Diyet

Vejetaryen Beslenme Nedir, Faydaları Nelerdir?

Vejetaryen Beslenme Nedir, Faydaları Nelerdir? Vejetaryen beslenme, yalnızca hayvansal gıdaları dışlayan bir beslenme biçimi değildir. Tam anlamıyla bir yaşam tarzıdır.

Vejetaryen Beslenme Nedir, Faydaları Nelerdir? Vejetaryen bir diyet sadece yemek açısından değil, aynı zamanda yaşam tarzı açısından da düşünülür. Bu nedenle vejetaryenler sadece hayvansal kaynaklı gıdaları değil, hayvanlardan elde edilen herhangi bir ürün veya materyali de reddederler.

Vejetaryen Beslenme Ne Demektir

Vejetaryen beslenme, sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagiller açısından zengin olmaları ile karakterize edilir. Soya fasulyesi, tofu, tempeh gibi gıdalar da bu beslenme düzeninde yer almaktadır. Yağlı balıklarda yer alan omega yağ asitlerinin yokluğu ise alg tüketimi ile dengelenmektedir.

Vejetaryen Beslenme Nedir, Faydaları Nelerdir
Vejetaryen Beslenme Nedir, Faydaları Nelerdir

Vejetaryen Beslenme Çeşitleri Nelerdir

Vejetaryen beslenme türleri şunları içerir:

  • Veganlık: Katı vejetaryenler olarak bilinir. Hayvansal kaynaklı hiçbir gıdayı tüketmezler. Süt ürünleri, peynir, süt, yoğurt ve bal da buna dahildir.
  • Ovo lakto vejetaryenlik: Beslenme düzenlerinde yumurta ve süt ürünleri bulunmaktadır.
  • Lakto vejetaryen: Hayvansal kaynaklı gıdalar olarak sırasıyla sadece yumurta veya süt ürünleri tüketirler.
  • Çiğ gıda tüketimi: Sadece çiğ ve işlenmemiş gıdaları tükettikleri için vegan sayılabilecek bir diyettir. Bu durumda beslenme düzeni meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tohumlar, tahıllar ve filizlenmiş baklagiller üzerine kuruludur. Pastörize edilmemiş süt ürünleri ile çiğ et ve balığın dahil edildiği durumlar olabilir.
  • Meyveli beslenme: meyveler, kuruyemişler ve tohumlara dayalıdır. Domates veya avokado gibi sebze olarak sınıflandırılan meyveleri içerir. Diğer sebzeler hariçtir.

Vejetaryen Beslenmenin Faydaları Nelerdir

Vejetaryen beslenme birçok açıdan fayda sunmaktadır. İyi planlanmış vegan, lakto vejetaryen ve ovo lakto vejetaryen beslenme düzeni, hamilelik ve emzirme dahil olmak üzere yaşam döngüsünün bütün aşamaları için uygundur. Hatta bu beslenme çeşidi bebeklerini çocukların ve ergenlerin büyümesini de teşvik edecek şekilde planlanabilmektedir. Vejetaryen beslenme şu açıdan fayda sunar:

  • Hayvansal kaynaklı gıdaları içermediğinden ve kolesterol sağlamadığından kandaki kolesterol ve trigliserit seviyelerinin daha düşük olmasını sağlar.
  • Vejetaryen beslenenlerin daha düşük kalp hastalığı riski taşıdığı bilinmektedir.
  • Vejetaryen beslenme sayesinde daha düşük kan basıncı ve hipertansiyon sevileri sayesinde genel sağlığın teşvik edilmesi mümkün olmaktadır.
  • Sağlıklı kompleks karbonhidratlar ile beslenmek, tip 2 diyabet riskini düşürmektedir.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu