Sağlık

Prostat Kanseri Tedavisini Kolaylaştırmanın Yolları

Erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat, idrar torbasının hemen altında, bağırsakların ön tarafında, idrar torbasının çıkışını çepeçevre saran bir salgı bezidir.

Prostat kanseri, prostat bezindeki hücrelerin kontrol dışı büyümesiyle ortaya çıkar. Kanserli hücreler kontrolsüz büyüme göstererek prostat içine yayılır. Ardından prostatı çevreleyen kapsüle uzanır, kapsülü delerek prostat dışına doğru yayılır.

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir, tedavi başarısı özellikle erken teşhiste yüksektir. Prostat veya kanser tedavisi gören kişiler aşağıdakileri uygulayarak tedavilerinde daha hızlı ve başarılı sonuçlara ulaşabilir.

Prostat Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Prostat bezi, testislerden semenle karışan seminal sıvı üreten, ceviz biçimli küçük bir bezdir.

Prostat kanseri belirtileri ve tedavisi, birinin sahip olduğu kanser aşamasına bağlıdır. Prostat kanseri semptomları her erkekte her zaman belirgin değildir, ancak prostat kanseri semptomları ortaya çıktığında idrar yaparken ağrı, zayıf bir dere veya sızıntı gibi anormal idrar yapma, daha sık idrara çıkma (özellikle gecede), pelvis ağrısı, tekrar ve kasık, erektil disfonksiyon ve cinsel problemler içerebilir.

Prostat kanseri için risk faktörleri 65 yaşın üzerinde olmak, aile öyküsü / genetik faktörler, obezite, zayıf beslenme, sigara içmek, yerleşik yaşam tarzı, Afrikalı-Amerikalı olmak ve toksine maruz kalmayı içerir.

Tedaviyle başa çıkmanın doğal yolları arasında zihin-beden uygulamaları ile stresi yönetmek, bir destek grubuna katılmak, sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları ile kendinize bakmak, bir terapistle konuşmak ve destek için aile ve arkadaşlardan yardım almak sayılabilir.

Prostat kanseri ve prostat kanseri semptomları için riski azaltmanıza yardımcı olabilecek yollar arasında antienflamatuar bir beslenme programı, egzersiz yapmak, diğer sağlık koşullarını tedavi etmek, riskli ilaçlardan kaçınmak, fazla kalsiyum, sigarayı bırakmak ve stresi yönetmek gibi şeyler sayılabilir.

Prostat Kanseri Tedavisini Kolaylaştırmak için 4 Doğal Yol

Stresle Başa Çıkın

Prostat kanseri semptomları ile başa çıkmak ve tedavi görmek çok stresli olabilir, bu da yaşam kalitesini azaltır, endişeyi ve / veya depresyonu arttırır. Stresle başa çıkmanın yollarından bazıları yoga, dans veya hareket gibi zihin-beden uygulamaları, diğer egzersiz türleri, akupunktur, nefes egzersizleridir. Diğer rahatlatıcı hobiler ve uygulamalar arasında dua / maneviyat, sanat terapisi, müzik terapisi, doğada vakit geçirmek, günlük kaydı, okuma ve geri bildirim eğitimi yer almaktadır.

Kendinize İyi Bakın

Genel olarak, yeterince uyuyarak kendinize bakmaya çalışın, gün boyu dinlenin, sosyal bağlantı, güneş ışığı, hareket ve sağlıklı besinler yemeye özen gösterin. Ruh halinizi dengelemenize yardımcı olan ve size enerji veren besin yoğunluğu olan bir beslenme programı hedefleyin.  Beslenmenize çeşitli meyve ve sebzeler, temiz protein kaynakları, probiyotikler, yüksek lifli gıdalar ve sağlıklı yağlar ekleyin.

Enerjiniz varsa haftanın çoğu günü egzersiz yapmaya çalışın, ancak kendinize karşı nazik olun ve gerekirse ekstra uymayı düşünün. Egzersiz, erektil disfonksiyon semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilecek kan akışını artırmak ve depresyonla savaşmak için faydalıdır.

Hastalık Hakkında Kendinizi Eğitin

Hastalığınızda yaşayabileceğiniz olası prostat kanseri semptomlarını ve en yeni tedavi seçeneklerini daha fazla kontrol altında hissetmek size iyi gelebilir. En yeni tedavi yaklaşımları hakkında birçok şey okuyabilir, doktorunuzdan veya hemşirenizden size bunları açıklamasını isteyebilirsiniz. Ayrıca görüş ve destek sunabilecek birçok online destek grubu, forum ve kitap da bulunmaktadır.

Diğer kanser hastalarıyla ve atlatanlar ile bağlantı kurmak sizi daha az yalnız hissettirir ve aynı durumdaki diğer insanlar için neyin işe yaradığını öğrenmenin harika bir yoludur. Kanseri atlatan kişilerden bilgiler almak veya sadece sohbet etmek bile bazı endişelerinizi ve sıkıntılarınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Eşinizden, Ailenizden, Arkadaşlarınızdan veya Profesyonel Destek Alın

Başkalarıyla hastalığınız hakkında konuşmak istemeyebilirsiniz, ancak bir terapiste açık olmak, aileniz ve arkadaşlarınız tecrit duygularını azaltacaktır. Bunalmış, yorgun ve günlük görevlerinize ayak uyduramıyorsanız, yardım istemekten korkmayın. Örneğin, eşiniz veya bir arkadaşınız, randevularınız çok fazla zaman alıyorsa, yemek pişirme, temizlik ve aile yükümlülüklerini yerine getirme konularında organize olmanıza yardımcı olabilir.

Prostat kanseri geçiren birçok erkek, erektil disfonksiyon gibi cinsel sorunlar yaşayabilir. Uzmanlar, nasıl hissettiğinizi anlamak için eşinizle / partnerinizle iletişim kurmanızı önerir. Bir süre cinsel birleşme sağlayamıyorsanız bile, masaj yapmak, dokunmak, sarılmak ve okşamak birbiriyle bağlantıda kalmanın yoludur.

Bir profesyonel, terapist veya danışmanla endişeleriniz hakkında konuşmak da iyi bir fikirdir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu