Yaşam

Papatya Yağının Faydaları

Esansiyel yağlar, bitkilerden elde edilen konsantre özlerdir. Potansiyel sağlık yararları için özellikle son dönemlerde oldukça popüler hale geldiler. Papatya esansiyel yağının arkasında ise sağlam bir araştırma var. Yıllar boyunca, çeşitli rahatsızlıklar ve koşullar için sıklıkla kullanılmıştır.

Bu makalede, papatya yağının birçok yararına ve onu nasıl güvenle kullanabileceğinize daha yakından bakacağız.

Roma Ve Alman Papatyası Arasındaki Fark Nedir?

Papatya yağı, papatya bitkisinden elde edilir. Papatya yağı bitkinin çiçeğinden yapılır.

Karşılaşabileceğiniz iki farklı papatya türü vardır:

Roma papatyası ( Chamaemelum nobile veya Anthemis nobilis )

Alman papatyası ( Matricaria recutita veya Chamomilla recutita )

İki bitki görünüşte biraz farklıdır. Ek olarak, aktif bileşenlerinin kimyasal bileşimi biraz farklılık gösterir. Her iki suşta da araştırma yapıldı. En çok araştırılan aktif madde chamazulen ve Alman papatyası içinde daha yüksek.

Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

Papatya kullanımı eski Mısır, Yunanistan ve Roma’dan gelen tıbbi metinlerde tanımlanmıştır. Yüzyıllar boyunca, aşağıdakiler için kullanıldı:

Hazımsızlık, bulantı veya gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları

Ülser ve yaralar dahil olmak üzere yara iyileşmesi

Kaygı azaltma

Egzama veya kızarıklık gibi cilt durumlarının hafifletilmesi

Sırt ağrısı, nevralji veya artrit gibi durumlar için antienflamasyon ve ağrı kesici

Uykuya teşvik

Araştırma, papatya yağının sağlığa olan faydaları ve neden yıllar içinde çeşitli hastalıklara çare olarak kullanıldığına ışık tutmaya başlıyor. Bu faydaları daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Sindirimi Düzenler

Bir 2014 hayvan çalışması, Alman papatya özünün ishal üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Çalışmanın yazarları papatya yağının bağırsaklarda ishal ve sıvı birikimine karşı koruma sağladığını buldu.

Başka bir 2018 çalışma Topikal olarak uygulanan seyreltik papatya yağının, sezaryen doğumundan sonra bağırsak aktivitesi üzerine etkisini değerlendirdi. Araştırmacılar, karnında papatya yağı olan hastaların iştahlarını daha çabuk geri aldıklarını ve aynı zamanda papatya yağı kullanmayan hastalardan daha erken gaz çıkardıklarını keşfetmişlerdir.

Bir diğeri Güvenilir Kaynak çalışması Roma papatya özünün kobay, sıçan ve insan bağırsağının bölümleri üzerindeki etkilerine baktı. Kas gevşetici özelliklere sahip olduğunu buldular. Bu, papatya yağının neden hazımsızlık ve kramp gibi sindirim koşulları için kullanıldığını açıklamaya yardımcı olabilir.

Yara İyileşmesi Sağlar

Bir 2018 makale Roma papatya özünün sıçanlarda enfekte bir yaranın iyileşmesini nasıl etkilediğini araştırdı. Papatya merhem, tetrasiklin merhem ve plaseboya kıyasla anlamlı olarak daha yüksek yara iyileşmesine ve anti bakteriyel etkinliğe sahipti.

Yaygın Anksiyete Bozukluğuna İyi Gelir

2017 çalışması Güvenilir Kaynak yaygın kaygının kısa süreli tedavisini papatya özü kullanarak değerlendirdi. Araştırmacılar, sekiz hafta sonra, katılımcıların yüzde 58,1’inin anksiyete semptomlarında bir azalma olduğunu bildirdi.

Kortizol adı verilen bir hormonun düşük sabah seviyeleri, anksiyete bozuklukları ile ilişkilendirilmiştir. Papatya tedavisinin kaygı semptomlarını azaltmaya ve sabah kortizol seviyelerini arttırmaya yardımcı olduğunu buldu.

Depresyon Belirtilerini Azaltır

Depresyon ve anksiyete sıklıkla birlikte görülür. Bir Güvenilir Kaynak çalışması kaygı ve depresyonu olan kişilerde oral Alman papatya özü kullanır.

Araştırmacılar, papatya özü verilen gruptaki sekiz haftalık tedavi sonrasında depresyon semptomlarında önemli bir azalma gözlemledi.

Bununla birlikte, papatya özü oral yoldan alınabilse de, papatya esansiyel yağının alınmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

Cilt Tahrişini Azaltır

2010 çalışması, Alman papatya yağının farelerde atopik dermatiti hafifletmedeki etkilerini ciltlerine uygulayarak değerlendirdi.

Papatya yağı alan farelerde alerjiye bağlı belirteçlerin, almamış olanlara kıyasla anlamlı derecede düşük olduğunu buldular.

Ağrı Kesici Etkisi Vardır

Bir 2015 çalışması, osteoartrit tedavisi için cilde seyreltilmiş papatya esansiyel yağı uygulamasının etkinliğini araştırdı. Katılımcılardan üç hafta boyunca günde üç kez bu yağı kullanmaları istendi.

Araştırmacılar, bu tedaviyi kullanmayan katılımcılarla karşılaştırıldığında, papatya esansiyel yağının ağrı kesici ilaç tedavisine duyulan ihtiyacı önemli ölçüde azalttığını buldu.

Bir diğer çalışmada, karpal tünel sendromu için topikal papatya yağının etkinliğine bakıldı. Dört hafta sonra, papatya tedavi grubundaki semptom şiddeti skorları, plasebo grubundan anlamlı derecede düşüktü.

Uykuya Yardımcı Olur

Papatya uzun zamandır iyi bir gece uykusunu teşvik etmekle ilişkilendirilmiştir ve araştırmalar bunu desteklemektedir. Bir bitki olarak kullanılır, genellikle ağızdan alınır.

Bir çalışmada 60 yaşlıdan, katılımcılar iki gruba ayrıldı. Bir gruba günde iki kez papatya özü kapsülleri, diğerlerine ise plasebo verildi.

Çalışmanın sonunda, plasebo verilen gruba kıyasla papatya özleri alanların uyku kalitesinde anlamlı bir artış vardı.

Anti-Kanser Özelliği Vardır

Bir 2019 çalışması, Alman papatya özünün kültürdeki kanser hücreleri üzerindeki etkisini değerlendirdi. Araştırmacılar, kanser hücrelerinin, özü ile tedavi edildiklerinde ölme ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldular.

Aynı çalışma, papatya özü ile yapılan tedavinin, kanser hücrelerinin, tümörleri canlı tutmak için gereken kan damarlarını büyütme kabiliyetini azalttığını da buldu.

Bir diğer son çalışma, Apigenin adı verilen papatya yağı bileşenine baktı. Apigenin, bir insan kanser hücre hattında hem hücre büyümesinin hem de büyüyeni inhibe ettiğini bulmuşlardır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu