Güzellik

Sağlıklı Saçlar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem kadın hem erkeklerde, sağlık açısından dikkat ettikleri en önemli konulardan bir tanesi saç. Erkeklerde çok fazla etkili durum olmayabiliyor, fakat kadınlar için saç çok önemlidir, çünkü kadını kadın yapan aslında saçtır. Kısa saçlı veya küt saçlı dediğimiz kadınlar vardır, fakat saçları vardır, bazı erkekler gibi kel değillerdir. Saçlarımızı sağlıklı tutabilmek çok önemlidir. Saçlarınıza ne kadar bakarsanız, saçlarınız bir o kadar sağlıklı uzayacaktır ve parlayacaktır. Kimileri kısa veya biraz daha uzun olup küt saçlara sahiptir, kimileri uzun saçları sever, hatta bazılarının saçları o kadar uzundur ki, belini geçer. Tabii ki bu kadar uzun saça sahip olanlara, “Siz nasıl saçınıza bakıyorsunuz?” diye sormak istersiniz.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Hem erkeklerde hem de kadınlar, sağlıklı saçlara sahip olabilme adına dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, saçların 2-3 güne bir mutlaka yıkanması. Saçlarınızı yıkamanız lazım ki, saçlarınızda toplanan mikroplardan kurtulun ve aynı zamanda saçlarınızdaki mineral ve vitamin, ayrıca yağı oranı dengelensin. Saçlarınızı sürekli yıkamakta sağlıklı değildir. Hatta saçınızı yıkadıktan sonra, saçınızı tam kurutmamanız gerekiyor ki, nemlenen saçlarınız tekrar beslensin. Bu konular önemli, evet fakat kaç kişi uyguluyor diye soracak olursanız, belki dünya üzerindeki insanların yüzde biri bile uygulamıyordur. Hangimiz sağlığımızı kaybetmeden sağlığımızı düşünüyoruz, aslında aynı durum. Sağlıklı saçlara sahip olmanın bir diğer yöntemi ise, hem kadınlar hem de saçı olan erkekler için geçerli olup en az altı ay ile bir yıl arasında bir, kuaföre gidip saçınızı kestirmektir.

Sağlıklı Saçlar

Bazıları için saç kestirmek cesaret isteyebilir, çünkü özellikle bazı kadınlar gerçekten saçlarının kesilmesini hiç ama hiç istemez, fakat saçlarınızın sağlıklı olması için bu da önemli bir kriterdir. Saçlarınızın ucunda çatalların oluşmaması, yani kırılmaması için en azından kendinize zaman ayırıp altı ayda bir veya yılda bir defa saçınızın kırıklarını aldırmaya gidebilirsiniz. Hatta kadınların sohbetlerinde “Ben bugün kuaföre gittim, saçlarımdaki kırıkları aldırdım,” diyenler olabilir. Saçınızın ne kadar uzun olduğu önemli değil, önemli olan saç uçlarınızın sağlıklı olması, çünkü saçlarınız vitamin ve minerallerini saç uçlarından ve köklerinden alıyor. Bunun yanı sıra, saçlarınızın sağlıklı olması için aslında çok fazla saç bakım ürünleri kullanmamanız gerekir, doktor tavsiye etmediği sürece.

Kimilerinin saçlarında sorunlar vardır ve mecburi olarak saç bakım ürünleri veya ilaçlar kullanmaları gerekebilir, bu sıkıntı yaratmaz, fakat birçok kadın özellikle, güzel görünmek için veya saçları biraz daha canlı dursun diye yüzlerce farklı saç bakım ürünleri kullanırlar ve bu ürünlerde bazen saçları yıpratabiliyor. Kadın yıpranan saçlarını gördükten sonra tedavi görüyor ve sonrasında bir daha saç bakım ürünleri kullanmıyor. Hiç kimse kullanmayın demez, fakat dozunda ve ayarını kaybetmeden kullanmak gerekiyor. Her gün kullanmamanız gerekir. Saçlarınızı yıpratma boyutunda kullanırsanız, sadece hem daha fazla masrafa girersiniz, çünkü eski saçınızı geri kazanabilmek için tedaviye başlayacaksınız, hem de belki eski saçlarınıza kavuşamayabilirsiniz. Bunlar olabilen durumlar.

Sağlıklı Saçlar

Sağlıklı saçlara sahip olabilmenin bir diğer konusu ise, aslında fiziken konulardan farklı olup psikolojidir. İnsanların psikolojik durumları, saç sağlığınızı etkileyebiliyor, hatta sadece saç değil, bütün sağlığınızı etkileyebiliyor. Depresyonda veya farklı psikolojik sıkıntıları olanların saçları bazen yıpranıp dökülebiliyor. Saçlarınız aslında o kadar hassas ki, saçlarınıza gerçekten kendi çocuğunuzmuş gibi bakmanız lazım. Bakmayın saçlarınızın kafanızda şekilli durduğuna, saçlarınızın da ilgiye ihtiyacı var. Psikoloji öyle bir durum ki, hem fiziken hem de ruhen insanı etkileyebiliyor ve ne zaman ne yapacağını bilemiyorsunuz. Öyle bir psikolojiye girersiniz ki, bakarsınız saçlarınız yavaş yavaş dökülüyor, fakat nedenini anlayamazsınız ve doktora gidersiniz. Doktorda size şunları sorar; “Özel hayatınız var mı?” ya da “Anneniz var mı?” yani ölmüşte olabilir veya anneniz ile görüşmüyor olabilirsiniz.

“Alkol ve sigara kullanıyor musunuz?” Eğer doktorun sorduğu sorulardan hepsi veya sadece bir tanesi bile “Evet” ise, doktorun size verdiği son cevap, “O zaman saçınızın dökülmesi için yeterli sebepleriniz var, çünkü başka sağlık sorununuz görünmüyor,” der. Gerçekten de öyledir, çünkü kan değerleriniz normaldir, vitamin ve mineral dengeniz normaldir ama saçlarınız dökülüyor ve nedenini bilemiyorsunuz. Bunun en büyük nedeni psikolojidir. Vücudunuz nasıl sorunlardan kurtulacağını bilemez ve en kötü ihtimalle sağlığınızı etkiler. Saçınızı yıpratan veya döken etkenin sadece psikoloji olmasına gerekmiyor. Psikolojik durumlarınız iyi değildir, bu durum başka sağlık sorunlarına yol açar ve nihayetinde tedavi görürken saçlarınız yıpranabilir veya dökülebilir. Saçlarınıza bakıp ne kadar aslında hassas bir organ olduğunu anlayabilirsiniz.

Saç Sağlığı Kadınlar İçin Gerçekten Önemlidir

Bütün insanları geçin, kadınlar için saçlarının sağlıklı olması gerçekten çok önemlidir. Kadını kadın gösteren saçlarıdır. Kadınlık simgelerinden bir tanesi saçtır. Bu sebeple her kadının saçlarının üzerine çok fazla düştüğünü fark edebilirsiniz. Saçlarına düşkün olan iki çeşit kadın vardır; 1) saçlarına o kadar düşkündür ki her gün farklı bakınlar yapar ve saçlarına baktığını düşünürken, belki saçlarını yıpratmaya doğru gidiyorlar ve 2) saçlarına gerçekten bakım yapan kadınlar vardır. Her yıl kuaföre gidip saçını kestiren, mutlaka 2-3 güne bir duşa girip saçını yıkayan. Kadınlar arasında çok fazla saç muhabbeti duyabilirsiniz, bazen ise sıkılacak kadar duyabilirsiniz. İnsan için saç gerçekten çok önemlidir ve bunun önemini anlatmak çok uzun sürer.

Burada sadece sağlıklı saçlara nasıl sahip olduğunuzu anlatmaya çalışıyoruz. Kadınların kullandığı ve erkeklerin kullanabileceği, aynı zamanda evde yapılabilecek doğal saç bakım ürünleri de bulunur. Saçlarınız için çok iyi gelen yağılar vardır veya saçlarınız için bakım maskesi yapabilirsiniz. Örneğin zeytinyağı saçlarınız için çok iyi gelir. Birçok şampuan ve saç bakım ürünlerinin zeytinyağı içerdiğini okuyabilirsiniz. Burada kadınlar için neden saçın çok önemli olduğunu anlatıyoruz, ama sadece kadınlar değil, erkekler için de saçları çok önemlidir. Çevrenizde birçok bakımlı ve dış görünüşüne dikkat eden erkekle karşılaşabilirsiniz, çünkü saç onlar için çok önemlidir. Vücudunuzda saç veya kılın olduğu her bölgenin aslında bakıma ihtiyacı vardır. Kadınlarda saç ve kaş, erkeklerde ise, saçı olanlar için saç, kaş, sakal ve bıyık bakımı.

Sağlıklı saçlar

Hiçbir erkeğin tutup ta sakalımdan bıyığımdan bana ne diyeni duymadık. Erkekler için de saç bakımının kadınlara önemli olduğu kadar önemli olduğunu vurgulamaya çalışıyoruz. Sonuçta kadınlar için bakımlı görünmek önemlidir. Bakımlı olmayan kadınlara örneğin pasaklı derler. Bakımsız saçları sağlıksız, hiç makyaj yapmayan, kendisini hiç düşünmeyen, öylesine yaşayan bir kadın. Hiçbir kadın bu şekilde yaşamak istemez ki. Saçlarınızın şekli veya nasıl olduğu önemli değildir. İster saçınızı boyatabilirsiniz, ister açık durabilir veya topuz yapabilirsiniz, bunların hiçbiri önemli değil. Bunları yapabilmeniz için saçlarınıza bakım yapmanız gerekiyor, çünkü bunları yapabilmek için saçlarınızın sağlıklı olması gerekiyor. Bırakın saçların sağlığını veya bakımını, bazı kadınlar ne kadar çok saçları olsa bile, seyrek olduğunu düşündüğü için ekstra saç ektirebiliyor.

Kadınlar gerçekten öyledir. Saç ektirmek ne kadar sağlıklı diye soracak olursanız, doğru yerde bu işlemi yaptırdığınız takdirde, hiçbir yan etki veya sorun yaşamazsınız, dolayısıyla saçlarınızın sağlığınızı tehdit etmezsiniz, fakat doğru saç ekim merkezini bulmanız gerekir. Saç ektirmek te eskisi kadar zor bir işlem değil. Hatta bir günde bitiyor, saçlarınızı ektiriyorsunuz, ertesi gün normal hayatınıza devam edebiliyorsunuz. Bu kadınlar için de erkekler için de geçerlidir. Bir kadının sağlıklı saçlara sahip olması, aslında altınlara sahip olması gibidir. Kadınlar her zaman sağlıklı, parlayan ve canlı saçlara sahip olmak ister ve sağlıklı saçlara sahip olmakta zor veya imkânsız bir şey değildir. Yeter ki kadın istesin ve araştırsın.

Evde Sağlıklı Saç Bakımı

Her şeyi anladık, sağlıklı saça sahip olmak için, kuaföre gitmek gerekiyor, saçlardaki kırıkların aldırılması gerekiyor, saçlarımızı yıkamamamız gerekiyor, yıkadıktan sonra saçların yüzde yüz kuru olmaması gerekiyor. Bakım ürünlerini kullanırken, hangilerini kullanacağımıza dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle ruh sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor, ama peki bunların bazılarını veya hiçbirini yapamıyorsak, saçımızı örneğin evde nasıl koruyacağız veya bakımı nasıl yapılacak? Bir defa evinizde mutlaka duşa girebilirsiniz, dolayısıyla saçlarınızı yıkamakta bir sıkıntı yok. Evinizde eli yatkın birileri varsa, aslında kuaföre gitmeden evde de saçlarınızın kırıklarını aldırabilirsiniz. Bu konuda da sorun yok. Saçlarınızı yüzde yüz kurutmamada da sorun yok. Peki, gelelim saç bakım ürünlerine ve saç sağlığımızı etkileyen ruh sağlığına.

Sağlıklı Saçlar

Saçlarınıza bakım yapmak veya yaptırmak istiyorsunuz, fakat belirli nedenlerden dolayı bunları yapamıyorsunuz. Bir defa evinizde mutlaka bir mutfağınız ve internetiniz vardır. Eğer bunların ikisi varsa ve doğru bir araştırma yaparsanız, evinizde kendinize ait, doğal saç bakım kürleri yapabilirsiniz. Saç maskeleri, yağı veya kremler üretebilirsiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız, bunları yapmakta mümkündür. Evde saçınıza bakamayacaksınız diye bir kural yok. Yeter ki siz isteyin. Belirli gıda ürünlerini, saç bakımı için kullanabilirsiniz. Bu da tamam, peki ruh sağlığımın, saç sağlığımı etkilememesi için ne yapmalıyım? İşte en zor olan da bu aslında, çünkü günlük olarak ne yaşayacağınızı bilemiyorsunuz. Ruh sağlığı, saç sağlığını nasıl etkiler? Ruh sağlığı veya diğer deyişle, psikoloji vücudunuzdaki sinir sistemini etkiler.

Maalesef ruh sağlığı veya psikoloji dediğimiz olay, o kadar büyük bir etkendir ki, psikolojiniz bozulup sinir sisteminizi etkilemeye başladığında, maalesef bazı insanlarda saç köklerini etkileyebiliyor ve sonuç olarak ta saçların dökülmesine, hatta daha da kötüsü, saç hücrelerinin ve köklerinin yıpranmasına ve ölmesine neden oluyor. Eğer saç hücreleri ve kökleri ölürse, maalesef saçınızı tamamen kaybetmiş oluyorsunuz ve bir daha saç çıkmıyor. Bu tür durumlarda olanlar, tedavi sonrası saç ektirmeye gidebiliyor. Bu yüzden saçlarınız için, ruh sağlığınızın yüksek olması, moralinizin yüksek ve mutlu olmanız çok önemlidir. Bu yazıyı yazan biri olarak, yaşadığım bir hadise olduğundan, aslında rahatlıkla diyebilirim ki, psikoloji gerçekten sağlık açısından çok önemli bir etkendir.

Sağlıklı Saçlar

Bu doğru değil midir? Çünkü şunu düşünün, hasta değilsiniz, herhangi bir sorununuz yok, sadece normal baştan aşağı check-up yatırmaya gidersiniz ve sonra doktorunuz size o kadar çok şey sayar ki, biranda hasta değilken, kendinizi özellikle ruhen hasta hissedersiniz. Hastaneye hasta ziyaretine gidersiniz, hiçbir şeyiniz yokken eve gittiğinizde, akşam yatıyorsunuz ve sabah hastalanmış olarak kalkıyorsunuz. Sinirleriniz bozulur ve işiniz yokmuş gibi iyileşmek için uğraşın. Buradan anlayacağınız, psikolojiniz, yani ruh sağlığınız gerçekten çok önemlidir ve saçlarınız için de önemlidir. Siz ne kadar mutlu olursanız, saçlarınız bir o kadar sağlıklı olacak, canlı duracak ve parlayacaktır. Deneyin ve görün. Tek yapmanız gereken kendinize 1-2 hafta vermek ve hayatın tadını çıkarmak ve mutlu olmak.

Bu 1-2 haftada saçınızı kontrol edin, çünkü saçınızın ne kadar dolgun, canlı ve parlak olduğunu göreceksiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu