Güzellik

Diş Beyazlatmada Profesyonel Çözümler

Kim göz kamaştırıcı beyaz bir gülümsemeyi sevmez ki? Diş beyazlatma her yıl en çok istenen diş işlemlerinden biridir ve tüm dünyada gülümsemelerin parlak görünmesini sağlamak için yılda milyarlarca dolar bu işlem için harcanıyor.

Zamanla; kahve, kırmızı şarap, sigara içmek veya sadece yaşlanma ve bazı ilaçların kullanımı dişleri lekeleyebilir.

Gülüşünüzün göz kamaştırmasını istiyorsanız, birçok seçenek sunuyoruz. Aşağıda sizin için en iyi diş beyazlatıcıyı seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları verildi!

Diş Beyazlatma Nasıl Çalışır?

Diş “beyazlatma”, dişlerin daha beyaz görünmesini sağlayacak herhangi bir işlem olarak tanımlanır. Bunun genel olarak yapılmasının iki yolu vardır: ağartma ve ağartma yapmayan beyazlatma ürünleri. Genellikle “ağartma” ve “beyazlatma” terimleri birbirlerinin yerine kullanılır, ancak (FDA) “ağartma” teriminin sadece bir ürün ağartıcı içerdiğinde kullanılabileceğini belirtir. Bir ürünün dişleri ve artıkları ağartıcı olmadan dişlerden uzaklaştırdığında basitçe “beyazlatma” olarak kabul edilir.

Ağartıcı ürünler peroksit (hidrojen peroksit veya karbamid peroksit) içerir ve bu ürünler dişlerdeki hem yüzey hem de derin lekeleri giderir ve dişlerin doğal renklerinden daha hafif olmasına neden olabilir.

Ağartma Ürünlerinde Neler Var?

Diş hekimleri veya eczanelerden temin edilebilen diş beyazlatıcılardaki aktif bileşen peroksit’tir (hidrojen veya karbamid). Hidrojen peroksit, gerçek ağartma maddesidir, karbamid peroksit, hidrojen peroksit içine parçalanır.

Bir dişçiden alabileceğiniz beyazlatıcı ürünler, tezgâhta satılanlardan çok daha güçlüdür. Diş hekimleri tarafından kullanılan beyazlatıcılar % 35 ila% 45 oranında peroksit içerebilirken, beyazlatma şeritleri gibi mağazadan alınan beyazlatıcı kitlerde genellikle sadece % 7 oranında peroksit bulunur. Hem diş hekimi tarafından verilen hem de OTC beyazlatıcılardaki diğer bileşenler arasında gliserin, karbopol, sodyum hidroksit ve tatlandırıcılar bulunur.

Diş Hekiminin Beyazlatma Yapmasına İzin Verin

Diş Hekimliği Birliği, dişlerinizi beyazlatmayı seçerseniz, önce bir dişçiye danışmanızı önerir. Bir diş hekimi sizin için en iyi beyazlatma seçeneklerini bulabilir ve komplikasyonları önlemek için bir tedavi planını denetleyebilir.

Profesyonel beyazlatma bir dişçi ofisinde yaklaşık bir saat içinde yapılabilir. Prosedür, % 25 ila% 40 hidrojen peroksit içeren bir diş beyazlatma jeli uygulanmasını ve daha sonra aralıklar arasında jelin yeniden uygulanmasıyla üç 20 dakikalık aralıklarla dişlerinizde özel bir ısıtma lambasının hedeflenmesini içerir. Bazı diş hekimleri ayrıca beyazlatma işlemini hızlandırdığı veya etkinleştirdiği bildirilen bir lazer kullanabilir. Dudaklarınızı, diş etlerinizi ve dilinizi beyazlatma jelinden uzak tutmak için beyazlatma prosedürü sırasında koruyucu bir bariyer kullanılır, böylece dişleriniz üzerinde kalır. Optimal sonuçlar için, diş hekimi genellikle dişleriniz için kalıplanmış beyazlatıcı tepsiler sağlar, böylece evde ağartma çözeltileri ile takip edebilirsiniz.

Beyazlatma Kitleri

Diş beyazlatma kitleri, evde dişlerinizi beyazlatmanın bir yöntemidir. Diş hekimleri, daha iyi sonuçlar için daha yüksek oranda ağartıcı içerdiklerinden, diş hekimine verilmiş eve dönüş beyazlatma kitlerini önerir.

Diş hekimi dişleriniz için özel kalıplar alır ve esnek plastikten yapılmış uygulama kitleri oluşturur. Takılan kitler, ağartıcının en iyi sonuçları elde etmek için dişlerle yakın temasta kalmasını sağlar, tükürüğün ağartıcıyı seyreltmesini önler ve diş etlerini sızdırabilecek ve diş etlerini tahriş edebilecek ağartma miktarını en aza indirger. Tezgâh üstü kitler dişlere tam olarak uymaz, ayrıca hassas diş eti sızıntısına neden olabilir.

Diş beyazlatma ürünleri, şırıngalarda depolanır ve kullanımdan önce kitlere eklenir. Bir diş hekimi ayrıca ağartıcı konsantrasyonunu ayarlayabilir ve uygulamadan önce veya sonra kullanmanız için duyarsızlaştırıcı bir madde verebilir. Kitler genellikle yılda bir iki hafta tedavi için yeterli jel sağlar, ayrıca arada birkaç rötuş için de yeterlidir.

Beyazlatıcı Şeritler

Diş beyazlatmanın en popüler yollarından biri diş beyazlatma şeritleridir. Bunlar ince, esnek bir plastikten yapılır ve düşük konsantrasyonda ağartma ürünüyle kaplanır. Şeritler önceden paketlenir ve kolayca dişlerin şekline uyacak şekilde dişlerin üzerine yerleştirilir. Başka aktiviteler yaparken takılabilirler ve süresi dolduğunda (genellikle yaklaşık 30 dakika) atılırlar. Çoğu iki hafta boyunca günde iki kez kullanılır.

Şeritler beyazlatma diş macunlarından daha etkilidir, ancak hassas dişlere ve diş eti tahrişine neden olabilirler. Beyazlatma şeritleri kullanıyorsanız ve bu yan etkileri yaşıyorsanız diş hekiminize bildirin. Şeritler, özel olarak yerleştirilmiş kitlerden genellikle daha az etkilidir çünkü tükürük şeritlerin altına sızabilir. Şeritler geniş bir gülümseme için yeterince uzun olmayabilir ve genellikle yerlerinden kayarlar.

Çoğu beyazlatıcı şerit, peroksitin gücü düşük olduğu için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, diş minesini tahrip edebilen klor dioksit içeren şeritlerden kaçınmaya dikkat edin.

Evde Diş Beyazlatma

Tezgah üstü diş beyazlatma kitleri, ucuz ve kullanımı kolay olduklarından popüler hale gelmiştir. Diş hekimleri tarafından kullanılan beyazlatıcı ürünlerden daha az miktarda peroksit içerir, ancak bazı insanlar daha fazla zaman alabilecek olsa da iyi sonuçlar alabilir. OTC beyazlatıcı kitler ve ürünler arasında beyazlatıcı tepsiler, şeritler, durulamalar ve diş macunları bulunur.

Amerikan Diş Hekimliği Birliği hala diş minesinin denetlediği beyazlatmayı diş minesi için en güvenli yöntem olarak önermektedir. Diş hekimleri tarafından kullanılan ürünler de derin lekelerden kurtulmada daha etkilidir. Beyazlatıcı ürünleri eczaneden satın almayı seçerseniz, onay belgesine bakın. Mühür, ürünlerin yasaların gerektirdiğinden daha yüksek bir standartta tutulduğu ve değerlendirildiği ve güvenli ve etkili oldukları anlamına gelir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu