Yaşam

Lastik Değişimi Bir Lüks Değildir!

Lastik Değişimi Bir Lüks Değildir! Lastik değişimi, kimi sürücüler tarafından nedense bir “lüks” olarak görülür. Oysa lastikler, araçların en çabuk ve en kolay yıpranan parçalarıdır. Bu yıpranma, zorlu koşullarda kullanıldıklarında daha çabuk gerçekleşir, örneğin bir kamyonun lastikleri, bir otomobil lastiklerine kıyasla daha hızlı yıpranır.

Lastik Değişimi Bir Lüks Değildir! Lastik yıpranması, güvenliğinizi doğrudan etkiler ve ilgilendirir. Bunun nedeni çok basittir: Duruş mesafenizi belirleyen şey, lastiklerinizin yola ne kadar iyi tutunduğudur. Yıpranmış bir lastik, duruş mesafenizi metrelerce uzatabilir. Dahası, komutlarınızın da geç algılanmasına neden olur. Yıpranma, her lastikte aynı oranda olmaz ve aracın çekiş yönüne göre değişir. Yani örneğin arkadan çekişli bir arabanın arka lastikleri, ön taraftakilere kıyasla daha hızlı ve daha çok yıpranacaktır.

Lastik Değişimi Bir Lüks Değildir!
Lastik Değişimi Bir Lüks Değildir!

Eski Lastiklerle Yola Çıkmayın

Yıpranmış lastiklerle yola çıkmak, hem sizin hem de diğer insanlar için büyük bir tehlike oluşturur. Bu nedenle, her uzun yol öncesi lastikleri kontrol etmek ve yıpranmışlarsa bir an evvel değiştirmek, bir zorunluluktur. Lastik değişimi kolay ve dakikalar içinde tamamlanabilen bir işlemdir. Eskisi gibi saatler sürmemekte, bilgisayarlar yardımıyla çok kısa süreler içerisinde bitirilmektedir. Hatta aynı bilgisayarlar, gerekliyse rot ve balans ayarlarınızı da yaparlar. Yıpranma, lastik değişimi için tek neden de değildir. Eğer yol koşulları gerektiriyorsa, yeni olsalar bile lastiklerinizi değiştirmek gerekecektir – hatta, bu kanuni bir zorunluluktur. Her zaman için yeni ve hava koşullarına uygun lastik kullanmayı ihmal etmeyin, sürüş güvenliğinizi artırın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu