler ile ikame edildiklerinde tip 2 diyabet ve obezite riskini büyük ölçüde azaltırlar. Zeytinlerde bulunan antioksidanlar ayrıca, zeytinleri hiperglisemi ve diyabetik komplikasyonlar için etkili bir tedavi kılan diyabetle ilişkili oksidatif stresin zararını önlemeye yardımcı olur.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir incelemede, zeytinyağı tüketiminin tip II diyabet insidansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmacılar, 37-65 yaşları arasındaki 59.930 kadını Hemşirelerin Sağlık Çalışması (NHS) ve 26-45 yaşlarındaki NHS II’den diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve başlangıçta kanser içermeyen 85,157 kadını takip etti. 22 yıllık takipten sonra, sonuçlar “daha ​​yüksek zeytinyağı alımının, kadınlarda T2D’nin mütevazı düşük riskiyle ilişkili olduğunu ve hipotetik olarak diğer yağ ve salata sosu türlerinin (margarin, tereyağı ve mayonezin) zeytinyağı ile ters ilişkili ikame edildiğini ortaya koymuştur.”

41 yaş üstü veya fazla kilolu yetişkinlerde, plasebo kontrollü, 65 yaş ve üstü obezlerde, diğer yağların yerine zeytinyağı sağlanmış, kan basıncının azaldığı, iyi kolesterolün artmış olduğu ve genel kardiyo-metabolik ve immünolojik sağlık yararları gösterdiği görülmüştür. Bu, zeytin beslenmesinin obeziteyi doğal olarak tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

Birçok çalışma, zeytinlerin belirli mikrobiyal, viral ve fungal enfeksiyonlarla mücadelede ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Halk hekimliğinde bu kapasitede zeytin meyvesi ve zeytin yaprağı özü kullanılmış ve son zamanlarda araştırmalarda kanıtlanmıştır. Test edildiğinde, zeytin özü, MRSA dahil olmak üzere bir dizi viral, mantar ve bakteri enfeksiyonunun büyümesini inhibe etti.

Osteoporozu Önler

Zeytin polifenolleri kemik kaybını önlemede faydalıdır. Birçok çalışma, bu bileşiklerin kemiğin oluşumunda ve korunmasındaki etkinliğini göstermiştir. Zeytin beslenmesinin sağladığı bitkisel besinler sayesinde, herhangi bir osteoporoz diyet tedavisine zeytin eklenmesi gerekir.

Meyve ve yağ arasındaki fark, hazırlama ve işlemede yatmaktadır. İkisinin de lehte ve aleyhte olanlar var, ancak önerilen porsiyonlarda tüketildiğinde, ikisi de sağlığınıza inanılmaz derecede faydalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu