Yaşam

Su Zehirlenmesi Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Şüphe yok ki, susuz kalmamak için yeterince su içmek, yorgunluğun önlenmesi, kan basıncının düzenlenmesi ve hatta açlığın kontrol edilmesi gibi birçok sebepten dolayı önemlidir. Peki vücudun ihtiyacı fazlası su içebilir misiniz? Cevap evet, kesinlikle yapabilirsiniz. Su zehirlenmesi (ağır bir hiponatremi biçimi), ciddi komplikasyonları önlemek için derhal teşhis ve tedavi edilmesi gereken hayati tehlike arz eden bir acil durum olarak kabul edilir. Aşağıda, çok fazla su içmekle ilgili tehlikelere, ayrıca en uygun hidrasyon için günlük olarak ne kadar su tüketilmesi gerektiğine bakacağız.

Su zehirlenmesi nedir?

Su zehirlenmesinin tanımı şöyledir: “kandaki su oranının sodyum oranından fazla olması durumunda oluşur.” Su zehirlenmesi, hiponatremi, hiperhidrasyon veya aşırı su alımı dahil, birkaç farklı yolla belirtilir. Bu terimlerin tümü, elektrolit dengesizliğinin neden olduğu aynı ciddi sağlık durumunu özellikle de sodyum ile ilgili olarak kanda çok fazla su (H20) bulundurmasıdır.

Hiponatremi, kanda düşük sodyum seviyeleri anlamına gelir (Latince ve Yunanca kökleri olan, kelimenin tam anlamıyla “kanda yetersiz tuz” anlamına gelir). Su zehirlenmesi veya hipo natremi, dehidrasyon nedeniyle oluşan durum (düşük vücut suyu seviyeleri) olan hiper natreminin zıttıdır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri

Önlenebilir olduğu için, su zehirlenmesinin ne tür durumlarda ortaya çıkabileceğini merak ediyor olabilirsiniz? Araştırmalar, bu durumun hastanede yatan hastalarda ve zihinsel rahatsızlığı olanlarda yaygın olarak geliştiğini, bununla birlikte sağlıklı olan insanları da etkileyebileceğini keşfetti. Su zehirlenmesi birkaç farklı klinik durumda tarif edilmiştir:

Kompulsif su içmek psikojen polidipsi olarak bilinir. Bu en sık zihinsel hastalık ya da zihinsel engellerle ilişkilidir.

Su zehirlenmesi yaygın olarak, çok sayıda sıvı içilmesi ve böbreklerin suya tutunmasına neden olan artmış vazopresyon sekresyonuna (antidiüretik hormon da denir) sahip olması ile ilişkilidir.

Sporcular veya ordu görevlileri gibi sağlığı iyi olan kişiler, sıcağa bağlı yaralanmalardan sonra hiponatremi (aşırı hidrasyon) geliştirebilir. Susuz kalmayı önlemek için yüksek miktarda su içebilirler, ancak çok fazla tüketirlerse geri tepebilir. Aksi takdirde sağlıklı ordu askerlerindeki hiponatremiyi araştıran bir çalışma hiponatremi vakalarının yüzde 77’sinin eğitimin ilk dört haftasında gerçekleştiğini ve etkilenen askerlerin çoğunun saatte iki litre su içtiğini buldu. Uzmanlar “hiponatremi’nin, eğitim durumundaki askerler için saldırgan sıvı replasman uygulamalarından kaynaklandığı sonucuna varmıştır. Sıvı değiştirme politikası, hem iklimsel sıcaklık stresi hem de fiziksel aktivite seviyeleri dikkate alınarak revize edildi. ”

Kaza sonucu su zehirlenmesi bazen anormal böbrek yetmezliği / böbrek fonksiyon bozukluğu, diabetes insipidus veya gastroenterit (virüs, bakteri veya parazitlerin yol açtığı bağırsakların iltihabı) nedeniyle oluşabilir. Bu durumlarda, hiponatremi tipik olarak mide yıkama veya mide pompalaması / mide sulama ile tedavi edilir.

Su zehirlenmesinin iyatrojenik nedenleri, hastalıklar intravenöz sıvı veya elektrolit kullanımı, temel beslenme, nazogastrik tüp beslemesi veya belirli nörolojik / psikiyatrik ilaçlar alırken tıbbi müdahale ile tedavi edildiğinde ortaya çıkan komplikasyonlardan kaynaklanmaktadır. Bunun normal böbrek fonksiyonu olan ve genel olarak sağlıklı olan insanları etkilemesi pek olası değildir, ancak sıvı birikmesine neden olduğu için antidiüretik hormon salgısında değişiklikler yaşarlarsa mümkündür.

Bazı durumlarda, insanların yaptıklarında hastalanmalarına rağmen büyük miktarda su tüketmelerine neden olan “su içme yarışmaları” nedeniyle su zehirlenmesi meydana gelmiştir.

İnsanlar MDMA (veya “ecstasy”) adlı yasadışı ilacı aldıklarında kendilerini elektrolit dengesizliği riskine sokarlar çünkü ilaç çok sıcak hissettirir, terlemeyi ve susuzluğu artırır, ayrıca idrarla daha fazla sodyum kaybına neden olur. Bu, bazı durumlarda su zehirlenmesine yol açabilecek büyük miktarda su / sıvı içilmesine neden olabilir.

Su Zehirlenmesi Belirtileri Ve Semptomları

Hafif veya orta şiddette hiponatremi genellikle asemptomatiktir farkedilmeyen semptomlara neden olmaz, su zehirlenmesi başka bir hikâyedir. En yaygın su zehirlenmesi semptomları şunları içerebilir:

Baş ağrısı, karışıklık ve oryantasyon bozukluğu

Mide bulantısı ve kusma

Zihinsel durum ve psikoz, deliryum, uygunsuz davranış, sanrılar ve halüsinasyonlar gibi psikotik semptomlar. Bazen bu semptomlar su zehirlenmesine de katkıda bulunabilir, çünkü kişi kendisine ne olduğunu anlamıyor ve yardım istemiyor.

Kas güçsüzlüğü, kramp, seğirmesi, ağrılar ve yorgunluk

Zor nefes alma

Sık idrara çıkma

Değişiklikler tansiyon ve düzensiz kalp atışları

Ciddi uyuşukluk, nöbet, solunum durması, beyin sapı herniasyonu ve koma

Su zehirlenmesi normal nörolojik fonksiyonlarla ve sinir sinyalleriyle karıştığında, erken evrelerinde doktorlar tarafından tanınamayan psikotik bir hastalık olarak kendini gösterir. Örneğin, eğer birileri acil servise su zehirlenmesi tıbbi sağlayıcıları için kabul edilirse, hastanın semptomlarını yüksek ateş, nöbet veya kronik paranoid şizofreni gibi zihinsel bir rahatsızlık için belirleyebilir.

Su zehirlenmesi sadece yetişkinleri etkilemez; bebeklerde, özellikle 9 aylıktan küçük bebeklerde ve çocuklarda da görülebilir. Bebeklerde veya çocuklarda su zehirlenmesi belirtileri şunları içerebilir: ağlama, davranış değişiklikleri, kusma, seğirme veya titreme, düzensiz solunum ve ağır vakalarda nöbet, koma, beyin hasarı ve ölüm.

Su Zehirlenmesinin Tehlikeleri

Su zehirlenmesi ile ilişkili olumsuz sağlık etkilerinden bazıları şunlardır:

Vücuttan çok fazla sodyum çıkması nedeniyle tehlikeli derecede düşük sodyum seviyeleri geliştirmek; Normal serum referans aralığı yaklaşık 132-144 mmol / litre olduğunda serum sodyum konsantrasyonu 110-120 mmol / litrenin altına düşebilir. Ağır vakalarda, sodyum 90-105 mmol / litreye bile düşebilir, bu da birkaç ciddi belirtiye neden olabilir ve potansiyel olarak ölümcül olabilir.

Aşırı hidrasyon nedeniyle böbrekler çok stresli hale gelir, çünkü sıvı seviyelerinin düzenlenmesinden sorumludurlar. Kısa sürede çok fazla su tükettiğinizde böbrekler kandaki elektrolitleri dengelemek için mücadele eder ve vücudun “su ile tıkanmasına” neden olur.

Hücre dışı osmolalitede düşmeye yanıt olarak suyun beyin hücrelerine taşınmasından dolayı nörolojik bozulma yaşamak; Hiponatremi hücrelerin şişmesine neden olur ve beyinde bu şişlik intrakranial basıncı (ICP) ve beyin ödemini arttırır. Vücuttaki diğer hücrelerin aksine, beyin hücrelerinin kafatasının içinde şişmesi ve genişlemesi için çok az yer vardır, bu nedenle hafif şişlikler bile tehlikeli olabilir. Şişmiş beyin hücreleri, merkezi sinir sistemi işlev bozukluğuna neden olabilir; bu da nöbetlere, beyin hasarına, komaya veya ölüme neden olur.

Sol ventrikül hipertrofisi dahil kalp kapakçıklarında hasar

Mide ve karın organlarında sıvı birikmesi

Vücudun güçlü bir stres tepkisi yaşadığı için kan kortizol seviyesini yükseltmesi

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu