Yaşam

Yanık Nedir Çeşitleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Deri yanması ısıya, buhara, sıcak sıvılara, kimyasallara veya güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıkar. Yanıkların tedavisi yanığın ciddiyetine bağlıdır.

Ciddi yanıklar tüm cilt katmanlarını tahrip edebilir, hatta kaslara ve altta yatan yağa zarar verebilir. Ciddi yanıkların derhal tıbbi yardıma ihtiyacı var. Doğal tedaviler, yara iyileşmesine ve ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir.

Evde bir yanığın nasıl tedavi edileceğini mi merak ediyorsunuz? Size enfeksiyon riskini azaltabilecek ve bölgelerin iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı olabilecek en iyi doğal ilaçları araştırdık. Yanıkların doğal olarak iyileşmesine yardımcı olmak için, yanık için ev ilaçları, esansiyel yağların, antioksidanların ve bitki bileşiklerinin topikal olarak uygulanmasını içerir. Ayrıca, iltihabı artıran ve iyileşmeyi yavaşlatan gıdaları azaltırken, optimal iyileşmeyi teşvik eden iltihap önleyici yiyecekleri artırabilirsiniz.

Yanık Çeşitleri Nelerdir?

Yanık belirtileri arasında kırmızı cilt, şişme, ağrı ve kabarcıklar sayılabilir. Gerçekten kötü bir yanık için, semptomların tam olarak ortaya çıkması bir ila iki gün sürebilir. Bir yanığın evde tedavi edilecek kadar küçük olup olmadığını nasıl anlarsınız? Semptomların ciddiyeti, yanık derecenizi belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca tıbbi yardıma ihtiyacınız olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Cilt hasarı seviyesine bağlı olarak, yanıklar tipik olarak şu şekilde sınıflandırılır:

Birinci derece yanma: Sadece epidermis olarak bilinen cildin dış katmanını etkileyen en küçük yanık türüdür. Belirtiler kızarıklık ve ağrı içerebilir.

İkinci derece yanık (kısmi kalınlıkta yanıklar olarak da bilinir): Bu yanık hem epidermisi hem de dermisi (cildin ikinci katmanı) etkiler. Şişlik ve kırmızı, beyaz veya lekeli cilde neden olabilir. Kabarcıklar gelişebilir ve ağrı şiddetli olabilir. Derin bir ikinci derece yanma cildin yaralanmasına neden olabilir.

Üçüncü derece yanma: Bu şiddetli yanma, derinin altındaki yağ tabakasına kadar uzanır. Yanmış alanlar siyah, kahverengi veya beyaz olabilir ve cilt kösele gibi görünebilir. Üçüncü derece yanıklar sinirleri tahrip ederek uyuşukluğa neden olabilir.

Bir yanığı tedavi etmenin en iyi yolu, yanık tipine bağlıdır. Birinci derece yanıklar genellikle evin mutfağında, özellikle mutfakta yapılan ortak faaliyetlerden kaynaklanır. Aşağıdaki popüler internet aramaları size küçük yanıkların ortak nedenleri hakkında bir fikir verecektir: “sıcak bir tavada oluşan yanığın nasıl tedavi edileceği”, “kaynar su yanığının nasıl tedavi edileceği” veya “bir yağ yanığının nasıl tedavi edileceği” Maalesef, cildinizin kolayca yanması ile sonuçlanabilecek durumlardan en az birine maruz kalmak neredeyse kaçınılmaz.

Birinci Derece Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır

Tipik olarak birinci derece yanıklar, antibiyotik merhemler ve aloe vera kremleri gibi topikal ürünlerle tedavi edilir. Asetaminofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar sıklıkla önerilmektedir.

Geleneksel olarak ikinci bir derece yanık nasıl tedavi edilir:

İkinci derece yanığın ciddiyetine bağlı olarak, tedavi antibiyotik merhemleri, ağrı kesicileri, yara temizleme ve pansuman değişikliklerini veya sistemik antibiyotikleri içerebilir. Cildin yüzeyinin yüzde 10’undan fazlasını kaplamayan ikinci derece bir yanık sıklıkla ayakta tedavi ortamında tedavi edilebilir.

Üçüncü Derece Yanık Nasıl Tedavi Edilir

Üçüncü derece yanık vücudun büyük bir bölgesini kaplarsa, enfeksiyonları önlemek için intravenöz (damar yoluyla) antibiyotikler uygulanabilir. Yanığın yaşanması sonucu vücudun kaybedilen sıvıları değiştirmek için intravenöz sıvılar da verilebilir. Üçüncü derece yanıklar bazen cilt grefti veya sentetik cilt kullanımı gerektirir.

Yanık Üzerine Bilinmesi Gerekenler

Yanma ısıya, buhara, sıcak sıvılara, kimyasallara veya güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıkar. Yanıkların tedavisi yanığın ciddiyetine bağlıdır.

Birinci derece yanıklar tipik olarak evde kolayca tedavi edilebilir.

İkinci derece yanıkların nasıl tedavi edileceği, oluşan koruyucu kabarcıkları patlatmamayı içeren uygun kabarcık bakımını içerir.

Üçüncü derece yanıklar veya büyük yanıklar her zaman acil bakım gerektirir.

Bir yanık için doğal ev ilaçları şunlardır:

C vitamini, çinko, protein ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olanlar da dahil olmak üzere şifalı yiyecekleri yemek ve susuz kalmamak önemlidir.

Şeker, işlenmiş gıdalar ve trans yağlar gibi şifaları yakmak için gıdalardan kaçınmak gerekir.

Aloe vera, E vitamini ve lavanta gibi esansiyel yağların topikal olarak uygulanması yanığa iyi gelir.

Bir yanıktan kaynaklanan oksidatif strese karşı yardımcı olabilecek C vitamini, E vitamini, selenyum ve flavonoidler gibi antioksidan takviyeleri almak gereklidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu