MODA

Moda Tasarımcısı Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Moda Tasarımcısı Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Moda tasarımcılığı yapmak için belirli bir eğitimden geçmeniz gerekiyor. Bu alan özellikle üniversitelerde gördüğünüz eğitim ile öğretilmelidir. Moda tasarımcılığı yapmak istiyorsanız, üniversitede dört yıl boyunca tekstil teknolojisi ve tasarımı eğitimi alabilirsiniz.

Moda Tasarımcısı Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Üniversitelerin moda tasarımcılığı bölümünde 2 yıllık olanı da tercih edebilirsiniz. Kimse size lisans mı yoksa ön lisans mı okuduğunuzu sormaz. Çizim yeteneğinize ve özgün çizimlerinizin var olup olmadığına bakarlar.

Moda Tasarımcısı Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar
Moda Tasarımcısı Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

Moda Tasarımcısı Nasıl Olunur

Lisans mezunu bir moda tasarımcısı ile alaylı yani hiçbir moda tasarımcılığı eğitimi almamış biri ama yetenekli olan kişi ile yarıştırıldığınız da çoğunlukla okuduğunuz bölüme bakılmaz bile. Kim yeteneklerini özgürce ve özgünce nasıl sergiliyorsa o kazanır. Yani burada önemli olan yetenekli ellere sahip olmanızdır.

Ayrıca moda tasarımı kursu, dört yıllık temel eğitimin sonrasında tamamlanır. Moda tasarımcılığı okuyup moda tasarımcı olmak isteyenler kendi bölümlerin de sertifika veren programlarına da katılabilirler. Moda tasarımı yapmak isteyen ve modacı olmak isteyen herkes kendi moda vizyonuna sahip olması lazımdır. Çok iyi bir modacı en küçük detayları bile renkli olarak görebilir. Bunun için kumaşın kalitesi ve cinsi dikkatle incelenmelidir. Aynı anda moda tasarımcıları bilgisayar desteği kullanarak ve grafik düzenleyerek bu programlara aşina olup kendilerini geliştirebilirler.

Moda Tasarımcısı Ne İş Yapar

Moda tasarımcıları, tasarladıkları giysi ve diğer tasarladıkları takı tokaları satmak için pazarlama amaçlı dükkânlar veya mağazalar açabilirler. Bu amaçla firmalar ve distribütörler ile anlaşma yapılması da mümkündür. Yeni moda akımını bizzat kendileri en yakından gören ve irdeleyen moda tasarımcıları doğru kumaşları, renkleri ve desenleri seçerler.

Moda tasarımcıları, giyim örneklerinin özelliklerini inceler ve tasarlanan ürünlerin hedef kitlesi üzerinde araştırma yapar. Modacıları bu dönemde önemli tasarım konseptleri oluşturmuşlardır. Görsel olarak yapmak için elle veya bilgisayarla çizimler yaparlar. Elle çizim yapmak yetenekli bir moda duayeninin işidir. Modacıların maaşları, becerilerine ve deneyimlerine bağlıdır. Bir moda tasarımcısının maaşını belirlemede en doğru faktör tasarımcı kıyafetlerinin kalitesinin ne durumda olduğudur. Giysiler ne oranda iyi ve zarif olursa, o oranda çok satılmaktadır. Modacılar için asgari bir ücret belirlemek zordur.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu