Sağlık

Prostat Kanserinden Korunma Yolları

Prostat kanseri, diğer kanser türleri gibi vücuttaki sağlıklı hücre üretiminin ve yıkımının bozularak tümör adı verilen bir doku kitlesi oluşturması durumudur.

Prostat kanseri, erken evrede teşhis edildiğinde tedavi başarısı yüksek kanser türleri arasında yer almaktadır. Genellikle başlangıç evresinde belirti vermeyen bir kanser olduğu için de 40 yaşından itibaren her erkeğin yıllık prostat muayenesini ve kan tahlillerini mutlaka yaptırması gerekmektedir.

Bu yazımızda tüm kanser türlerinden, özellikle de erkeklerin en sık karşılaştığı kanserlerden olan prostat kanserinden korunma yollarını okuyacaksınız.

Prostat Kanserinden Korunmak İçin 6 İpucu

Sağlıklı Beslenin ve Kilonuzu Yönetin

Birçok çalışma, yaşam tarzı değişikliklerinin, özellikle beslenme değişikliklerinin, prostat kanseri geliştirme olasılığınızı azaltabileceğini, kanserin tekrarını azaltacağını ve kanserin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlara sahiptir. Sağlıklı ve işlenmemiş bir beslenme prostat kanseri için bilinen bir risk faktörü olan obezitenin önlenmesi için de önemlidir.

Kilonuzu korumak için kaç kalori almanız gerektiğine dair bir fikir edinin. Belki de geçici olarak bir yiyecek günlüğü tutarak bu miktarı geçmemeye çalışın.

İşlenmiş et, fabrika çiftliği ve geleneksel süt ürünleri tüketiminizi sınırlandırın (bunun yerine organik, şekersiz süt ürünlerini tercih edin).

Tüm trans yağ asitlerinden kaçının (birçok kızarmış gıda, fast food, yüksek oranda işlenmiş gıdalarda ve margarinde bulunur).

En fazla korunma için, anti-enflamatuar bir beslenmenin parçası olarak her gün yaklaşık 2,5 bardak veya daha fazla sebze yiyin. Son zamanlarda kanser önleme ile bağlantılı olan diyetinize özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve brokoli, lahana, kırmızılahana, Brüksel lahanası ve karnabahar gibi çeşitli sebzeleri dahil etmeye çalışın.

Omega-3 yağ asitleri sağlayan deniz balıkları yiyin.

Her yapraklı yeşillik, portakal, sarı sebzeler ve meyveler, turunçgiller, havuçlar, avokado, tatlı patatesler, domatesler, kuşkonmazlar, dolmalık biberler, mantarlar, deniz sebzeleri dahil, diyetinize çeşitli yüksek antioksidan yiyecekleri dahil edin, otlar ve baharatlar, zeytinyağı, yeşil çay, kakao, ve diğerleri.

Prostat sağlığını destekleyen yüksek çinko ve selenyumlu yiyecekleri yiyin. Bunlar arasında sığır eti, kuzu eti, karaciğer ve organ etleri, sardalya, hindi, Brezilya fıstığı, kabak çekirdeği, bitter çikolata, susam, buğday tohumu, nohut bulunur.

Egzersiz Yapın

Araştırmalar, fiziksel olarak daha aktif olan kişilerin, birçok kanser türünü geliştirmeye karşı daha iyi korumanın yanı sıra, sağlıkta genel olarak iyileşme ve obeziteye karşı daha iyi korunduğunu göstermektedir. Günlük egzersiz yapmanın hem zihniniz hem de bedeniniz için sayısız faydaları vardır. Egzersiz, iltihabı azaltmaya, dolaşımı iyileştirmeye, bağışıklık sistemini desteklemeye yardım eder ve kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda refah duygularını iyileştirebilir ve stres, depresyon veya kaygıyı azaltabilir.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan ve 1976 ve 2002 yılları arasında yapılan 27 çalışmayı inceleyen bir inceleme, 27 çalışmanın 16’sının, egzersiz yapmanın bir erkeğin prostat kanseri geliştirme riskini önemli ölçüde azalttığını tespit etti. Ortalama risk azaltma yüzde 10 ile yüzde 30 arasında değişmiştir. Araştırmacılar, “Egzersizin hormon seviyelerini değiştirme, şişmanlığı önleme, bağışıklık fonksiyonunu geliştirme ve oksidatif stresi azaltma yeteneğinin tümü, egzersizin koruyucu etkisinin altında olabilecek mekanizmalar olarak öne sürülmüştür” dedi.

Diğer Sağlık Koşullarını Tedavi Edin ve İlaçlarınızı Kontrol Edin

Yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve depresyon gibi durumlara yol açan aynı yaşam tarzı alışkanlıklarının çoğu da kanser riskinizi artırabilir. Bunlar, erektil disfonksiyona katkıda bulunmak dahil, daha kötü cinsel fonksiyonlarla da ilişkilidir. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle mümkün olduğu kadar sağlık sorunlarının üstesinden gelmeye çalışın, sonra da doktorunuzla yardımcı olabilecek diğer tedaviler veya ilaçlar hakkında konuşmayı düşünün. Metabolik olarak sağlıklı ve diğer sağlık problemleriyle mücadele etmiyorsanız, kanser dahil ciddi hastalıklardan kurtulmak daha kolaydır.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzla olumsuz yan etkilere nasıl katkıda bulunabilecekleri hakkında konuşmak iyi bir fikirdir. Örneğin, depresyon tedavisinde kullanılan, yüksek tansiyon için kullanılan, uykusuzluk ve anksiyete için kullanılan ilaçlar gibi bazı ilaçlar prostatınızı etkileyebilir. Bunların cinsel işlev bozukluğu üzerinde olumsuz etkileri olabilir; çünkü libido azalması, uyarılma bozukluğu, erektil işlev bozukluğu, gecikmeli boşalma ve gecikmiş ya da orgazm olmamasına neden olabilir.

Kalsiyum Takviyelerine Dikkat Edin

Yüksek dozda kalsiyum almak riski artırabilir, bu nedenle doktorunuzla kalsiyum takviyelerinin gerçekten gerekli olup olmadığı hakkında konuşun. Gıda kaynaklarından elde edilen kalsiyumun (yeşil yapraklı sebzeler ve mayalı süt ürünleri gibi) bir problem oluşturması muhtemel olmasa da, günlük 1.500 miligramdan fazla kalsiyum takviyesi almaktan kaçınmanız önerilir.

Sigara İçmeyin

Şu anda sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak için yardım alın. Sigarayı bırakma konusunda yardım için, doktorunuzla yararlı müdahaleler hakkında konuşun, bir terapistle konuşun veya sigara bıraktırma polikliniğinden yardım alarak sigarayı bırakma konusunda uzmanlaşmış program başlatın. Sadece ılımlı derecede alkol alın ve eğlence amaçlı uyuşturucu kullanmaktan kaçının.

Yeterince Uyuyun

Rahatlamanın ve dinlenmenin yollarını bulun. İşiniz günlük olarak büyük bir stres kaynağıysa, durumunuzu değiştirmek için neler yapabileceğinizi düşünün. Hobilerinizle meşgul olun, aktif kalın ve başkalarıyla bağlantı kurmak için topluluğunuzdaki gruplara katılın. Araştırmalar, daha fazla sosyal desteğe sahip kişilerin daha uzun ve mutlu yaşamlar eğiliminde olduğunu bulmuştur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu