Sağlık

Ruh Haline Göre Nasıl Beslenmeli

Ruh Haline Göre Nasıl Beslenmeli? Tüketilen gıdaların ruh halini etkilediği bilinmektedir. Peki ruh haline göre beslenme nasıl olmalı? İşte merak edilen sorunun cevabı..

Ruh Haline Göre Nasıl Beslenmeli? Yediğimiz besinler bazen ruh halimiz hakkında bize fikir verir. Bazense yediğimiz besinler ruh halimizi etkileyebilir. Peki ruh halimize göre nasıl beslenmeli? İşte bu sorunun cevabı için uzmanlar ruh durumumuzu değiştirmek adına bazı besinlerden faydalanabiliriz diyor.

Yorgunluk: Taze sıkılmış meyve suları ve evde yapılmış meyveli yoğurt yorgunluğunu almak için eşsiz önerilerdendir. Aynı zaman da bezelye ve havuçta yorgunluk için tercih edilebilir sebzelerdendir. Yorgunken iştah kaybı olabileceği için c vitamini takviyesi gerekebilir.

Keyifsizlik: Böyle durumlarda kendinizi ufak kaçamaklarla ödüllendirin. Sağlıklı beslenmek elbette ki en vazgeçilmez öneridir. Ancak diyetisyenlerin bile önerdiği üzere kendinizi ödüllendirmek ufak bir kaçamaktan hiçbir zarar görmezsiniz. Pizza, pasta, döner ve hamur işi gibi tatlı kaçamaklar keyfinizi yerine getirebilir.

Ruh Haline Göre Nasıl Beslenmeli
Ruh Haline Göre Nasıl Beslenmeli

Sinirlilik: Açlığın yorgunluğa, sinirliliğinse asabiyete sebep olduğu sabit bir gerçektir. Asabiyetin en iyi çözümü sağlıklı bir uykudur. Sağlıklı bir uyku uyuyabilmek için öncesinde hafif atıştırılmış sağlıklı ve ağır olmayan bir beslenme gerekir. Bunun için haşlanmış tavuk ve meyve tüketilmesi uyku kalitenizi artırır.

Depresyon : Depresyon araştırmalarından birinde sebep olan etkenlerden biri omega-3 eksikliği olarak da gözüküyor. Omega -3 ise somon, ton balığı ve karides gibi deniz mahsullerinde bulunmaktadır. Ayrıca bedenin tüm uzuvlarında dolaşımı sağlayan kanın dolaşımını kolaylaştıran sakinleştirici çaylar ve bol su tüketimi de depresyon ve yorgunluğa iyi geldiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Çekingenlik: Fosfor açısından zengin olan besinler ve kuru baklagiller bu konuda oldukça etkili yöntemlerden biridir. Aynı zamanda c vitamini bol besinler özgüven eksikliği tedavisinde alternatif desteklerden biridir.

Yalnızlık ve hayal kırıklığı: Uzmanlara göre domates, biber, patlıcan gibi sebzeler yalnızlığa hissini olumlu yönde etkilerken enginar ve kereviz gibi bitkiler ise hayal kırıklığı yaşayan kişilerin alternatif tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.

İşte ruh halinize göre beslenme konusunda işin uzmanları yine sağlıklı ve doğal besinleri önerirken su tüketiminin tüm duygu durumlarında etkili olduğunun üzerinde önemle durmakta.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu