Sağlık

Yemek Yemek Sizin İçin Bir Kaçış Noktasıysa Dikkat!

Yemek Yemek Sizin İçin Bir Kaçış Noktasıysa Dikkat! Herhangi bir duyguyu yoğun bir şekilde yaşıyor ve sonunda kendini yemek yerken buluyorsanız duygusal yemek yeme bozukluğu olabilir. Özellikle bu durum depresyon döneminde veya yoğun stres altında olduğunuz dönemlerde yaşanmaktadır. Peki bu durumun belirtileri nelerdir? İşte cevabı yazımıza..

Yemek Yemek Sizin İçin Bir Kaçış Noktasıysa Dikkat! Sinirlenince ne yapmanız gerektiğini bilmeden yemeklere saldırıyorsanız dikkat! Duygusal kaçış probleminiz olabilir ve yeme bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Uzmanların beslenme bozuklukları konusunda yaptıkları araştırmalardan biri de duygusal yeme bozukluğu oldu. Stres ve gerginlik durumunda yiyecek bir şeyler arıyorsanız obezite riskiyle karşılaşmanız söz konusu olabilir. İşte bu hastalığın belirtileri;

  • Acıkmadan yemek,
  • Kısa sürede çok yemek,
  • Gizlice yemek,
  • Mutsuzluk ve öfke durumlarında yemek,
  • Düzenli beslenme programı oluşturmamak ve sürekli yemek,
  • Sağlıklı besinler yerine tatlı türü şeylere saldırmak.
  • Yedikten sonra mutlu olmak.

Amacın doymak değil kaçmak olduğu bu durumda, kişi yediğinin lezzetini bile almadan koca bir pastayı ya da cipsi yediğinizde obezitenin kapılarının açılma riski de ortaya çıkmaktadır.

Yemek Yemek Sizin İçin Bir Kaçış Noktasıysa Dikkat!
Yemek Yemek Sizin İçin Bir Kaçış Noktasıysa Dikkat!

Yeme Dürtünüz Neden Kaynaklanıyor?

Yeme dürtünüzün hangi duygulardan kaynaklandığını keşfettiğinizde yemek yemek yerine bir arkadaşınızla dışarı çıkmanız ya da sizi mutlu edecek farklı şeylerin arayışına girmeniz gerekir. Eğer yemek yeme davranışınız üst boyutlardaysa bir bitki çayı içmeniz ya da farklı bir şeylerle ilgilenmeniz gerekir. Depresyon döneminde çok daha tetikleyici olan bu durum, gizlice yemek yeme boyutuna girdiğinde çok daha kötü olabilir. Duygusal yeme bozukluğu söz konusu olduğunda psikolojik destek almak gerekebilir.

Sizi Mutlu Edeceklerin Listesini Çıkarın

Sizi neler mutlu ediyor, nelerden keyif alıyorsunuz bunların listesini çıkarın. Listesini çıkardığınız bu işleri gerçekleştirin ve ne zaman yemeğe saldıracak olursanız bunlardan birini yapın. Özellikle yemek rutinlerinizi es geçmeden, gerçekten acıktığınızı hissetmeden yemeklere saldırmayın. Duygusal yeme bozukluğu belirtileri arasında en önemlisi, sinirlendiğinizde ya da üzüldüğünüzde aç olmasanız bile yemeklere saldırmak, abur cubur aramaktır. Bu belirtiler sizde varsa ve başa çıkmakta zorlanıyorsanız mutlaka önleminizi alarak bir psikologdan destek alabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu