DiyetGüzellikTarifler

Sağlıklı, Işıltılı Ve Lekesiz Bir Cildin Sırrı: Maydanoz Çayı

Birçoğumuz maydanozu yemeklere ve salatalara lezzet vermesi sebebiyle kullanıyoruz, ancak gerçek şu ki bu yeşil yapraklı bitki hem yaprakların hem de köklerin tıbbi özelliklere sahip olması nedeniyle bazı sağlık yararları sağlıyor.

Aslında, maydanozun o kadar çok besin maddesi var ki, onu yemek neredeyse bir multivitamin, antioksidan ve mineral takviyesi almak gibi bir şey! Ayrıca hepsi doğal ve oldukça ucuz…

Maydanozun Faydaları

Maydanozun sağlık üzerindeki etkilerine bazı örnekler:

Sindirim ve eliminasyona yardımcı olur

Enerji artırır

Yorgunluğu hafifletir ve böbreküstü bezlerini destekler

Kalbin daha iyi çalışmasına yardımcı olur

Kolesterol birikimini eritir

Dişleri güçlendirir, Kemik gelişimine yardımcı olur

Besin emilimini arttırır

Şişkinliği ortadan kaldırır

İltihabı azaltır

Hormonal destek sağlar

Cilt dokusunu iyileştirir ve kırışıklık oluşumunu azaltır

Maydanozun Diğer Faydaları

Maydanoz, diğer sinerjik vitaminler ve mineraller matrisinde yüksek düzeyde iyi absorbe edilen C vitamini içerdiğinden harika bir doğal cilt bakımıdır. C vitamini birçok vücut işlevi için hayati öneme sahiptir ancak sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için kesinlikle gereklidir.

Sadece cildi beslemekle kalmaz, aynı zamanda yara izlerini ve lekeleri de azaltır, hücre onarımının ve dolayısıyla daha az kırışıklığın anahtarı olan kollajen üretimini uyarır!

Maydanozun faydalarından en çok bilineni, böbrek problemine ve mesane / idrar yolu enfeksiyonlarına yardım ettiğidir. Su tutulmasının atılmasına (ödem) yardımcı olur ve ayrıca genel bağışıklık desteği sağlar.

Ayrıca maydanozun nefesi ferahlattığı kanıtlanmıştır. Taze sarımsak yedikten sonra maydanozu çiğnemek çok etkilidir.

 

Dahası, maydanoz klorofil bakımından yüksektir, özellikle böbreklerin yanı sıra karaciğerin de sindirim ve detoksifikasyonuna yardımcı olan bir kan temizleyicidir. Bitki, aşağıdakileri de içeren yoğun besinler içinde toplanır:

Vitaminler: C vitamini (yüksek içerikli), beta karoten (provitamin A), K vitamini ve B1, B2, folat, B5 ve B6 içeren B vitaminleri.

Mineraller: kalsiyum, magnezyum , fosfor, demir (yüksek içerikli), manganez, kükürt ve potasyum.

Pirolokinolin kinon (veya PQQ): Maydanoz, enerji üreticilerimiz olan mitokondrinin sağlığını, onarımını ve işlevini artıran, temel bir besin maddesi ve güçlü bir antioksidan olan PQQ’nun en iyi kaynaklarından biridir. PQQ, yeşil kırmızıbiber, kivi, papaya ve natto (fermente soya) gibi birçok bitkisel gıdada bulunmuştur. Yayınlanmış çalışmalar, 20 mg PQQ artı 300 mg CoQ10’un yaşlanan insanlarda yaşa bağlı bilişsel düşüşü tersine çevirebileceğini göstermektedir.

Maydanoz ayrıca, araştırmaya göre, özellikle akciğerlerde, tümörleri engelleyen eşsiz uçucu yağlar içermektedir. Bu yağlar, sigara dumanında bulunanlar ve kömür ızgarasındaki dumanlar da dahil olmak üzere, bazı havadaki kanserojenleri nötralize edebilir. Havadaki bu zehirleri nötralize etmek maydanozun akciğer tümörlerini önlemeye yardımcı olmasının nedeni olabilir.

Bağışıklık yapısını, besin takviyesini ve detoksifikasyon faydalarını gerçekten almak için maydanozu bir miktar almak kullandığınızda diğer meyve veya sebzelerle karıştırmak en iyisidir.

Taze maydanoz birçok formda kullanılabilir, ancak en kolaylarından biri, suya ek olarak veya bunun yerine gün boyunca yudumlamak için bir maydanoz çayı yapmaktır. Tüm faydalarından yararlanmak için bu basit maydanoz çayı tarifi deneyin:

Maydanoz Çayı Tarifi

Her türlü maydanoz gayet faydalı fakat yassı yapraklı (İtalyan) maydanoz, kıvırcık çeşitten daha kokulu ve az acı olan türdür.

Bir cezveye sapları da dahil olmak üzere 3-4 çay kaşığı kıyılmış maydanoz koyun.

Üzerine 500 ml kaynar su dökün, 5-8 dakika dik şekilde bekletin.

Daha sonra çayı süzün ve sıcak veya soğuk olarak için. Tekrar ısıtılmış olabilir ama kaynatmamaya özen gösterin.

Lezzeti arttırmak ve daha fazla C vitamini için taze limon dilimi ekleyin (isteğe bağlı)

İdrar yolu veya mesane enfeksiyonu tedavisi için 7 gün boyunca günde 4 bardak içilir. Aksi takdirde sağlıklı bir cilt için öğünler arasında 2-3 bardak ile daha iyi günlük detoks ve bağışıklık desteği alacaksınız.

Hamile kadınların uterus kasılmalarını arttırdığından maydanoz almaktan kaçınmaları gerektiğini lütfen unutmayın.

Maydanoz çayının tadını çıkarın ve genel sağlığınız düzelirken cildinizin sağlıklı, parlak ve lekesiz görünmesini gözlemleyin!

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu