Sağlık

Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalı?

Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalı? sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bizde konuyla ilgili merak edilen detayları sizler için ele aldık. İşte lazer epilasyon hakkında merak edilenler..

Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalı? Tedavinin en iyi şekilde çalışması için lazer epilasyona devam etmek için doğru zaman ne zaman? Saç büyümesi genetik olarak önceden tanımlanmıştır. Birbiri ardına gelen evrimsel ve devrimsel döngülere bağlıdır. Her döngü sırasıyla adı verilen üç aşamadan oluşur:

Anagen (uzamayı belirleyen gerçek büyüme);

Katagen (evrim, büyüme bloğu);

Telojen (saçların döküldüğü dinlenme evresi).

Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalı
Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalı

Lazer epilasyonun en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için devam etmek için doğru zaman ne zaman? Saçın yaşam döngüsü nedir kısaca özetleyelim:

  • Anagen fazda saçlar melaninin etkisiyle şekillenir, uzar ve renklenir. Ampul, içe doğru şekillendiğinde büyür ve dermal papillayı çevrelemeye başlar. Folikülün tüm yapıları hazır olduğunda saç, saç boyuna ulaşır ve önce sabit ve hızlı, sonra zamanla değişken bir şekilde uzamaya başlar.
  • Katagen fazında saç, kıl papillasından uzağa, epidermisin daha yüzeysel katmanlarına doğru hareket etme eğilimindedir.
  • Sonuncusu, saçın hala folikülde olduğu, ancak hayati aktivitelerin tamamen durduğu Telojen fazına kadar küçülür. Saç büyümesi durduğunda, folikülün sabitleme sistemlerinden düşmeye hazırlanır.
  • Kılın lazerin etkisine duyarlı olduğu anagen fazdadır. Aslında, melanin lazer ışığının hedefidir. Fototermoliz ile koyu pigment pıhtılaşır, böylece diğer kılları geliştirme yeteneğini kaybeden folikül zarar görür.
  • Genel olarak, vücudun her bölgesinde anajen fazda yaklaşık %10-15 oranında kıl bulunur ve her lazer seansında kendimize yok etmek için koyduğumuz hedef tam da bu hedeftir. Bu nedenle, tedavinin gerçekten etkili olması için belirli bir süre sonra birkaç seans gereklidir. Sonuç olarak, seansların sıklığı saç döngüsüne göre belirlenecektir.
  • Lazer epilasyon tedavisine başlamadan önce sağlıklı bir cilde sahip olmanız ve seanstan hemen önceki günlerde güneşe maruz kalmamanız gerekir. Saç sadece birkaç milimetre uzunluğunda olmalıdır, bu nedenle tedaviden etkilenen bölgenin seanstan birkaç gün önce tıraş edilmesi tavsiye edilir.
  • Lazer epilasyon ile yüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için 4 ila 6 seans yeterli olabilir. Kollar veya bacaklar gibi vücudun geniş yüzeylerinde ise yaklaşık 5-10 tedavi gereklidir.
  • Seanslar aylık aralıklarla tekrarlanacak ve her seferinde “Anagen” evredeki tüyler yok olacaktır ve böylece kadınların ve erkeklerin istemediği kıl ve tüyler sonsuza kadar gitmiş olacaktır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu