Sağlık

Yılan Yağının Faydaları ve Kullanılış Şekilleri

Son yıllarda popülerliği ile isim yapan mucizevi bir yağ olan yılan yağını detaylı olarak araştırmak gerekir. Yılan yağı nedir? Faydaları nelerdir? Saç için önemi nedir?Nasıl elde edilir? Zararı var mıdır? Gibi sorulara cevap verebilmek için her birini ayrı ayrı ele almak gerekir.

YILAN YAĞI NASIL ÜRETİLİR?

Akla geldiği üzere yılanlar ezilerek veya parçalanarak yağı elde edilmiyor.İlk olarak su yılanından üretilmiş, daha sonra çölde yetişen ve Güney Afrikada yetişen özel bir zehirsiz yılandan elde edilmiştir. Soğuk pres yöntemi ile üretilir. Balık yağının üretim şekli gibidir, aynı aşamalardan geçmektedir. Özel olan zehirsiz yılanlardan elde edilmektedir. Zehirli yılanların kullanılması halinde, ciltteki kullanımında, ciltte tahribat, içilerek kullanıldığında anaflaktik şok,felç ve çlümler gözlenebilir. Almadan önce mutlaka bunu sordurun ve dikkat ederek temin ediniz. Hemen hemen her yerde satıldığı için güvendiğiniz aktarlardan, lisanslı marketlerden ve doktor onayı verilen markalardan satın alınız.

YILAN YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Yılan yağı özellikle saç çıkarmada etkili olan bir yağdır. Kadınlar saçları için, erkeklerde sakalları için bu yağı kullanmaktadır. Doktor onayı verilen bu yağ, piyasada oldukça popüler bir yağ. Buda ulaşılabilir olmasını sağlıyor.Pek ekonomik olmasada gramlık şişeler ile kısa vadeli kullanımlar için satın alınabilir. Yaklaşık olarak 15-20 tl olan bu şişeleri alarak bakım kürleri yaptırabilirsiniz.

Ayrıca bu yağ, artrit, kemik erimesi, eklem ağrıları, cilt soyulması, cilt kuruluğu, bağışık sistemi zayıflıkları, egzama, gut hastalığı gibi sağlık şikayetlerinin de giderilmesine faydalıdır.İeriğinde bulunan Omega 3 yağ asidi sebebiyle oldukça geniş bir fayda yelpazesi bulunmaktadır.

Saçlar İçin Kullanım Önerisi;

İki yemek kaşığı yılan yağını saç diplerinize yedirerek masaj yapınız. Bu işlemi haftada iki defa tekrar ettirerek 5 aylık bir kullanımı devam ettirin. İlk bir ay, saç dökülmesinin durduğunu daha sonraki süreçlerde ise yeni saçların çıktığını gözlemlemiş olacaksınız.

Sadece saç dökülme veya saç çıkarma için değil, ayrıca saçların beslenmesini, canlanmasını, saç derisindeki problemlerin giderilmesini sağlar. Yılan yağını tek başına da kullanabileceğiniz gibi başka bitkisel yağlarlada kullanabilirsiniz.

1 çorba kaşığı Hint yağı
1 çorba kaşığı Zeytinyağı
1 tatlı kaşığı lavanta yağı
1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
1 tatlı kaşığı çörek otu yağı
Verilen yağları, belirtilen ölçülerde temiz ve kuru bir cam şişede karıştırın. Daha sonra bu karışımı haftada iki defa saç diplerine yedirerek uygulayın.Saçlarınızı streç film ile sardıktan sonra 2 saat bekletin. Bekleme süresinin ardından, Bıttım veya Yılan yağı sabunu ile yıkayın. Bu karışım ile saç renginde koyulaşma, saçta canlılık, hızlı uzama, kırıklarda onarım gibi pozitif sonuçlar elde edeceksiniz.

Başka bir kullanım şekli olarak da E vitamin kapsülleri ile karıştırarak uygulamak. Normal yılan yağının içine ( iki çorba kaşığına bir tablet olacak ölçüde) E vitamini kapsülü ekleyerek kullanın. Bu yöntemle yılan yağının etkilerini daha da hızlandırmış olacaksınız.

Sakal için Kullanım Önerisi;

Bir tatlı kaşığı yılan yağını kıl çıkmasını istediğiniz bölgeye, parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Her gece uyumadan önce yapacağınız bu kürü 10 dakika bekletin. Günlük kullanım size ağır geliyorsa haftada iki defa uygulayın. Fakat bir saat bekletmek kaydıyla. Daha sonra ılık su ve gül sabunu ile yüzünüzü yıkayın. Bir ayın sonunda gözle görülür bir fark gözlemleyecek ve bu yağı hayatınızdan asla çıkaramayacaksınız. Eğer anide sakallarınız gürleşir ise veya kızarıklık, yanma gibi sorunlar ile karşılaşır iseniz, derhal yağı kullanmayı bırakmalısınız.

Cilt İçin Kullanım Önerisi;

Bir kaç damla yılan yağını derinize damlatarak masaj yapın. 20 dakika beklettikten sonra durulayın. Bu işlemi haftada 3 defa olacak şekilde birer gün arayla devam ettirin. Böylelikle egzama, döküntü, kızarıklık, tahrişlik ve kuruluk gibi cilt sorunlarını alt ededebilirsiniz.

Kaş İçin Kullanım Önerisi;

Sakal için önerilen kullanım şekli ile aynıdır. Düzenli kullanım ile fayda göstererek gözle görülür mucizevi sonuçlar almanızı sağlar. Dilerseniz hint yağı ve badem yağı ile eşit oranlarda karıştırarak kirpikleriniz için de serum yaratabilirsiniz. Badem yağı, yılan yağını seyrelteceği için, kirpiklerdeki hassasiyete uygun bir yağ haline gelir. Bu şekilde günlük kullanıma uygun etkili bir bakım yağına sahip olabilirsiniz.

YILAN YAĞININ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

Yılan yağının kullanımı esnasında nadiren de olsa alerjik bulgulara rastlanabilir. Bu bulgular sırasıyla;

Kusma
Baş dönmesi
Uyuşma
Kızarıklık
Halsizlik
Uzuv kullanamama
Aşırı hassasiyet
Hissizlik
Dilde uyuşma
Görmede bulanıklık
Halisülasyon

Bu uyarılardan herhangi birinin görülmesi hlinde hemen doktora başvurarak, yağın kullanımını durdurun. Bu alerjik reaksiyonlar nadiren gözlenmektedir. Bunun da tek nedeni, üretilen yağın zehirli yılanlardan elde edilmiş olmasıdır. Sağlığınızı riske etmeden, yağı alırken bu konuda hassas davranın. Bilmediğiniz satıcılardan kesinlikle alışveriş yapmayınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu