Yaşam

Topraklamanın Sağlığa 5 Faydası

Hiç çıplak ayaklarınızın çimlere veya kuma dokunup huzur hissetmesine izin verirken sahilde yürüyüş veya parkta yürüyüşe çıktınız mı?

Topraklanma hakkında bilinmesi gereken her şeyi ve nasıl yapıldığını Topraklanma Nedir? Hastalıklarla Nasıl Mücadele Ediyor? yazımızda ayrıntılı olarak inceledik. Bu yazımızda ise topraklamanın insan sağlığına 5 faydasını göreceğiz.

Topraklamanın bilinen faydaları, “serbest elektronlar” ile temas ettiğinde, dünyada veya dünyadan yetişen gıdalarda, vücutta meydana gelen serbest radikallerin azaltılması ile ilgilidir.

Çevre Halk Sağlığı Dergisi’ndeki 2012 raporuna göre:

Tarih boyunca, insanlar çoğunlukla yalınayak ya da hayvan derilerinden yapılmış ayakkabılarla yürürlerdi. Yerde ya da derilerde uyudular. Direkt temasla veya ayakkabı ya da uyku matı olarak kullanılan terlemeyle nemlendirilmiş hayvan derileri yoluyla, toprağın bol miktarda serbest elektronları elektriksel olarak iletken olan vücuda girebildi. Bu mekanizma sayesinde, vücudun her parçası, Dünya’nın elektrik potansiyeli ile dengelenebilir ve böylece tüm organların, dokuların ve hücrelerin elektriksel ortamını dengede tutabilir.

İşte bu süreç sağlığınıza özel olarak nasıl bir fayda sağlayabilir?

Topraklamanın Sağlığa 5 Faydası

İltihabı Azaltır

Basitçe ifade etmek gerekirse, serbest elektronların Dünya yüzeyinden akışının serbest radikalleri nötralize etmeye, hem akut hem de kronik enflamasyonu azaltmaya ve yaşlanmayı hızlandırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Topraklanma ve topraklama konusundaki uzmanlar, bu uygulamanın dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olacağına inanıyor, bu da vücudunuzdaki besinleri daha iyi dağıtabileceğiniz ve atık ve toksinler de taşıyabileceğiniz anlamına geliyor. Aslında, gelişmiş dolaşım vücut üzerinde çok fazla etki yaratabilir; enerji seviyelerini yükseltmekten şişmeyi azaltmaya kadar.

Alternatif Tıp ve Sağlık Terapilerinde yayınlanan bir rapora göre ,“İltihap şu anda nüfusumuzun sağlık durumu ve önemli sayıda hastalığın altında yatan temel bir yük olarak kabul edilmektedir. Yaşlılar genellikle, onlarca yaşam tarzı seçiminden kaynaklanan artmış inflamasyon belirteçlerini yansıtabilecek morbidite ve mortalite yükünü taşımaktadır.”

Topraklama iltihabı durdurmaya nasıl yardımcı olur? Uzmanlar birçok insan için hastalığı tetikleyen inflamasyonun, dokularınızdaki elektron eksikliğinden kaynaklandığına inanılıyor.

Vücudunuz “saldırı altında” olduğunuzu veya hasta olduğunuzu hissettiğinde, yaralanma yerine reaktif oksijen türleri (ROS) iletir; bu da sizi iyileştirme ve savunma girişimi sırasında inflamatuar bir yanıt tetiklediğini söylemenin bir başka yoludur. Bu gerçekleştiğinde, bazı serbest radikaller çevreleyen dokuya sızabilir şişme, ağrı, sıcaklık ve kızarıklığı artırarak vücudunuzun sağlıklı kısımlarına zarar verebilir.

Bol miktarda antioksidan yiyecekler yemek istememizin nedeni topraklama yapmak istememizin nedenidir. Vücudunuzdaki antioksidan elektronlar serbest radikallerin zarar görmemesini sağlamaya yardımcı olur ve antienflamatuar gıdalar gibi yüksek seviyede iltihaplanmalara ve daha hızlı yaşlanmaya yol açar. Temel olarak, dünyadaki serbest veya hareketli elektronlar, doğal antioksidanlar olarak işlev görerek kronik iltihabı giderebilir!

Topraklamanın faydaları hakkındaki inanç, elektronların yere temas ederken ayaklarınızın dibinden emilebileceği ve ardından serbest radikallerin oluştuğu vücudun herhangi bir yerinde hareket edebilecekleridir. Antioksidan elektronlar serbest radikalleri iptal etmeye yardımcı olur ve bu nedenle DNA ve diğer “oksidatif stres” formlarına zarar verir.

Stres Hormonlarını Azaltır

Kronik stres muhtemelen ilk elden deneyimlediğiniz gibi yaşam kalitenizi düşürür. Ancak, neyse ki, doğada harcanan zaman gerçekten stres ve endişe duygularını tersine çevirebilir.

Topraklamanın 58 sağlıklı yetişkin üzerindeki etkilerini araştıran bir çift kör çalışma, her bir katılımcının ayağına elektrik iletken sinyallerini okumak için yerleştirilen iletken yapışkan yamalar kullandı. Denekler, topraklanmamış durumda 28 dakika, ardından topraklama kablosu bağlıyken 28 dakika maruz bırakıldı. Kontroller 56 dakika süreyle açığa çıkarıldı.

Topraklamadan sonra, deneklerin yaklaşık yarısı “beynin sol hemisferindeki ortalama elektroensefalogramların (EEG) kök ortalama karesinde ani bir değişiklik anında ortaya çıktı.” Bu değişikliklerin pozitif değişiklikler ve düşük stres reaksiyonlarını gösterdiğine inanılıyor.

Topraklama yapan 22 katılımcıdan on dokuzunda kanda nabız atımı (BVP) azalmıştır. Beyin ve kas sisteminin elektrofizyolojik özellikleri üzerindeki etkileri EEG, EMG ve BVP ölçümleri kullanılarak kaydedilmiş olarak değerlendirildikten sonra, bulgular genel stres seviyelerinde ve gerginlik sonuçlarında kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde daha fazla azalma olduğunu göstermektedir.

Daha İyi Uykuya Yardımcı Olabilir

2007 yılında yayınlanan bir çalışma Alternatif ve şişe Tıp Dergisi göstermiştir uyku esnasında toprak için insan vücudu bağlantı (topraklama) günlük cortisol ritmi normalleştirir ve uyku düzeni geliştirir. Bunun nedeni, stres hormonlarının doğal sirkadiyen ritminiz, enerjiniz ve sağlıklı uyku kabiliyetiniz üzerindeki etkileridir.

Dünyanın “günlük elektrik ritimlerinin” uyku ve aktiviteyi düzenleyen hormonlar için biyolojik saatleri ayarlaması önerildi. Hepimiz yarış düşünceleri nedeniyle uykuya dalmayı başaramadan yatağa fırlatma ve dönme deneyimine sahip olduk.

Vücudumuz, ışık ve karanlık kalıpları veya “elektrik” yükleri dahil, dünyanın doğal ritimlerine uymadığında, uyku ve bağışıklığımız acı çeker. Birçoğumuzun yaşadığı iç yaşam tarzı, kronik yorgunluk sendromu vakalarının artması için bir neden olabilir.

Avrupa Biyoloji ve Biyoelektromanyetik Dergisi’nde yayınlanan bir 2006 çalışmasında, hastaların topraklamadan önce ve sonra kortizol seviyelerinin paternleri gözlemlendi. Kortizollerinin yükseldiğini ve diplerinin dağıldığını ve topraklama uygulamalarından önce yetişkinlerde bir şekilde tahmin edilemez olduğunu buldular.

Topraklamadan sonra, kortizol seviyeleri yeryüzü ve güneşin doğal ritimleri ile daha uyumluydu; doğal olarak uyanık hissetmek için daha fazla ihtiyaç duyduğumuzda sabahın erken saatlerinde daha yüksek kortizolleri vardı, sonra gece uykuya dalmak için gevşememiz gerektiğinde gece saatlerinde daha düşük kortizolleri vardı.

Elektriksel ve kimyasal olarak konuşursak, zayıf uyku genellikle kortizol gibi yüksek stres hormonlarının bir belirtisidir. Yaşamımızdaki stresli olaylara verdiğimiz tepkiyi azaltarak, daha kolay düşüp uyuyabiliriz. Ve uyku, vücudu en temel seviyede iyileştirmek için çok önemlidir; bağışıklığımızı arttırmak, bize uygun sindirim için yeterli enerji vermek, yiyecek istekleriyle mücadele etmek veya kilo almak ve sağlıklı bir zihniyeti desteklemek için.

Enerjiyi Artırmaya Yardımcı Olabilir

Birçok insan topraklamanın enerjilerini iyileştirebileceğini veya düşük dereceli devam eden yorgunlukla mücadele edebileceğini keşfetti. Bu daha iyi bir uyku almanın bir yan etkisi olabilir, fakat aynı zamanda hormonlardaki iyileşmeler ve düşük iltihaplanmalardan da kaynaklanıyor olabilir.

Örneğin, birçok çalışma, daha yüksek kortizol seviyelerinin enerji bedenini güçlendirdiğini gösteriyor. Fizyolojik stres ve kortizol arasında yakın bir ilişki vardır; Stres kortizol etkiler ve kortizol stres yanıtlarını daha da artırabilir. Bu döngü yorgunluk ve uyku problemlerine, hatta düşük besleyici gıdalar için istek duymaya, şeker ve düşük enerji seviyelerine yol açan fazla kalorilere neden olabilir.

Ağrının Azalmasına Yardımcı Olabilir

Enflamasyon büyük bir ağrı kaynağıdır, çünkü şişliği, sertliği, hareket kabiliyetini ve mal formasyonu azaltır. Eklemlerdeki ve dokulardaki iltihap, artrit gibi kronik durumlarla ilişkili ağrının ana nedenidir.

Örneğin, Romatoid artrit (RA), genellikle birden fazla eklemde ağrı ve ayrıca yorgunluk, ateş, kilo kaybı, göz iltihabı, anemi ve akciğer iltihabı gibi semptomları içeren otoimmün iltihaplı bir hastalıktır. RA’lı bir kimsede, vücut kendi sağlıklı dokusuna saldıran enzimler salgılar, bu nedenle eklem astarlarını tahrip eder.

2010 yılı pilot bir çalışmasında, kas ağrısına neden olan yoğun egzersiz sonrası kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, toplanan yetişkinlerin ağrı düzeyleri karşılaştırıldı. Sonuçlar vücudun toprağa topraklanmasının bağışıklık sistemi aktivitesi ve ağrı ölçümlerini değiştirdiğini gösterdi.

Topraklanmamış erkeklerde, beyaz kan hücrelerinde beklenen, keskin bir artış ve egzersiz sonrası daha fazla ağrı algısı vardı. Buna karşılık, topraklanmış erkekler, beyaz kan hücrelerinde sadece daha az iltihap gösterdiği ve daha kısa iyileşme süreleri olduğunu gösteren hafif bir düşüşe sahipti.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu