Sağlık

Mide Rahatsızlıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Mide Rahatsızlıkları, Belirtileri ve Tedavisi hakkında merak edilenleri ele aldık. Mide rahatsızlıkları insan hayatını olumsuz anlamda etkileyen ciddi durumlardır. Ağızdan geçen her şeyin yemek borusundan sonra ilk adresi olan mide, enzimleri sayesinde yenilen gıdalar parçalanır ve sonucunda ince bağırsakta emilerek kana geçişi sağlanır.

Mide Rahatsızlıkları, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Her Şey! Bu kadar önemli işlevleri olan midenin herhangi bir rahatsızlığı bu ölçüde  önemli olmaktadır.  Peki midenin olması ihtimal rahatsızlıkları nelerdir?

1-) Mide Kanseri: Kanser yapıcı bir maddenin sürekli mideye temas halinde olması nedeni sayılabilir. Sigara, kanserojen madde içeren besinlerin yenmesi örnek gösterilebilir. Yutma güçlüğü, iştahsızlık veya kilo kaybı belirtiler arasındadır. Tedavi ise kemoterapi veya radyoloji çok fayda sağlamamakla birlikte cerrahi yöntem daha fazla etkili olmaktadır.

2-) Reflü: Yenilen gıdaların  yemek borusuna kaçması rahatsızlığıdır. Ağıza; yenilenlerin acı, ekşi, su veya parçacık şeklinde gelmesi ilk belirtileri olmakla birlikte midede yanma ve rahatsızlık hissi şeklinde olabilir. Tanı ilaçlı mide filmi, mide endoskopisi olabilir. Tedavi doğrudan ilaç verilmesidir.

3-) Gastrit: Mide mukozasının inflamasyonu olup, iltihaplanma durumudur. Belirtileri şişlik , karın ağrısı ve bulantıdır. Sigara, alkol, abur cubur beslenme tetikleyen durumlardır. Ayrıca asitli yiyecek ve içecekler daha tehlikeli duruma sokabilir. Doktor muayenesi sonucunda endoskopiye başvurulabilir.  Tedavisi ilaç kullanmaktır.

Mide Rahatsızlıkları, Belirtileri ve Tedavisi
Mide Rahatsızlıkları, Belirtileri ve Tedavisi

4-) Hazımsızlık: Karında şişkinlik, gerginlik şikayetlerinin başında hazımsızlık gelir. Kabızlık  en önemli nedenidir. Hazmı zor yiyecekler yeme veya hazımsızlığa yol açacak ilaçlar kullanmak nedenleridir.  Öncelikli olarak doktor muayenesinden geçip altta yatan başka rahatsızlık var mı bakılmalı ona göre bir tedavi şekli uygulanmalıdır.

5-) Mide Ülseri: Mide mukozasının aşınması ile oluşan yaradır. Asitlere karşı dayanıksızlaşması neticesinde oluşur. Stres, aşırı kafein tüketimi, ülser oluşumunu tetiklemektedir. Aşırı sigara ve alkol kullanımı, çay-kahve tüketimi ve ilaçların uzun süre kullanılması ülserde doğrudan etkili olmaktadır. Mide ekşimesi ve karnın üst kısmında acıma vardır. Tedavi ilaç kullanımı ve beslenmeyi düzenlemektir.

6-) Mide Yanması: Yemek borusunun altında yutulan yiyeceklerin yemek borusuna kaçmaması için bir kapakçık vardır . Bu kapakçığın yetersiz kaldığı durumlarda mide asidinin yemek borusuna fışkırması sonucunda midede ve boğazda yanma hissedilir.  Mide fıtıklarında, hamilelerde sıkça görülür. Tedavisi zayıflamak, yatmadan önce yemek yememek, doktorun önerdiği ilaçları kullanmak ve beslenmeyi düzenlemektir.

7-) Mide Tembelliği : Midenin besinleri hazmetmesi gereken sürede hazmetmemesi olayıdır. Nedeni mide kaslarının zayıflaması ve midenin gerekli salgıları salgılayamaması olabilir.  Reflü, şeker hastalığı veya  viral enfeksiyon nedenler arasında sayılabilir.  Karın ağrısı, ağız kokusu, kusma ve şişkinlik belirtileri arasında sayılabilir.  Uygun diyet programı uygulanır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu