Tarifler

Yoğurt Nasıl Mayalanır, Püf Noktaları Nelerdir?

Yoğurt Nasıl Mayalanır, Püf Noktaları Nelerdir? Çorbadan, böreğe, makarnadan tarhanaya bir çok yerde kullanılan yoğurt yapımını ele aldık. Evde kendi yoğurdunu kendi yapmak isteyenlerin en çok sorduğu soruların başında gelen, yoğurt nasıl mayalanır, püf noktaları nelerdir? sorusunu sizler için yanıtladık. İşte evde yoğurt yapmak isteyenler, detaylar yazımızda..

Yoğurt Nasıl Mayalanır, Püf Noktaları Nelerdir? Yoğurt hayatımızın en önemli besinlerinden bir tanesi. Hazır olarak satın aldığımız yoğurtlar ne yazık ki çok da sağlıklı değil. Sağlıklı bir yoğurt yemek istiyorsanız, evde yoğurt mayalama işlemi yapabilirsiniz. Çocukların gelişimine yardımcı olan ve aynı zamanda yemeklerimize tat veren yoğurdun faydaları, saymakla bitmez. Sağlıklı yoğurdu evde kendinizde kısa süre içerisinde yapabilirsiniz. Evde kendiniz bir kere yoğurt mayaladıktan sonra bir daha dışarıdan yoğurt almayacaksınız. İşte “Yoğurt nasıl mayalanır?” sorusunun cevabı:

Yoğurt Nasıl Mayalanır, Püf Noktaları Nelerdir
Yoğurt Nasıl Mayalanır, Püf Noktaları Nelerdir

Yoğurt Mayalama İşlemi

Kullanılacak olan malzemeler:

-1,5 ya da  2 litre süt

-2-3 yemek kaşığı kadar mayalamak için yoğurt

Yoğurt mayalama işleminin yapılışı:

Sütü kaynatın ve daha sonrası için ılımaya bırakın. Ilıttığınız sütün sıcaklığını ölçerek mayalanmaya hazır olup olmadığını kontrol edin. Sütün mayalanmaya hazır olup olmadığını anlamak için, yapmanız gereken tek şey, küçük parmağınızı süte batırmak. Parmağınızı süte batırdığınızda ortalama 7-8 saniye dayanabiliyorsanız, sütünüz mayalanmak için hazır demektir. Mayalamak için ayırdığınız yoğurdu 3 kaşıklık süt ile kıvamlaştırın. Kıvamlaştırdığınız karışımı sütün içerisine dökün ve ağzını kapatın. Sütün mayalanması için sıcak bir ortama ihtiyaç varı. Bunun ,için sargı bezi ya da battaniye kullanabilirsiniz. Sütün ağzını kapatmadan önce bir kere tahta kaşıkla sütü karıştırmayı unutmayın. Sütü hiç hareket ettirmeden 6 saat bekletin. Daha sonra buzdolabına alabilirsiniz.

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Evde yoğurt yapmanın püf noktaları nelerdir diye soranlara şunları belirtebiliriz:

  • Yoğurdun mayalanmasında en önemli nokta süttür. Sütün doğal olması gerekir.
  • Sütün sıcaklığını doğru ayarlamanız gerekmektedir.
  • Mayanın katı olması gerekir.
  • Yoğurt mayalarken eğer imkânınız varsa, keçi ya da manda sütü kullanmalısınız.
  • Mayalama işlemini yaptıktan sonra sütünüzü sıcak tutmalısınız. Bunun için de battaniye kullanabilirsiniz.
  • Dinlendirme süresine dikkat edin.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu