Sağlık

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluk çağımızın hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Uykusuz kaldığımız gecelerde yapacağımız basit karışımlar yardımıyla bu derdimize çare bulabiliriz. Uykusuzluk problemleri genellikle yoğun stresten, düşünmekten ve vücudun aşırı enerji pompalamasından meydana gelir. Bu tip sorunlarla karşılaştığınız zaman hayatınız alt üst olur. Bütün düzeniniz bozulur. Bu tip durumlarla son zamanlarda çokça karşılaşıyoruz. Bunun nedeni aşırı iş gücü ve yaşam düşüncesidir. Sizlerde evlerinizde olan bitkiler yardımı ile kolayca bu hastalıktan kurtulabilirsiniz

Uykusuzluğa İyi Gelen Yöntemler

Uykusuzluk problemi yaşayan insanların vücutlarında aşırı derecede adrenalin salgılanır. Bu nedenle adrenalini alt seviyeye çekmek gerekir. Bunu şu şekilde sağlayabilirsiniz. En iyi uykusuzluk problemi çözümü papatya çaylarıdır. Papatya çaylarının özlerinde yatıştırıcı özellik bulunmaktadır. Bu nedenle içilen bir bardak papatya çayı vücudunuzun salgıladığı adrenalini dengeler ve uykunuzu getirir. Yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra papatya çayları oldukça yararlıdır. Bütün böbrek sisteminizi onarır ve yeniden düzenler. Papatya yanının yanı sıra marul ve salatalık uyku probleminizi kökten çözer. Marul ve salatalığın yapısında afyona benzeyen gevşetici ve yatıştırıcı bir madde vardır. Eğer bu sebzeleri tüketirseniz vücut gevşer ve uykunuz gelir. Ayrıca bu ürünler cildinize de iyi gelmektedir. Tüm organlarımızın çalışmasın yardımcı olur. Özellikle en önemli uyku problemini çözen yiyecekler süt ürünleridir. Sütlerden elde edilen yoğurt, peynir ve ayran uyku getirici özelliğine sahiptir. Sütün içerisinde bulunan triptofan maddesi vücudun dengesini sağlayarak adrenalin seviyesini en alt seviyeye indirir. Ayrıca tüm vücuda iyi gelen yoğurt akciğer ve karaciğeri temizleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle bol bol süt ürünleri tüketmemizde fayda vardır. Ayrıca bir diğer uykusuzluğa çare bulan ürün muzdur. Muz yapısında bol miktarda magnezyum ve potasyum bulunur. Bu maddeler kasları gevşeterek vücut dengesini sağlar ve uykunuzu getirir. En son olarak ise uykusuzluğa çare olan ürün baldır. Bal içerisinde bulunan öreksin maddesi sayesinde tüm vücudu temizlemekte ve adrenalin seviyesini düşürmektedir. Sizlerde bu tür problemler yaşıyorsanız yapmanız gereken tek şey bu ürünleri tüketmektir.

Uyku Kaçıran Ürünlerden Uzak Durun

Eğer uykunuz yoksa ve gelmesini istiyorsanız bir takım yiyecek ve içecekleri tüketmemeniz gerekir. Bu ürünlerin başında yoğun kafein içeren kahveler ve neskafeler gelir. Özellikle bu ürünler tüketilirse vücut kafein miktarının artması nedeniyle uykusuzluk problemi başlar. Uykusuzluğa neden olan ürünlerin başında elma gelmektedir. Elma içerisinde kahvelerden daha fazla kafein bulunmaktadır. Bu nedenle uykuyu kaçırmaktadır. Ancak c vitamini açısından zengin olan bu meyveleri geceleri değil öğlenleri tüketmemiz daha iyi olur. Bir diğer kafein miktarı yüksek ürün koladır. Kolalar içerisinde fazla miktarda uyku kaçıran ürün olan kafein vardır. Bu nedenle tüketilen kolalar nedeniyle uykularınız kaçabilir. Bu nedenle eğer sizlerde uykunuz kaçmasın istiyorsanız bu ürünleri tercih etmeyin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu