Sağlık

Yumurtalık Kanserini Önlemek Mümkün Mü?

Yumurtalık kanseri, kadın hastalıkları arasında en sık görülen ve tedavisi zor olan kanser türlerinden biridir. Yaşamı boyunca her 100 kadından 1 ya da 2’sinde yumurtalık kanseri gelişmektedir. Yumurtalık kanseri, çoğu zaman geç teşhis edildiğinden genellikle hastalık çok ilerlemiş durumda olur ve bu nedenle tedavi süreci birçok kadın kanseri türüne göre daha zorludur. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis tedavi başarısı bakımından çok önemlidir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Hakkında Önemli Noktalar

Yumurtalık kanseri, bir kadının rahim tarafında yer alan, yumurta depolayan ve östrojen ve progesteron dahil olmak üzere dişi hormonları üreten iki badem şeklindeki organ olan malign (kanserli) hücrelerin yumurtalıkların içinde veya üzerinde oluşması sonucu ortaya çıkar.

Her kadın erken yumurtalık kanseri belirtileri yaşamaz. Yumurtalık kanseri belirtileri ortaya çıktığında genellikle şunları içerir: şişkinlik, pelvik ağrı, çabuk tam hissetme, idrara çıkma, düzensiz dönemler, kabızlık ve ağrılı seks.

Yumurtalık kanseri için risk faktörleri şunları içerir: ailede kanser öyküsü, genetik mutasyonlar, 40 yaşın üzerinde olması, obezite, sigara kullanımı, hormon replasman tedavisi kullanımı, 35 yaşından sonra doğum ve talk gibi bazı kimyasallara maruz kalma.

Yumurtalık kanseri tipik olarak kemoterapi, radyasyon, immünoterapi ve / veya cerrahi ile tedavi edilir.

Yumurtalık Kanserini Önlemenin ve Tedavi Sırasında Semptomları Yönetmenin 7 Doğal Yolu

  • Sağlıklı beslenmek
  • Gevşeme ve odaklanmak
  • Mide bulantısı ve sindirim sorunlarını tedavi etmek
  • Yılda bir sefer jinekolojik muayene olma
  • Emzirme
  • Toksin maruziyetini önleme
  • Alkol / sigarayı sınırlandırmak

Önleyici Bakım İçin 5 Adım

Yılda Bir Sefer Jinekolog Muayene Olun

Şu anda mevcut olan over kanseri için kesin bir erken tarama testi bulunmamaktadır. Bu yüzden uzmanlar, kadınları yıllık rektum ve vajinal pelvik muayene için doktorlarını ziyaret etmeye teşvik etmektedir. Doktorunuzun tıbbi geçmişinizi, herhangi bir aile kanser geçmişini ve sizin için geçerli diğer risk faktörlerini bilmesini sağlayın. Ailenizde meme ve yumurtalık kanseri öyküsü varsa proaktif olmak en iyisidir, bu yüzden bunu doktorunuzla birlikte geliştirin ve riski azaltmanın yollarını konuşun.

Genetik Testleri Uygulayın

Doktorunuz yumurtalık kanseri için (aile öyküsü olması gibi faktörler nedeniyle) yüksek risk altında olabileceğine inanıyorsa, o zaman sizi genetik mutasyonlar taşıdığınızı tespit etmek için testler yapabilen bir genetik danışmana yönlendirebilir. Bazı gen mutasyonları hem meme kanseri hem de yumurtalık kanseri riskinizi artırabilir, ancak yalnızca küçük bir yumurtalık kanseri yüzdesi kalıtsal gen mutasyonlarından kaynaklanır.

Yumurtalık kanseri riskini artırabilecek genlere meme kanseri geni 1 (BRCA1) ve meme kanseri geni 2 (BRCA2) adı verilir. Lynch sendromuyla ilişkili gen mutasyonları ayrıca yumurtalık kanseri riskini artırabilir. Bir kadının yumurtalık kanserine yol açabilecek genetik mutasyonlara sahip olduğu tespit edilirse, kanseri önlemek için yumurtalıklarını çıkarmak için ameliyat olmayı düşünebilir. Ancak bu sonuçta çok kişisel bir karardır, bu nedenle böyle bir ameliyatın artıları ve eksileri kadın tarafından tartılmalıdır.

Talk gibi Toksinlere Maruz Kalmayın

Genel olarak, kimyasal maruziyet ve yumurtalık kanseri riski ile ilgili çalışmalardan elde edilen bulgular karışıktır. Bazı çalışmalar, vajina, rahim ve fallop tüplerinden yumurtalıklara seyahat edebilecek bir kimyasal olan talk pudrasına maruz kalmanın küçük veya orta derecede artmış bir over kanseri riskine yol açabileceğini keşfetti. Talk (magnezyum, silikon ve oksijen içeren bir mineral), bebek pudrası, makyaj ürünleri ve kozmetik ürünleri, hijyenik pedler, sabunlar, losyonlar ve feminen hijyen ürünleri dahil, kadınların doğrudan ciltlerine uyguladıkları birçok üründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Epidemiyoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada, genital bölgedeki talk maruziyetinin yumurtalık kanseri riskini yüzde 33 arttırdığı bulundu (talk vücudun diğer bölgelerinde kullanıldığında aynı risk uygulanmadı). Talk içeren herhangi bir ürün satın almadan önce, etikette “talk pudrası” veya “kozmetik talk” arayın. Özellikle genital / pelvik bölgenizde veya yakınında kullanıyorsanız, talkusuz sertifikalı ürünler almaya çalışın. Ayrıca karbonat, mısır nişastası, hindistancevizi yağı, shea yağı, nanopartikül olmayan çinko oksit ve E vitamini yağı dahil cildinizi temizlemek ve korumak için ev yapımı veya alternatif bileşenleri / ürünleri deneyebilirsiniz.

Doğum Yaptıktan Sonra Emzirin

Emzirme, yumurtalık kanseri riskini azaltabilir. Uzmanlar emzirmenin hamilelikten sonra hormonlar üzerinde olumlu etkileri olabileceğine inanıyor, ayrıca bebeğinize birçok yönden de fayda sağlıyor.

Genel olarak tüm kadınlar için doğum kontrol hapları kullanılması önerilmese de, bazı araştırmalar oral doğum kontrol haplarının (doğum kontrol hapları veya hap olarak da bilinir) yumurtalık kanseri riskini azaltabileceğini buldu. Bir histerektomi (uterusu çıkarmak, ancak yumurtalıkları değil, ameliyat) de, yumurtalık kanseri riskini yaklaşık üçte bir oranında azaltıyor gibi görünmektedir, ancak bu ameliyat ancak gerekli olduğunda yapılmalıdır.

Alkol Tüketimini Sınırlandırın ve Sigarayı Bırakın

Araştırmalar, yüksek miktarda alkol veya sigara / tütün ürünleri kullanan kişilerin, yalnızca orta derecede içen ve sigara içmeyenlere kıyasla, yumurtalık kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini geliştirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuştur. Kadınlar ideal olarak günde birden fazla alkollü içki içmemelidir. Sigarayı bırakma konusunda yardım almak için doktorunuzla yararlı müdahaleler hakkında konuşabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu