Yaşam

Seks Yapmanın 6 Faydası

Cinsel ilişki, yatak odasının çok ötesine geçiyor…

Stresin hafifletilmesi, bağışıklığın güçlendirilmesi ve daha pek çok şey gibi, cinselliğin sağlığa birçok yararı var.

Seks sadece zevkli değildir, aynı zamanda sağlığınız için de birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Cinselliğin faydaları, stres seviyelerinin azaltılmasından kanser ve kalp krizi riskini azaltmaya kadar uzanır. Seks, partnerinizle ilişki kurmayı ve yakınlık hissini kolaylaştırır. Bu tür bir bağlılık endişeyi azaltır ve genel sağlığınızı artırır.

Daha güçlü bir bağışıklık sistemi veya daha iyi bir uyku ister misiniz? Düzenli cinsellik, tüm bunları ve daha fazlasını elde etmenize yardımcı olabilir.

Seksin 6 Faydası

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Daha çok seks, daha az hasta geçirdiğiniz gün demektir bunu; Cinsel açıdan aktif insanları cinsel yönden aktif olmayanlarla karşılaştıran çalışmaların sonucu söylüyor. Seks, vücudunuzun bakterilere, virüslere ve genel hastalıklara neden olan diğer mikroplara karşı koruyucu antikorlar yapma yeteneğini artırır. Tabii ki, sağlam bir bağışıklık sistemi geliştirmek, sağlıklı bir cinsel yaşam sürmekten çok daha fazlası da gerekiyor.  Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, yeterli uyku ve aşılar bulaşıcı hastalıklara karşı güçlü ve sağlıklı savunmaya katkıda bulunur.

Libidoyu Arttırır

İster inanın ister inanmayın, azalan bir libido için en iyi panzehir! Seks yapmak aslında arzuyu arttırır. Ağrı ve vajinal kuruluk, bazı kadınların seks yapmasını zorlaştırırsa, düzenli cinsel aktivite bu sorunlarla mücadeleye yardımcı olabilir. Seks, vajinal yağı, vajinaya kan akışını ve dokuların elastikiyetini arttırır; bunlar daha iyi, daha zevkli seks ve yüksek libido sağlar.

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Daha sağlıklı bir kalp ister misiniz? Daha fazla seks yapın. Cinsel aktivite östrojen ve testosteron gibi hormon seviyelerini kontrol altında tutar. Bu hormonlar dengesiz olduğunda, kalp hastalığı ve osteoporoz gibi durumlar gelişebilir. Seks, kalp sağlığını korumak söz konusu olduğunda, oldukça iyi çalışır. Erkeklerde yapılan bir çalışma, haftada en az 2 kez seks yapanların, kalp hastalığı ölme ihtimalinin, cinsel açıdan daha az aktif olan akranlarına göre %50 daha az olduğunu göstermiştir.

Ağrı Azaltır

Cinsel stimülasyon (mastürbasyon dahil) ve orgazm, ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Her iki aktivite de ağrı hissini azaltabilir ve ağrı eşiğinizi artırabilir. Orgazm, ağrı sinyallerini engellemeye yardımcı olabilecek hormonların salınımına neden olur. Bazı kadınlar mastürbasyon yoluyla kendini uyarmanın adet krampları, artrit ve hatta baş ağrısı semptomlarını azaltabildiğini bildirmektedir.

Daha Uzun Yaşam Sağlar

Daha uzun yaşamanın sırrı nedir? Daha fazla seks yapmak olabilir. 1000’den fazla orta yaşlı erkeğin on yıl süren bir çalışmasında, en çok orgazm olanların sık sık boşalmayanlara göre ölüm oranında yarıda olduğu görüldü. Elbette birçok faktör uzun ömürlülüğe katkıda bulunur, ancak aktif bir cinsel yaşam sürmek ömrünüzü uzatmanın kolay ve zevkli bir yolu olabilir.

Yakınlık ve İlişkileri Geliştirir

Sıcak, samimi ilişkiler geliştirme yolunda kucaklaşıp kucaklaşabilirsiniz. Seks ve orgazm, insanların bağlanmalarına yardımcı olan oksitosin adı verilen bir hormonun salınmasını uyarır. Yaygın olarak bilindiği üzere bu “aşk hormonu”, sevgi ve güven duygularını geliştirmeye yardımcı olur. Premenopozal kadınlarla yapılan bir çalışmada, kadınlar ne kadar çok zaman geçirip eşlerini veya partnerini kucaklamak için sarılıyorlarsa, oksitosin seviyeleri de o kadar yüksek oluyor. Bu hormon da duygulara ilham veriyor.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu