Yaşam

Ylang Ylang Yağının Bilmediğiniz Şaşırtıcı Faydaları

Ylang ylang yağının sağlığa faydaları; antidepresan, antiseboreik, antiseptik, afrodizyak, sinir ve yatıştırıcı madde gibi özelliklerine bağlanabilir. Aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürmek için kullanılır.

Bu esansiyel yağ çok yakın zamana kadar yaygın olarak bilinmiyordu, ancak binlerce kozmetik ürün içerisine eklenince dikkatleri üzerine çekip aromaterapistlerin ve doğal şifa arayıcıların favorisi haline geldi.

Ylang ylang yağının faydaları

Ylang Ylang Esansiyel Yağı Nedir?

Ylang-ylang esansiyel yağı, Cananga odorata bilimsel adını taşıyan ve Endonezya, Filipinler, Java gibi bazı Asya ve Güney Pasifik Adalarının yağmur ormanlarında bulunan ylang-ylang ağacının taze çiçeklerinin buharla damıtılmasıyla elde edilir.

Ylang-ylang uçucu yağın baş parçaları; benzil asetat, benzil benzoat, linalol, kariyofilen , aromasını ve Tıbbi katkı hepsi geranil asetat, metil benzoat, p-kresil metil eter, ve siskiterpenlerin olarak bilinen diğer bileşenler.

Parfümler ve aromaterapi uygulamalarında çok hoş ve hassas kokusundan dolayı yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra, ylang-ylang esansiyel yağı da çeşitli tıbbi amaçlar için kullanılır.

Ylang ylang yağı ne işe yarar

Ylang ylang Nedir?

Ylang-ylang, Endonezya’ya özgü olan ancak birçok tropik bölgede doğallaştırılmış bir ağacın adıdır. Ağaç, özellikle çok hoş bir aroması olan ve çok sayıda tıbbi faydaya bağlanmış güçlü bir uçucu yağı olan çiçekleri ile ünlüdür. Esansiyel yağı, antioksidanları, seskiterpenleri ve onu bu kadar güçlü kılan diğer organik bileşikleri ile bilinir.

Ylang-ylang kokusu oldukça benzersiz ve güçlüdür, bu yüzden birçok parfüm ve kozmetik ürün bu tropikal çiçeğe sahiptir. Koku hafifçe çiçektir, bu yüzden öncelikle kadınların güzellik ürünlerinde kullanılır, ancak erkeklerin kişisel bakım ürünlerinde de orta nota olarak çalışır.

ylang ylang yağı nasıl kullanılır

Ylang Ylang Kullanım Alanları

Ylang-ylang’in pek çok popüler kullanım alanı vardır, aşağıda daha detaylı bir göz atalım.

Ylang-ylang yağı, eşsiz ve güçlü kokusundan dolayı, parfüm ve kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

Bu esansiyel yağ aynı zamanda popüler bir oda spreyidir ve bir difüzörde de kullanılabilir.

İnsanlar bu yağı diğer taşıyıcı yağlarla karıştırır ve kan dolaşımını iyileştirmek ve lekelerin görünümünü azaltmak için yüzlerine uygular.

Bu yağ ayrıca saçın gücünü ve büyümesini arttırmak için de kullanılabilir.

Ylang Ylang Esansiyel Yağı Faydaları

Ylang Ylang Esansiyel Yağı Faydaları

Ylang-ylang esansiyel yağının tıbbi özelliklerini ayrıntılı olarak inceleyelim

Antidepresan

2006 yılında yayınlanan araştırmaya göre, ylang ylang esansiyel yağı insanlarda depresyonu hafifletme yeteneğine sahiptir ve bu nedenle sıklıkla aromaterapide kullanılır. Depresyonla savaşır ve bedeni rahatlatır, böylece endişe, üzüntü ve kronik stresi ortadan kaldırır. Aynı zamanda ruh hali üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir neşe ve umut duygusu uyandırır. Şok veya kazadan sonra sinir krizi ve akut depresyon geçirenler için etkili bir tedavi olabilir.

Ylang Ylang Esansiyel Yağı Kullanım alanları

Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

Sebore veya seboreik egzama zorlu bir hastalıktır. Bu bozukluk düzensiz sebum üretimi ve bunun sonucunda epidermal hücrelerin enfeksiyonu ile sonuçlanır. Acı vericidir çünkü kuru, beyaz veya soluk sarı cilt soyulmaya başlıyor. Bu durum saç derisinde, yanaklarda, kaşlarda ve diğer kıl foliküllerinde bulunur.

Deri hastalıklarının tedavisi için ylang-ylang esansiyel yağı gibi esansiyel yağların kullanımı üzerine yapılan bir 2017 çalışması, egzamayı iyileştirmede yararlı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca akne, dermatit ve cilt tahrişini azaltmaya ve sebum üretimini düzenleyerek enfeksiyonun kendisini tedavi ederek yardımcı olur.

Antiseptik

Yara benzeri kesikler, sıyrıklar veya yanıklar, çeşitli bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan yaranın septik olma ihtimali ile birlikte gelir. Yara demir bir cisimden kaynaklanıyorsa komplikasyon riski daha da artar, çünkü tetanoz mikroplar tarafından enfekte olma olasılığı vardır. Araştırmalar, ylang-ylang esansiyel yağının, mikrobiyal büyümeyi inhibe ederek ve yaraları dezenfekte ederek hem sepsis hem de tetanozdan kaçınmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu özellik aynı zamanda yaraları bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarından da korur. Ayrıca yaranın iyileşme sürecini de hızlandırır.

Ylang Ylang Esansiyel Yağı

Antiinflamatuar Özellikler

‘Tamamlayıcı Kanıt ve Alternatif Tıp’ dergisinde yayınlanan bir çalışmada; ylang-ylang  inflamatuar özellikleri ile “iltihap ve iltihaptan kaynaklanan birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir” denmiştir.

Afrodizyak

Ylang-ylang’dan elde edilen esansiyel yağ, çiftler içindeki romantizmi aktive edebilir ve cinsel yaşamınızı iyileştirebilir. Bu, muazzam yağ, iş yükü, mesleki stres, depresyon veya kirliliğin etkileri nedeniyle cinselliğe ilgi duymayan insanlar için çok faydalı olabilir. Libido veya cinsel arzu kaybı, modern yaşamda artan bir sorundur, ancak ylang-ylang gibi doğal esansiyel yağlara güvenmek, cinsel dürtünüzü bulmanıza yardımcı olabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Egzersiz Rehabilitasyon Dergisi’nde yayınlanan ylang-ylang’ın kan basıncına etkileri üzerine yapılan bir çalışmada, hipertansiyon ve diğer kalp problemlerinin tedavisinde etkili bir ajan olduğu belirtiliyor. Son zamanlarda, yüksek tansiyon önemli bir sağlık salgını olduğu ve düşürmek için kullanılan ilaçların sağlık üzerinde ciddi yan etkileri olduğu için, ylang-ylang yağı kolay ve doğal bir çözümdür. Belirtilen miktarlarda alındığında sağlık üzerinde olumsuz yan etkileri yoktur.

Ylang Ylang yağı

Yatıştırıcı

Silva MJ tarafından yayınlanan araştırmaya göre , ylang-ylang esansiyel yağının sağlığa faydaları stres ve kaygıdan kurtulmayı da içermektedir. Çalışmalar, ylang ylang yağının dinlendirici bir his uyandırırken sinir rahatsızlıklarını, stres, öfke ve kaygıları yatıştırmaya ve sakinleştirmeye yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. 

Sakinleştirici

Ylang-ylang esansiyel yağı, sinir sistemi için bir sağlık arttırıcıdır. Ylang ylang esansiyel yağı aroması üzerine yapılan araştırmalar, sinir sistemini uyarmaya yardımcı olduğunu ve yaşayabileceği herhangi bir hasarı onardığını göstermektedir. Ayrıca, sinirler üzerindeki stresi azaltır ve onları bir dizi sinir bozukluğu geliştirmekten korur.

Diğer Faydalar

Ylang-ylang esansiyel yağı, mide, bağırsaklar, kolon ve idrar yolu gibi iç organlardaki enfeksiyonları iyileştirmek için kullanılabilir. Ayrıca uykusuzluk, yorgunluk ve cinsel soğukluktan muzdarip insanlar için iyidir. Cildin nem ve yağ dengesini korumada son derece etkilidir ve nemlenmiş, pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar.

Dikkat: Ylang-ylang esansiyel yağı aşırı miktarda alındığında bazı hassasiyet, mide bulantısı ve baş ağrısı vakaları gözlenmiştir. Aksi takdirde, önerilen dozlarda alındığında toksik değildir ve tahrişe neden olduğu bildirilmez.


Harmanlama:  Ylang-ylang esansiyel yağı, bergamot, greyfurt, lavanta ve sandal ağacından elde edilen esans yağları ile birleştirildiğinde çok iyi karışımlar ortaya çıkar.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu