Teknoloji

Xiaomi Bir Cihazına Daha MIUI 14 Güncellemesi Getiriyor

Xiaomi Bir Cihazına Daha MIUI 14 Güncellemesi Getiriyor! Xiaomi, son zamanlarda güncelleme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. İşte detaylar yazımızda yer almaktadır.

Xiaomi Bir Cihazına Daha MIUI 14 Güncellemesi Getiriyor! Şirket, önümüzdeki ay tanıtılması beklenen Android 14 işletim sisteminden önce satışa sunduğu uyumlu cihazlarının tümünü mevcut arayüze geçirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda bir model daha Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesini aldı.

2022 Yılında Çıkmıştı

Xiaomi’nin 2022’de piyasaya sürdüğü Redmi Note 11 Pro 4G modeli de MIUI 14 güncellemesi alan telefonlar arasına katıldı. Xiaomiui’nin haberine göre, yeni güncelleme şu anda ilgili telefonun Avrupa ROM’u için geldiğini belirtelim . Yakın bir zamanda ise diğer ROM’lar için de kullanıma sunulacak. Yeni güncelleme, V14.0.1.0.TGDEUXM yapı numarasına sahip ve Mayıs 2023 güvenlik yamasını da içeriyor.

Xiaomi Bir Cihazına Daha MIUI 14 Güncellemesi Getiriyor
Xiaomi Bir Cihazına Daha MIUI 14 Güncellemesi Getiriyor

MIUI 14 Arayüzü İle İlgili Detaylar Ortaya Çıktı

Xiaomi’nin yaptığı etkinlikle birlikte yeni arayüzün önemli detayları ortaya çıktı. Öncelikle, kullanmadığınız ancak sistem size izin vermediğinden dolayı kaldırılamayan temel uygulamaların birçoğunu artık silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, foton motoru (foton engine) teknolojisi ile, birçok kişinin yakından bildiği çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifletiyor ve üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağını vurguluyor.

Xiaomi’nin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda arttığı yönünde. Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında artırıldı. Güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Xiaomi’nin verilerine göre, MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığı görülüyor. Bu sonuç, MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi sayesinde elde edilmiş.

Yeni MIUI 14 İşletim Sisteminin Özellikleri

Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı, daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Ancak Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modeller, bu yeniliklere odaklı olarak optimize edilmiş durumda.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olanak sağlayan bu özellik, daha canlı bir tema oluşturmanıza imkan tanıyor.

MIUI 14’ün bir diğer önemli özelliği de gizlilik ve güvenlik ile ilgili iyileştirmelerdir. Xiaomi, kullanıcıların gizliliğini korumak için çeşitli önlemler aldı. Örneğin, bir uygulamanın kamera veya mikrofon gibi hassas donanımları kullanmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca, kullanıcıların verilerini depolayan uygulamaların bu verilere erişimini sınırlandırmak için yeni bir özellik eklediler. Bu özellik sayesinde, uygulamaların yalnızca belirli verilere erişmesine izin verebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu