SağlıkYaşam

Topraklanma Nedir? Hastalıklarla Nasıl Mücadele Ediyor?

En son ne zaman kumda, çimlerde veya ormanda çıplak ayakla yürüdünüz? Çoğu insan için bu çok sık olmaz. Ancak şimdi yeniden öğreniyoruz, bu tür aktiviteleri öncelikli hale getirmeye başlamanız için daha fazla neden olabilir.

“Topraklama” veya “topraklanma” olarak bilinen bir hareket, bütünsel sağlık iyi geliyor. Topraklama nedir? Dışarıdan çıplak ayakla yürümek, ayak tabanlarınız yeryüzünün yüzeyine doğrudan bağlanmak için serbest kaldığında, topraklama uygulamasının bir parçası olan ana faaliyettir.

İlk başta garip gelse de ayakkabılarınızı çıkarmak ve ayak parmaklarınızı kire kuma basmak veya bazı pestisit içermeyen otların arasında dolaşmak serbest radikal hasarını azaltarak sağlık için çok faydalı olabileceğine dair kanıtlar var (“oksidatif stres” olarak da bilinir), Stres, iltihap ve ağrıya iyi gelir.

Topraklama Nedir?

Topraklama, bedeni toprakla doğrudan temas ettirme eylemidir. Temas doğrudan, yani derinin (en sık ayağın) toprağa veya suya temas ettiği anlamına gelir. Yerli kültürler bin yıllardır toprağa basıyor, bu yüzden yeni bir uygulama değil, fakat son yıllarda popülerlik kazanıyor ve giderek daha fazla insan doğal çevremizle günlük temasımızı ne kadar kaybettiğimizi fark etmeye başladı.

Topraklama düşüncesi, yaşadığımız gezegenin (Dünya), doğa ile sık sık düzenli temastan kaçınan tipik modern yaşam tarzımızdan elde ettiğimiz pozitif yüke karşı koymak için “bağlanabileceğimiz” faydalı bir enerji kaynağıdır.

Topraklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Topraklanma olarak da bilinen topraklama, toprakla doğrudan temasta bulunma hali olan (eskiden çıplak ayakla yürüyerek) eski bir uygulamadır.

Bir sağlık uygulaması olarak topraklamanın arkasındaki fikir, derinin dünya ile buluşmasını sağlayarak, vücudumuzdan geçen elektrik yükünü nötralize etmenize yardımcı olabileceğidir.

Bir topraklama uygulamasını yaşamınıza dahil etmek için, günde en az 30 dakika boyunca tamamen yalın ayakla dışarı çıkmaya çalışın. Bu kadar zaman ayıramazsanız, düzenli olarak yapabildiğiniz sürece yapın.

Herhangi bir topraklama bilimi var mı? Evet, araştırmalar, dünyadaki negatif yüklerin tüm vücut sistemlerinin normal çalışması için kararlı bir iç biyoelektrik ortam yaratabileceğini göstermektedir.

Topraklamanın olası yararları arasında daha hızlı iyileşme, daha az stres, daha az inflamasyon, daha az ağrı, daha iyi uyku ve daha iyi enerji seviyeleri bulunur.

Dışarıda topraklama pratiği yapmakla, aynı zamanda çok yaygın olan D vitamini eksikliğinden kaçınmanıza yardımcı olabilir ve belki de egzersiz yapmaya neden olabilir.

Aynı zamanda, topraklama paspasları gibi çeşitli ürünleri kullanarak iç mekanlarda topraklama uygulaması da bir seçenektir, ancak sadece açık havada yalınayak olmak hala en uygun (ve en basit) yoldur.

Topraklama, herkesin kullanabileceği bir aktivitedir  ve tamamen ücretsiz bir kaynaktır.

Topraklama Çeşitleri ve Ürünleri

Topraklama yapmanın iki ana yolu vardır: açık havada veya içeride. Geleneksel dış mekan topraklaması herhangi bir ekipman gerektirmez ve dünya ile temasta bulunabileceğiniz her yerde yapılabilir. Bu genellikle en iyi ve en kolay yoldur.

İç mekan topraklama ürünleri şunlardır:

Topraklama paspasları: Bu paspaslar EMF’nin (elektrik ve manyetik alan) maruz kalmasını azalttığını iddia eder ve vücudunuzla toprak arasında iç mekanda bağlantı kurmanızı sağlar. Yoga matlarına benziyorlar, ancak bir denetleyicileri var ve dünyanın yüzeyinden çıkan elektrik alanlarına bağlılar. Masa başında çalışırken, banyonun veya mutfağın etrafında dururken, televizyon izlerken ya da telefonda konuşurken topraklamayı pratikçe yapmanın kolay bir yolu olabilirler.

Topraklama ayakkabısı: Günümüzde çoğu ayakkabının lastik tabanı vardır, ancak topraklama ayakkabısı doğal deri tabanlıdır. Buradaki düşünce derinin geçirgenliğinin, standart tabanlı ayakkabılarla engellenen toprağa bağlanmasına izin verdiğidir.

Topraklama bantları:  Bunlar, bileklere ve kollara yerleştirilebilen elastik, ayarlanabilir bantlardır. Bazı insanlar dışarıda olamayacakları zaman evde yemek yaparken, çalışırken veya evde başka bir şey yaparken bunları giymeyi severler.

Topraklama yatağı: Bir “topraklama” portuna bağlandıktan sonra dünyanın elektrik yüküne bağlanan gümüş teller içeren bir tür elektrik yüklü yatak yaratılmıştır. Bu yataklar temel olarak, dünyadaki elektronları zeminden gövdeye aktaran iletken sistemlere sahiptir. Dolayısıyla, içeri girdiğimizde bile, bir “topraklama yatağında” uyumak, dünyadaki elektriğin etkilerini emmemize ve sirkadiyen ritimlerimizi ve uyku düzenimizi normalleştirmemize yardımcı olabilir. Clint Ober’a göre yatakta yatmak ya da uyumak neredeyse dışarıda çimlerin üzerinde uyumak gibidir.

Topraklama çarşafları: Topraklama çarşafları, duvar prizinizin topraklama portuna veya topraklanmış bir çubuğa takmak için tasarlanmış bir topraklama kablosuna sahiptir; bu, uyurken sizi dünyaya bağlamak içindir.

Gördüğünüz gibi, iç mekanlarda topraklama yapmak için birçok seçenek var, ancak çoğu uzman geleneksel şekilde dış mekanlarda topraklama yapmak gibi bir şeyin olmadığı konusunda hemfikir. Kendinizi iç mekanlardan ziyade dış mekanlara topraklamak, aynı zamanda içerideyken yapamayacağınız, doğanın sağlığa yararlı yararlarını da beraberinde getiriyor.

Topraklama Bilimi: Topraklama Nasıl Çalışır?

Topraklama ile ilgili en iyi bölüm, süper basit ve tamamen ücretsiz olmasıdır.

Bu yeni akım hakkında biraz şüpheci olabilirsiniz, bu yüzden topraklamanın nasıl çalıştığının temelleri hakkında biraz daha açıklayalım ve sağlam bir topraklama bilimi sağlayalım:

Vücudumuz bir tür elektrik akımı ile çalışır:

Dünya yüzeyinin sınırsız ve sürekli yenilenen bir serbest veya mobil elektron kaynağına sahip olduğu, kanıtlanmış bir gerçektir. Dünya’nın negatif yükleri, biyolojik saatin ayarlanması, sirkadiyen ritimlerinin düzenlenmesi ve kortizol seviyelerinin dengelenmesi için önemli olabilecek tüm vücut sistemlerinin normal işleyişi için kararlı bir dahili biyoelektrik ortam yaratabilir.

Cildiniz bir “iletken” gibi hareket ettiğinden, vücudunuz doğal olarak topraktan gelen elektriksel yükleri absorbe edebilir. Ayaklarınızın, özellikle ayak toplarınızdaki belirli noktaların, dünyanın elektriğini almanın özellikle iyi olduğuna inanılır.

Fakat modern yaşam tarzımız nedeniyle, örneğin, her zaman ayakkabı giymek ve hayatımızın çoğunu, yüksek binalarda birkaç kat yukarıdan yer alan evlerimizde veya ofislerimizde yerin üstünde yaşamak yeryüzünüzün doğal “elektriksel” temasını kaybediyoruz.

Topraklama uzmanı Clint Ober’a göre “ İnsan vücudu ilk önce elektrik ve ikinci kimyasaldır ”. Beyin, kalp atışı ve nörotransmiter aktivitesi, örneğin, hepsi elektriksel sinyallere dayanır, böylece elektriğimiz kesildiğinde sağlığımızın belirli yönleri olabilir.

Buradaki fikir, gezegenle temas halinde olmakla, dünyadan çıkan elektrik kuvvetinin, iltihaplanmayı azaltmaya ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabileceğidir. Aslında “topraklama” terimi, hastalığa neden olan iltihabı azaltmak için doğal bir yöntem olarak bir patent bile kazanmıştır.

Topraklama Nasıl Yapılır?

“Çok fazla” topraklama diye bir şey yoktur ve muhtemelen ne kadar çok yaparsak, o kadar fazla yarar görürüz. Aynı zamanda, gün boyunca doğrudan dünyayla temas halinde olmanıza bile yardımcı olabilir. Bunu, kir, kaya veya su ile doğrudan temas ederek yapabilir, böylece doğal bir yüzeyde yalınayak yürüyebilir veya doğal bir su kütlesinde yüzebilirsiniz.

Dünya ile daha doğrudan temas kurmaya başlamanın bazı yolları şunları içerebilir: ayakkabı olmadan bahçe işleri yapmak, açık havada çıplak ayakla mangal yapmak, bir sandalyede oturmak yerine doğrudan kumun üzerinde durmak daha kolay gerçekçi yöntemler olabilir. Topraklama kulağa nasıl eğlenceli geliyor, değil mi?

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topraklamanın olası olumsuz yan etkileri var mı? Elbette, yalınayak yürüdüğünüz yere dikkat etmeniz ve toprakladığınız yerde olabilecek herhangi bir tehlikeli maddeye (cam veya keskin taşlar gibi) dikkat etmeniz gerekir.

Topraklama hasarı tehlikesi var mı? Bazı kaynaklar, topraklama yolu için iletken olma olasılığını azaltmak için, yüksek gerilim ortamlarında paspaslar gibi iç mekan topraklama ürünlerinin kullanılmasından kaçınılmasını önerir. Bu oluşumu azaltmak için, yüksek gerilimlere neden olan elektrikli cihazları fişten çekin veya topraklayın ve gereksiz devre kesicileri kapatın.

Hamileyseniz, emziriyorsanız, bir ilaç durumunuz varsa veya şu anda ilaç kullanıyorsanız, iç mekan topraklama ürünlerini kullanmadan önce daima ürün talimatlarını dikkatlice izleyin ve doktorunuza danışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu