MODA

Vücut Şekline Göre Kıyafet Seçmenin İncelikleri

Şık, bakımlı ve güzel görünmek adına, pahalı kıyafetler alarak giyinmenize hiç gerek yok. İlk yapmanız gereken, vücut hatlarınızı çok iyi tanımak ve buna uygun kıyafetler seçmek olacaktır. Eğer, kusurlu taraflarınızı kamufle eden ve güzel yanlarınızı öne çıkaran giysiler tercih ederseniz, şık ve güzel görünebilirsiniz.

4 farklı kadın vücut tipi vardır. Peki, vücut şekline göre nasıl kıyafet seçilir? Öncelikli olarak kadın vücut tiplerinin neler olduğunu öğrenip, kendi vücut şeklinizi tespit ettikten sonra, uygun kıyafet seçeneklerinden yararlanmanız gerekmektedir.

İşte vücut şekline göre göre kıyafet seçimleri;

Elma Vücut Şekline Göre Kıyafet Seçimi

Bel ve karın bölgesi kalın olan bu vücut şeklinde, dolgun göğüsler ve kalçaların genişliği kadar göbek bölgesi vardır. Bu vücut şekline sahip olan kadınların, dikkatleri bel ve karın bölgesinden çekerek, kol ve bacaklara yoğunlaştırmak gerekir.

Üst bedenin daha ince ve zarif görünebilmesi adına, V yaka bluz ve tişörtler tercih edilmeli, böylece daha ince ve uzun bir üst beden sağlanmalıdır.

Kalçaya kadar inen tunik ve ceketler, bu bölgenin kapatılmasında etkili olurken, uzunlamasına çizgili bluzlar ve gömlekler de, iyi bir kurtarıcı olacaktır.

Pantolon seçimlerine gelince, boru paça ve düşük pantolonlar hariç, diğer pantolon modelleri giyilebilir.

Gömlek, bluz ve tişört seçimlerinde, büyük desenlerden olabildiğince kaçınmalı ve daha sade desenlere yer verilmelidir. Elma vücut tipi için, şalların bir kurtarıcı olduğu bilinmektedir.

Armut Vücut Şekli Göre Kıyafet Seçimi

Kalça bölgesi, bel bölgesinden oldukça geniş olan vücut tipidir. Armut kadın tipi şekline sahip olan kadınların basenleri, omuzlarından daha geniş ve belleri incedir.

Bu tipteki kadınlar, omuzlarını açıkta bırakan kıyafetler tercih edebilirler. Ayrıca, kalçayı gizleyen çan modelindeki eteklerle, daha zarif ve ince gözükebilirler.

Dikkat edilmesi geren önemli bir nokta da, üst bedenin zayıf olmasından dolayı açık renkli giysiler giyebilecekleri gibi, alt bölgenin geniş ve kalın olmasından dolayı, koyu renkli kıyafetler tercih etmeleridir.

Dikdörtgen Vücut Şekline Göre Kıyafet Seçimi

Üst ve alt bedenin tam bir denge sağladığı vücut tipi olan dikdörtgen kadın vücut şekli, belli belirsiz bir bel çizgisine sahiptir. Bu tipte olan kadınların kolları inece ve bacakları uzun olur.

Dikdörtgen vücut tipine sahip olan kadınlar, straplez ve askılı ya da kolsuz kıyafetler giyebilirler. Belde doğal bir kıvrım yaratmak için ise, kemerler iyi bir seçim olacaktır.

Mini etek modellerinin çok iyi duracağı bu kadın tipinde, bel oyuntusunun oluşması için uzun ve vücuda oturan ceketler giyilebilir.

Kum Saati Vücut Şekline Göre Kıyafet Seçimi

Bu vücut tipine sahip olan kadınların belleri ince, omuz ve basenleri geniştir. Bundan dolayı, yüksek bel Jean ve kumaş pantolonlar oldukça idealdir.

Belden oturtturmalı bluz ve gömleklerle, tek düşmeli olan ceket modelleri tercih edilmelidir. Kalem etekler oldukça zarif bir görüntü sağlar ve bele oturan elbiseler son derece uygundur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu