Güzellik

Pratik ve Etkili Cilt Maskeleri

Evde kolay bulunabilecek malzemeler ile hazırlayacağınız yüz maskeleri ile cildiniz daha sağlıklı ve güzel bir görüntüye kavuşacak. Bu maskeleri hazırlarken kullanacağınız malzemenin miktarına ve yüzünüzde kalması gereken zamana dikkat etmelisiniz. Ayrıca maskeleri masaj yaparak uygulamak da oldukça önemlidir. İşte evde hazırlayıp kolaylıkla uygulayabileceğiniz yüz maskeleri:

Elma Maskesi:

Bu maskeyi hazırlamak için öncelikle 1 adet orta boy elmayı rendeleyin. Rendelediğiniz elmayı cam bir kaseye bırakın. Ardından içerisine 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Elma ile balı iyice karıştırın. Elde edeceğiniz karışımı yavaş bir şekilde yüzünüze uygulayın. Bu maske yüzünüzde 10-15 dakikada bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Maskeyi tamamen temizledikten sonra soğuksu ile yüzünüzü yıkayın. Bu maske cildinizi canlandıracak ve anında sıkılaştıracaktır. Elma maskesini haftada bir kez düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Maske:

Yağlı ciltler oldukça sorunlu ciltlerdir ve nem dengesi iyi seviyede tutulmalıdır. Yağlı cilt maskesi için bir kaşık bal, bir kaşık limon suyu ve az miktarda sütü bir fincan içerisinde karıştırın. Karışım jel kıvamına gelince yüzünüze yavaş bir şekilde masaj yaparak sürün. Maske yüzünüzde kuruyana kadar bekleyin ve bir bez yardımı ile yavaş bir şekilde yüzünüzden silin. Sonrasında yüzünüzü ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez düzenli olarak uyguladığınızda cildinizin nem oranı düzenli olacaktır.

Muz Maskesi:

Evinizde rahat bir şekilde hazırlayacağınız muz maskesi ile cildinizin gergin ve güzel görünmesi mümkün. Muz maskesi için öncelikle 1 adet orta boy muzu ezin. Ardından bu muzun üzerine 3 kaşık yoğurt ve 2 çorba kaşığı bal ekleyin. Bu malzemeleri kıvam alıncaya kadar iyice karıştırın. Ardından yüzünüze bu karışımı yedirerek sürün. Yüzünüzde 10 dakika kadar bekleyen maskeyi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Nemlendirici Yumurta Maskesi:

Cildimizin nem oranının oldukça önemli olduğunu bilmekteyiz. Bu oranı dengelemek için evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz maskeyi kullanabilirsiniz. Bu maske için bir yumurta sarısını bir kaba koyun ve üzerine bir kaşık süt ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı dikkatli bir şekilde yüzünüze sürün ve üzerini bir bez ile yavaşça örtün. Bu şekilde yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bir mendil ile temizleyin. Ardından yüzünüzü ılık su ile durulayın. Yüzünüzü sonrasında soğuk su ile durulayın. Bu maskeyi haftada bir gün düzenli olarak uygulayarak cildinizin nem dengesini koruyabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Maske:

Siyah noktalar cildin görüntüsünü bozan sorunlardır. Birçok kişide siyah nokta sorunu vardır. Bu sorun için evinizde kolaylıkla maske hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Bu maske için bir kase yoğurdun üzerine bir adet limonun suyunu sıkın ve iyice karıştırın. Bu karışımı dikkatli bir şekilde yüzünüze yayın ve gözlerinize gelmemesine özen gösterin. Yüzünüzde kuruduktan sonra bu maskeyi ılık su ile yıkayarak temizleyin. Haftada bir kez uygulayacağınız bu basit maske ile siyah noktalardan kısa sürede kurtulmanız mümkün olacaktır.

Evinizde hazırlayacağınız bu maskeler ile daha bakımlı ve güzel bir cilde sahip olacaksınız. Ancak maskeleri haftada bir günden daha fazla uygulamamaya özen gösterin.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu