Sağlık

Sivilce Sorunu İçin Beslenmeye Dikkat!

Sivilce en sık karşılaşılan cilt problemlerinden biri. Genellikle ergenlik döneminde yoğun şekilde yaşansa da birçoğumuzu hayatımız boyunca deyim yerindeyse hayatımızdan bezdirebiliyor sivilceler. Yapılan araştırmalar beslenme şeklinin sivilce oluşumuyla direkt olarak etkili olduğunu gösteriyor. Yani doğru beslenmek bu sorunun çözümünde hayati öneme sahip.

Hangi Yiyecekler Sivilce Oluşumuna Yol Açıyor?

Şayet sivilce sorunu yaşıyorsanız hangi yiyeceklerin bu soruna yol açabileceğini bilmeniz ve beslenmenizi buna göre ayarlamanız bu sorundan kurtulmanıza ciddi şekilde yardımcı olabilir. Doktorlar her ne kadar sivilcelere karşı meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek gerektiğini söylüyorlarsa da bunun istisnaları da var; portakal ve greyfurt. Evet, yanlış okumadınız; bu iki meyve içlerindeki asit nedeniyle sivilceleri azdıran yiyecekler arasında bulunuyor. Ayrıca beyaz üzüm de yine sivilceleri azdıran meyvelerden biri. Yani meyve diyetinizde bu üçlünün olmaması gerekiyor. Greyfurt, beyaz üzüm ve portakalın yanı sıra domatesin de sivilceleri arttırdığı biliniyor. Bu nedenle çok seviyor bile olsanız sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için bu lezzetli yiyecekten de vazgeçmeniz gerekebilir.

Sağlıklı beslenme denilince akla gelen ilk yiyeceklerden biri olan sarımsak söz konusu sivilceler olunca ne yazık ki tam tersi bir etkiye sahip. Bu nedenle pişmiş ya da çiğ hiçbir şekilde sarımsak tüketilmemesi tavsiye ediliyor bu cilt sorununu yaşayanlara.

Alerjik ciltler ve hemen her türlü cilt sorunu konusunda sabıkalı yiyeceklerin başında gelen çikolata da sivilce sorununu çoğaltıcı etkiye sahip. Özellikle biz kadınların çok sevdiği yiyeceklerden biri olan çikolatayı da yememek gerekiyor yani. Yine yumurta sarısı ve ceviz de sivilceleri çoğaltıyor. Yani aslında beslenme tarzınızı çok değiştirmeden bu yiyecekleri çıkarmak için yapacağınız ufak değişiklikler ile sivilce sorununa karşı etkili bir önlem almayı başarabilirsiniz.

Sadece Beslenmeye Değil Temizliğe de Dikkat Etmek Gerekiyor

Elbette yalnızca doğru beslenmek sivilce probleminden kurtulmak için yeterli değil. Bunun yanı sıra cildinizin temizliğine de özen göstermeniz gerekiyor. Cilt tipinize uygun derin temizleyici özellikli kozmetik ürünleri tercih ederek cilt temizliğinizi gerektiği şekilde yapabilirsiniz.

Beslenmenizde yapacağınız değişiklik ve etkili temizlik de sivilce sorununuzun çözümünde fayda sağlamıyor ise tavsiyemiz mutlaka bir dermatoloğu ziyaret etmeniz. Cilt doktorları sivilcelerinizin neden oluştuğunu doğru şekilde tespit ederek buna uygun bir tedavi yöntemi izlemenize yardımcı olarak sivilcelerden kurtulmanızı kesin olarak sağlayabilir ve bu sayede hayatınızı çok daha mutlu şekilde sürdürmenizi kolaylaştırabilirler.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu