MODA

Moda İle İlgili Yaşanan Geçici Endişeler Nelerdir?

Moda İle İlgili Yaşanan Geçici Endişeler Nelerdir? Moda, toplum içerisinde belirli bir zamanda öne çıkan ve popüler olan giyim tarzına denmektedir. Günden güne değişiklik gösteren moda ile ilgili yaşanan geçici endişeler bulunmaktadır. Bunla neler mi? İşte cevabı..

Moda İle İlgili Yaşanan Geçici Endişeler Nelerdir? Moda günümüzde her alanda kendi göstermektedir. Eskiden sadece kıyafet ile sınırlı olan moda anlayışı günden güne de değişiklik göstermeye başlamıştır. Aynı zamanda da bazı endişeler gün yüzüne çıkmıştır.

Hızlı Moda

Hızlı moda kavramı, 1980’de ABD’de ortaya çıkan, 1900’lerin sonu ve 21. yüzyılın başında bütün dünyaya hızla yayılmış bir iş modelidir. Tasarım sürecinden mağazaya kadar ürünlerin hızlı üretim sürecine dayanan ve piyasa ihtiyaçlarını anında karşılayan bir iş modelini ifade etmektedir. Hızlı moda; ucuz, birkaç kullanımlık, trend replikasyonu ve düşük kalite malzeme kullanan bir moda anlayışıdır. Hızlı moda; hem üretim hem de tüketimi hızla arttırmış bu da; çevre, hazır giyim işçileri, ve tüketicilere ekonomik bakımdan zararlı etkiler doğurmuştur. Hatta kimi kaynaklara göre moda sektörü petrolden sonra dünyayı en çok kirleten ikinci endüstri haline gelmiştir.

Moda İle İlgili Yaşanan Geçici Endişeler Nelerdir
Moda İle İlgili Yaşanan Geçici Endişeler Nelerdir

Yavaş Moda

Modern hayatta büyük bir hızla değişen moda akımları, eğilimleri ve hızlı üretime karşı gelen harekete yavaş moda adı verilir. Yavaş moda terimi ilk olarak yazar ve tasarım aktivisti Kate Fletcher tarafından kullanılmıştır. Fletcher’e göre yavaş moda hareketi kalite odaklıdır. Bu hareketin temel felsefesi uzun süre giyilebilen, yüksek kalitede, modası geçmeyecek ürünler üretmektir. Yavaş moda hareketi ayrıca yavaş tasarım hareketini de başlatmıştır. Yavaş tasarım ile endüstri devrimi öncesinin insan emeği ve doğal malzemeyle yapılan el sanatı tekstil üretimine dönülmüştür.

Ürün Kullanımı Ve Ömrü

Bilinçsiz tüketim etkisiyle tekstil ürünlerindeki kullanım ömrü gittikçe kısalarak dünyada bıraktığı olumsuz etki artmıştır. Küresel eğilim, insanların 15 yıl önceki duruma göre iki kat daha fazla kıyafet aldığını ve bu kıyafetleri eski kullanım süresinin neredeyse yarısı kadar kullanıp attığını ifade etmektedir. Yoğun moda sektörünün neden olduğu bu olumsuz duruma bakıldığında kıyafetlerin mümkün olabilecek en uzun süreli kullanımı için malzeme ve iş modellerinin geliştirilmesi ihtiyacı doğmuş oldu. Al-yap-at doğrusal modelden döngüsel iş modellerine geçildi. Bu sayede ürünün ömrünü uzatan veya atığa dönüşmesini geciktiren, dayanıklılık, uzun ömür ve modülerliğin yanında onarılabilirlik ve yeniden kullanılabilirlik gibi özelliklere uygun üretime geçildi. Bu modellerin ürünün tasarım aşamasından, üretim, kullanım ve ömür sonu gibi süreçler göz önünde bulundurularak planlanması önemlidir. Sürdürülebilir tüketici davranışları da geliştirilerek ürünlerin bilinçli kullanımı arttırılır ve ömürleri uzatılabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu