Yaşam

Öksürük için En İyi 7 Uçucu Yağ

Bahar ve kış aylarında sık rastlanılan sağlık problemlerinden birisi olan öksürük, özellikle kriz halinde geldiğinde, kişinin hayatını kâbusa çevirebiliyor. Gün içerisinde yaşam kalitesinin düşmesine neden olan öksürük probleminizin giderilmesinde yardımcı olacak öksürüğe iyi gelen uçucu yağ önerilerini sizler için derledik. Öksürüğü kısa sürede geçirmek isteyenler, öksürüğü ne keser diye merak edenler size vereceğimiz doğal uçucu yağ yöntemi ile kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Öksürüğe karşı ilk alınması gereken tedbirlerden birisi bulunduğunuz ortamı havalandırmak ve sık sık temiz havaya çıkmaktır. Bulunduğunuz ortamın havasının temiz olması sizi biraz olsun rahatlatacaktır. Diğer bir yöntem de sıcak duşa girmektir, duş; alerji ve astımdan kaynaklanan öksürüğe iyi gelmektedir.

Bu yöntemin dışında bitkisel yöntemlerden de faydalanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu; öksürük alerji veya soğuk algınlıklarından kaynaklı olabileceği gibi, diğer birçok tehlikeli hastalığın da belirtisi olabilir. Bu nedenle öksürüğünüzün uzun süre devam etmesi halinde mutlaka sağlık kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Öksürük için gerekli olan uçucu yağlar iki şekilde etkilidir; soruna neden olan toksinleri, virüsleri veya bakterileri öldürerek öksürüğünüzün nedenini gidermeye yardımcı olur ve mukusunuzu ve kaslarınızı gevşeterek öksürüğü hafifletmek için etkili olur. Solunum sistemi ve akciğere daha fazla oksijen girmesini sağlar. Öksürük için bu uçucu yağlardan birini veya bu yağların bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Öksürük için En İyi 7 Uçucu Yağ

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs öksürük için mükemmel bir esans yağıdır, çünkü balgam söktürücü olarak işlev görür, vücudunuzu hasta eden mikroorganizmaların ve toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan damarlarınızı genişletir ve akciğerlerinize daha fazla oksijenin girmesine izin verir; bu da sürekli öksürürken ve nefesini yakalamakta güçlük çekmenize yardımcı olabilir. Buna ek olarak, okaliptüs yağının en önemli bileşeni olan cineol, birçok bakteri, virüs ve mantarlara karşı antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Okaliptüs yağını öksürük için gerekli bir yağ olarak kullanmanın en iyi yolu, özellikle yatmadan hemen önce odanıza 5 damla dağıtmaktır. Okaliptüs, öksürük şiddetini azaltmak için göğsünüze ve boynunuza topikal olarak da uygulanabilir, ancak 1-2 damla ile başlayan çok küçük bir miktar kullanın. Öksürük için okaliptüs ve diğer esansiyel yağları kullanmanın bir başka harika yolu da zeytinyağı, hindistancevizi yağı, balmumu, nane ve okaliptüs ile yapılan ev yapımı bir buhar ovusu hazırlamaktır. Unutmayın, okaliptüs 2 yaşın altındaki çocuklarda topikal olarak kullanılmamalıdır ve çocuklarda kullanıldığında, olumsuz cilt reaksiyonları yaşamadıklarından emin olmak için ilk önce bir yama testi yapın.

Nane Yağı

Nane yağı sinüs tıkanıklığı ve öksürük için en önemli esansiyel bir yağdır, çünkü mentol içerir ve hem anti bakteriyel hem de antiviral özelliklere sahiptir. Mentol vücut üzerinde serinletici bir etkiye sahiptir, ayrıca sinüslerinizi tıkayarak tıkanırken burun hava akışını iyileştirebilir. Nane de kuru öksürük yapan cızırtılı bir boğazı rahatlatabilir. Ayrıca antitussif (öksürük önleyici) ve antispazmodik etkilerinin olduğu bilinmektedir.

Yapılan araştırmalarda sağlıklı yetişkinlerde nane yağı bronş kaslarını gevşetir ve genellikle egzersiz performansını artırmak için sporcular tarafından kullanılır nedeni oksijen almayı kolaylaştırmasıdır. Nane öksürük şiddetini azaltmak, solunum hızını ve nefes alma yeteneğini artırmak için etkilidir.

Öksürük ve solunum koşulları için pek çok nane yağından faydalanmanın en iyi yolları, evde veya işyerinde yakınızdaki yerlere 5 damla dağıtmak, doğrudan şişeden solumak veya göğsünüze, boynunuza ve şakaklara topikal olarak 2-3 damla uygulamaktır. Nane topikal olarak kullanırken, buhar soluma için tek başına ya da hindistancevizi yağı ve okaliptüs yağı ile de birleştirebilirsiniz. Fazlaca etkili olduğunu unutmayın, bu yüzden cildinizde nane kullanırken sadece birkaç damla ile başlayın. Artı, gözlerinize fazla yaklaştırmayın, aksi halde tahrişe neden olabilir. 2 yaşın altındaki çocukların ciltlerinde nane yağı kullanmayın.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı trakeal düz kas üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve bu da öksürüğünüzü hafifletir. Okaliptüs yağı gibi, biberiye içeren lineol astım ve rinosinüzit hastalarında öksürük nöbetleri sıklığını azaltmak için göstermiştir. Biberiye ayrıca antioksidan ve antimikrobiyal özellikler gösterir, bu yüzden doğal bir bağışıklık arttırıcı olarak çalışır.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan, okaliptüs, nane, kekik ve biberiye esansiyel yağları içeren bir spreyin, tedavi grubundaki 26 katılımcı arasında üst solunum yolu rahatsızlıklarının semptomlarını iyileştirebildiği tespit edildi. Araştırmacılar, bu yağları üç gün boyunca günde beş kez teneffüs ederek, katılımcıların öksürük, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı gibi semptomlarda daha fazla iyileşme bildirdi. Katılımcılar, iyileşme olduğunu fark etmeleri uçucu yağ spreyini soluduktan 20 dakika sonra etkilerini hissettiğini söyledi.

Öksürüğünüz için bu esansiyel yağı kullanmak için, yaklaşık 5 damla dağıtın veya 2 damla yarım çay kaşığı hindistancevizi yağıyla birleştirin ve göğsünüze sürün. Biberiye 4 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır ve hamile kadınlar için güvenli değildir.

Limon Yağı

Limon esansiyel yağı, bağışıklık sisteminizi güçlendirme ve hızlı bir şekilde öksürük ve soğuk algınlığının üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek lenfatik drenajı destekleme kabiliyeti ile bilinir. Anti bakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, bu da solunum rahatsızlığı ile savaşırken bağışıklığınızı desteklemek için harika bir araçtır. Limon esansiyel yağı ayrıca , kan akışını iyileştirerek ve lenf düğümlerinizdeki şişliği azaltarak vücudunuzu dış tehditlerden koruyan lenfatik sisteminize de yarar sağlar.

Öksürüğünüzü gidermek için limon esansiyel yağı kullanmanın birkaç yolu vardır. 5 damlayı evde veya işte dağıtabilir ve hatta difüzörünüzdeki okaliptüs yağına ekleyebilirsiniz. Ayrıca yaklaşık 2 damla limon yağını yarım çay kaşığı hindistancevizi yağıyla birleştirebilir ve lenfatik sisteminizi boşaltmaya yardımcı olmak için karışımı boynunuza sürün.

İçerisinde limon esansiyel yağı kullanmak için, bal veya bir bardak su ile ılık suya 1-2 damla yüksek kaliteli, saf kalitede yağ ekleyin. Öksürüğünüzü hafifletmek için, ilk etapta buna neyin sebep olduğunu bilmek zorundasınız. Evinizdeki toksinleri veya bakterileri öldürmek için limon esansiyel yağı kullanmak çok yararlı olabilir; bu nedenle, su ve biraz beyaz sirke ile doldurulmuş bir sprey şişesine yaklaşık 20 damla limon esansiyel yağı ekleyerek kendi doğal temizlik ürününüzü hazırlayın. Evinizdeki yüzeyleri, özellikle mutfağınızı ve banyonuzu temizlemek için bu kombinasyonu kullanın.

Kekik Yağı

Kekik yağındaki iki aktif bileşen, her ikisi de güçlü anti bakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan timol ve carvacrol’dür. Araştırma, anti bakteriyel faaliyetleri nedeniyle, kekik yağının, solunum koşullarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan antibiyotiklere doğal bir alternatif olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Kekik yağı ayrıca antiviral aktivite sergiler ve çoğu solunum yolu aslında bir virüsün neden olduğu bir bakteriden kaynaklandığı için, bu özellikle öksürüğe yol açan rahatsızlıkları gidermek için faydalı olabilir.

Öksürük için kekik yağı kullanmak için, evde ya da işte 3-5 damla bulunduğunuz ortama dağıtın. Ayrıca 2-4 damla kekik ile eşit parça taşıyıcı yağı (hindistan cevizi yağı gibi) birleştirebilir ve göğsünüze, sırtınıza veya boynunuza veya ayaklarınızın altına uygulayabilirsiniz. Öksürüğe neden olan bakteri koşullarını tedavi etmek için günde iki kez bir bardak suya 1-2 damla ekleyin. Kekik yağını dahili olarak almak bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Ayrıca kekik yağını dahili olarak sadece en fazla iki hafta kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kekik yağı kullanımının hamilelik sırasında güvenli olduğunu önerecek kadar araştırma yok, bu yüzden öncelikle dikkatli olmanız ve sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir. Kekik yağının 5 yaşın altındaki çocuklara verilmesini önermiyoruz. Çocuklarda kekik yağı kullanmak için, bir damla çay kaşığı hindistancevizi veya zeytinyağı ile seyreltin ve ayak tabanlarına sürün.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacının veya malaleuca bitkisinin kullanımının en erken bildirilen kısmı, Avustralya’nın kuzeyindeki Bundjalung halkının yaprakları ezip öksürük, soğuk algınlığı ve yaraları tedavi etmek için soluduğu zamandı. En iyi araştırılmış çay ağacı yağının yararlarından biri, güçlü antimikrobiyal özellikleridir ve solunum koşullarına yol açan kötü bakterileri yok etme yeteneğidir. Çay ağacı ayrıca antiviral aktivite göstermiş olup, öksürüğün nedenini ele almak ve doğal bir dezenfektan olarak çalışmak için yararlı bir araçtır. Bunun üzerine, çay ağacı yağı antiseptiktir ve tıkanıklığı gidermeye ve öksürüğü ve diğer solunum semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan canlandırıcı bir kokuya sahiptir.

Öksürük için çay ağacı yağı kullanmak için, evde 5 damla difüzyon yapın veya doğrudan şişeden alın veya yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ile 1-2 damla sulandırın ve göğsünüze ve boynunuza sürün. Çay ağacı yağı iç kullanım için güvenli değildir ve hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

Buhur Yağı

Buhur ( Boswellia  türünün ağaçlarından ) geleneksel olarak solunum sistemi üzerindeki olumlu etkisiyle, buhar inhalasyonlarında, banyolarda ve öksürüğü gidermek için masajlarda, nezle, bronşit ve astıma ek olarak kullanılmıştır. Yumuşak bir yağ olarak kabul edilir ve genellikle cilt üzerinde kendi başına iyi tolere edilir, ancak şüpheye düşerse her zaman bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir.

Öksürük İçin Yağ Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öksürük için uçucu yağların, özellikle de iç uçucu yağlar kullanıyorsanız, yüzde 100 terapötik sınıf yağlar kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, hamileler, çocuklar veya yağları dahili olarak kullanmayı planlayanlar, uçucu yağlara aşina olmalıdır, daha önce kullanıp herhangi bir reaksiyon almadığınızdan emin olun.

Bu yedi uçucu yağdan öksürük, okaliptüs, biberiye ve çay ağacı hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Hamileyseniz ve kekik yağı kullanmayı planlıyorsanız, dikkatli olun ve önceden sağlık uzmanınızla konuşun. Çocuğunuzu yatıştırmak için öksürük için uçucu yağlar kullanırken, okaliptüs, nane, limon, kekik ve çay ağacını belli bir mesafeden dağıtmak önemlidir. Bu yağları çocuğunuzun cildinde kullanıyorsanız, her zaman bir taşıyıcı yağ ve sadece çok az miktarda uçucu yağ kullanın. En önemlisi önce bir yama testini mutlaka yapın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu