Diyet

Su Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Etkileri Nelerdir?

Su Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Etkileri Nelerdir? Son zamanların çok araştırılan ve sıklıkla uygulanan popüler su diyeti, tüm gün boyunca bol miktarda su ve sıvı içecekler dışında hiçbir gıdanın alınmamasına dayanan diyet çeşididir.

Su Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Etkileri Nelerdir? İlk olarak ortaya çıkış ve önerilen tarihi spekülasyonlar taşımakla birlikte su diyetinin ardında tabi ki bir teori yatmaktadır. İnsan biyolojisi bilgilerinden beslenen bu teori ve yapılan araştırmalar neticesinde, içilen soğuk suyun, vücut sıcaklığına denk getirilmesi için vücudun ekstra kalori yaktığı şeklinde bir sonuca varılmıştır. Bu durum, kilo vermeyi hızlandırıp daha kolay hale getirmektedir. Peki su diyeti nasıl yapılır? 1 haftada 7 kilo zayıflamak mümkün mü? İşte süreç ile ilgili tüm merak edilenler!

Su Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Etkileri Nelerdir
Su Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Etkileri Nelerdir

Sağlıklı bir bedene sahip olabilmek ve sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için her insanın günlük 2,5 ile 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Çünkü su içmek vücut açısından oldukça önem teşkil eder. Sağlık yönünden vücuda olduğu kadar diyet yapmaya da kolaylık sağlayan su tüketimi, kısa sürede güzel kilolar vermeye yardımcı olmaktadır. Bir yandan sağlığını korumak diğer yandan zararsız bir biçimde kilo vermek isteyenlerin deneyebileceği su diyeti nasıl yapılır? Şimdi ona değinelim.

Su Diyeti Nasıl Uygulanır

Vücut için detoks etkisi yaratarak kalori yakımını hızlandıran su diyeti, günlük olarak en az 2 litre su ya da sıvı tüketimi ile uygulanmaktadır. Bu uygulama kişide tokluk hissi yaratmaktadır. Ancak hem kan basıncının düşmemesi hem de gerekli besinlerin alınması için tüketilecek olan diğer sıvılara dikkat edilmesi gerekmektedir. Sadece su tüketerek uygulanan diyetin oldukça zararlı olduğu hususunda uyarıda bulunan sağlık uzmanları, bol sıvı tüketilmesinin yanı sıra besin değerleri yüksek olan gıdaların da öğünlere eklenmesini tavsiye etmektedir.

Günlük yaşamda çoğunlukla ihmal edilen su tüketimini geride bırakıp yeterli miktarda su alınmasına katkısı olan bu diyet sayesinde böbrekler daha fazla çalışmakta ve toksinlerin vücuttan atılmasına imkan tanımaktadır. Hem eklemleri hem de omurga yapısını korumaya yardımcı olan su tüketimi, kan basıncını dengeleyip vücut ısısının ayarlanmasına da büyük fayda sağlamaktadır. Su diyetinin mutlaka doktor denetiminde yapılması tavsiye edilmektedir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu