Sağlık

Stres Nedir, Stres Yönetimi Nasıl Yapılır?

Stres Nedir, Stres Yönetimi Nasıl Yapılır? Stres genel olarak organizmanın iç ve dış uyarıcılara verdiği tepkidir diyebiliriz. Stres, insanın yaşadığı olumsuz durum ve olaylar sonucunda meydana gelir. Aslında stres, bir fizik kavramıdır. Fizik alanında madde üzerinde uygulanan baskıyı ifade eder. Psikolojik açıdan stres, bizim için önemli bir karar alırken ağırlığın altında ezilmek, çarpılmış gibi hissetmek veya kopacak gibi gerilmek gibi duygular hissetmektir.

Stres Nedir, Stres Yönetimi Nasıl Yapılır? Genel anlamda stres olumsuz durumları çağrıştırsa da kontrol edilebildiğinde kendimizi keşfetmenin, potansiyelimizi kullanmanın ve geliştirmenin bir parçası olabilmektedir. Bu bilgiye göre stresleri iyi stresler ve kötü stresler olarak ikiye ayırabiliriz. İyi stresler, performansı artırır, pozitif hareket sağlar, enerjimizi artırır, konsantrasyonumuzu artırır. Kötü stresler ise fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşatır, bulunduğu ortamdan kaçma eğilimi yaratır, motivasyonu ve etkililiğimizi düşürür.

Stres Belirtileri

Stresli olduğumuzu nasıl anlarız? Öncelikle uyku ve iştah değişimleri meydana gelir. Aşırı uyumak ya da uykusuzluk, aşırı yeme isteği ya da iştahsızlık ilk belirtilerdir. Daha sonra sürekli gergin olma, içe çekilme, sinirlilik, motivasyon düşüklüğü gibi durumlar görülür. Bu durumların görülmesiyle yanlış karar verme eğilimimiz artar. Stresin nedenleri nelerdir? Stresin nedenlerini ikiye ayırabiliriz. Birincisi dışsal nedenler ikincisi ise içsel nedenlerdir. Dışsal nedenler, hastalık bir yakının ölümü, iş kaybı, eleştirilmek gibi bizim dışımızda gelişen durumlardır. İçsel nedenler ise üzüntülerimizdir. Stresin büyük kısmı üzüntülerimizden kaynaklanmaktadır.

Stres Nedir, Stres Yönetimi Nasıl Yapılır
Stres Nedir, Stres Yönetimi Nasıl Yapılır

Stresle başa çıkma yolları geliştirmeliyiz. Çünkü stressiz insan yoktur. Eğer stresle başa çıkamazsak hayat enerjimizi düşürür, fiziksel ve ruhsal sıkıntılara sebep olur. Stresle başa çıkma yolarında yaralı ve yararsız bazı yöntemler vardır. Yararlı yöntemler, karşılaşabileceğimiz durumlar hakkında bilgi, beceri ve deneyimlerimizi artırmak, zamanı iyi planlamak, sağlığımıza dikkat etmek, iyimserlik, cesaret ve kendine güven duygularını kazanmaktır. Ayrıca sorumluluk almak, ani tepki yerine düşünülmüş tepkiler vermek, öneri ve destek almaya çalışmak, durumdan ders çıkarmak, sakinliği korumak ve mizahtan yararlanmak gibi uygulamalardır. Eğer hazır bir stresle başa çıkma yönteminiz yoksa bir hobi, spor veya egzersizle stresin etkisini dağıtabiliriz. Yararsız yöntemler ise düşmanca tavır takınmak, duygularını insanlara kusmak, kendini suçlama, kararsızlık, aldırmazlık, duygularını bastırma, denemekten korkma aşırı yeme, içme gibi uygulamalardır. Yirmi birinci yüzyılın en yaygın rahatsızlıklarından biri olan stres, hayatımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Stresi yok saymamalı sebeplerini bulup yüzleşmeliyiz. Gerekirse düşünme şeklimizden yaşam sitilimize kadar değişikliğe gidip stresi kontrol altına alıp amaçlarımız doğrultusunda kullanmalıyız. Böylece hayat enerjimizi yükseltip kaliteli bir yaşama kavuşabiliriz

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu