Yaşam

Uykusuzluk Ve Kesintisiz Uyku İçin Beslenme İpuçları

Beslenme ve uyku birbiriyle yakından ilişkilidir, bu yüzden ne ve ne zaman yediğimizle yakından ilgilenmemiz gerekir. Klinik deneyimlerimin yanı sıra birçok araştırma çalışması da uykunuzun yediklerinizi etkileyebileceğini göstermiştir. Geceleri en az 7 saat uyuyarak, kahve, tatlı, tuzlu veya yağlı abur cubur tüketmek yerine ve bunun yerine sağlıklı yiyecekleri yemek oldukça etkili olacaktır.

Daha iyi uyumak istiyorsanız yatmadan 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ve çoğu insan için de geçerlidir, ancak bu, uyku kesintilerine ve gece boyunca birçok kez uyanmaya neden olan adrenal yorgunluğunuz veya kan şekeri dengesizlikleriniz varsa geçerli değildir.

Bu nedenle, yorgunluk, hipoglisemi veya insülin direncine sahip kişiler (diğerlerinin yanı sıra), yatmadan hemen önce küçük bir atıştırmalık alması uyku uzunlukları ve kalitesi için büyük bir fark yaratabilir. Atıştırma, vücudun gece kan şekeri rezervlerini sinir sistemini rahatlatmaya ve strese cevap vermeye yardımcı olur.

Yatmadan önce az miktarda yavaş sindirilen yiyecekler tüketmek kan şekerinizi gece boyunca daha az düşmesine ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Ertesi gün de daha uyanık ve kendinizi dinlenmiş hissedeceksiniz ve kan şekeri seviyeleriniz yiyecek isteklerini, enerji sıkışmalarını ve sinirlenmeyi önleyerek daha dengeli kalacaktır.

Bu basit ama etkili strateji birçok insanın gece boyunca daha sağlıklı uyumasını sağlar. Farklı atıştırmalıklar, bir insan için gerekli olan besin dengesine bağlı olarak farklı insanlar için çalışır (yani yağ, karbonhidrat ve protein oranları).

Söylemeye gerek yok, atıştırmalıkları beslenmenize eklemek çok faydalıdır, ancak adrenal işlevini geri yüklerken üstlenilen geçici bir çözümdür, böylelikle adrenalleriniz gece boyunca kan şekerini etkili bir şekilde yönetmeye başlayacak kadar sağlıklıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu