Yaşam

Kuru Üzüm Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Keklerden, kurabiyelere özellikle tatlı yapımında kullanılan kuru üzüm, çocukluğumuzdan beri tükettiğimiz besinlerden olmuştur. Peki, kuru üzüm sağlığınız için iyi mi? Çok yönlü içeriğiyle kuru üzüm, enerji, vitamin, mineral ve elektrolitlerin yoğunlaştırılmasını içerir. Kuru üzümün aynı zamanda karaciğeri arındırma etkisi olduğu bilinmektedir. Hem uygun fiyatlı hem de vücudumuzda önemli etkilere neden olan kuru üzümün birçok faydası bulunmaktadır.

Kuru üzüm beslemesinin faydaları kan basıncını düşürmeyi ve kalp sağlığını iyileştirmeyi içerir. Araştırmalar, günlük kuru üzüm tüketiminin, özellikle diğer atıştırmalık yiyeceklerle karşılaştırıldığında, yüksek tansiyon için en iyi doğal ilaçlardan biri haline geldiğini göstermektedir ayrıca kan basıncını önemli ölçüde azaltabileceği kanıtlanmıştır. Kuru üzüm hızlı ve zahmetsizce tüketilir, düzenli olarak beslenmenize dahil etmemek için bahane bulmak gerçekten zor!

Kuru üzüm nedir?

Kuru üzüm üretmek için, üzümler hasat edildikten sonra güneşte kuruması sağlanır. Bu üzümleri kuru üzüme dönüştüren doğal güneşte kurutma işlemidir.

Bu işlem sırasında şekerlerin oksidasyonu ve karamelleşmesi, kuru üzümlerin doğal koyu kahverenginin siyah dış yüzeyine neden olur. Kuru üzüm geleneksel olarak güneşte kurutulmuş, ancak suya batırılmış ve yapay olarak dehidre edilmiş olabilir.

Genellikle çekirdeksiz üzümler mekanik olarak kurutulur. Üzümler asmadan toplanır, derileri yumuşatmak için temiz su ile ardından sıcak suda yıkanır. Temiz üzüm salkımları tahta raflara serilir ve sıcak havanın rafların içine ve çevresine zorlandığı gazla ısıtılan tünel kurutucularından geçirilir. Kurutma sırasında üzümler, oksidasyon ve karamelleşmeyi engellemek için kükürt dioksit gazına maruz bırakılarak, kuru üzümlerin karakteristik altın rengine dönüşmesi sağlanır.

Kuru üzümün faydaları söz konusu olduğunda, içerisinde kanser önleme ve tedavisinde rol oynayan önemli miktarda fenolik bileşik vardır. Kuru üzüm, aşağıdaki fenolik bileşikleri içerir: kinik, gallik, klorojenik ve kafeik asitler; kateşin ve epicatechin. Pek çok insan kükürt dioksitten (özellikle de alerjisi olanlardan) kaçınmak isterken, sarı kuru üzüm daha fazla sağlık teşvik edici bileşiğe sahiptir, çünkü sarı kuru üzüm üretmek için kullanılan sülfitin antioksidan etkisi bu bileşiklerin kaybını önler.

Sarı kuru üzümün, üzüm çeşitlerine ve güneşte kurutulmuş kuru üzümlere kıyasla en yüksek antioksidan kapasiteye ve fenolik içeriğe sahip olduğu gösterilmiştir. Genel olarak, kuru üzüm yapmak için kurutma işlemi kuru üzümlerin antioksidan kapasitelerini taze üzümlere karşı korur ve konsantre eder.

Kuru Üzümün Besin Değeri

Kuru üzüm, Vitis vinifera bitkisinin meyvesi olan kurutulmuş üzümlerdir. Ticari olarak satılan üç ana üzüm türü: güneşte kurutulmuş (doğal), yapay olarak kurutulmuş (suya batırılmış) ve kükürt dioksitle işlenmiş kuru üzümlerdir.

Kurutma işleminde yaygın olarak tatlandırıcı ilave edilmiş diğer kurutulmuş meyvelerden farklı olarak, kuru üzüm eklenmiş şeker olmadan paketlenir. Kuru üzüm, doğal olarak mükemmel bir tatlılık sağlar.

Kuru üzüm sağlıklı mı? Tek kelimelik cevap kesinlikle: evet! Sadece doğal enerji vermekle kalmaz aynı zamanda bu lezzetli kurutulmuş meyveler lif, potasyum, demir ve diğer gerekli besinleri içerir, ancak doymuş yağ ve kolesterol içermez. Ayrıca merak ediyor olmanız durumunda glüten de içermezler.

50 gram çekirdeksiz kuru üzüm yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir:

 • 129 kalori
 • 34 gram karbonhidrat
 • 1.3 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 1,6 gram lif
 • 25.4 gram şeker
 • 322 miligram potasyum
 • 0,8 miligram demir
 • 0.08 B6 vitamini
 • 14 miligram magnezyum
 • 22 miligram kalsiyum
 • 1.5 mikrogram K vitamini

Kuru Üzüm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evcil hayvanınızın kuru üzüm yemediğinden emin olun. Kuru üzümler köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Kuru üzüm beslenmesi lif, potasyum, demir ve diğer temel besinlerle yüklenir, ancak doymuş yağ ve kolesterol içermez. Ayrıca glutensizdirler.

Kuru üzüm beslenmesinde genel sağlığa fayda sağlayabilen polifenoller, antioksidanlar, flavonoidler ve besinler bulunur.

Kuru üzümün beslenme yararları, kavite ve diş eti hastalığı olasılığını azaltır, sindirime yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve inme riskini azaltır, diyabeti yönetmeye yardımcı olur ve kanseri önlemeye yardımcı olur.

Kendi başlarına harika bir atıştırmalıktır, ancak sayısız tarife de tat vermesi için eklenebilir.

Kuru üzüm Tarihi ve İlginç Bilgiler

Kuru üzüm yapımında kullanılan üzümler ilk olarak Mısır ve Persia’da M.Ö 2000 yılı başlarında yetiştirildi. İlk Romalılar ve Yunanlıların kuru üzümler ile ibadet alanlarını süslediği bilinmektedir.

20.yüzyıla kadar başlıca kuru üzüm üreticileri Türkiye, Yunanistan, İran idi. ABD, 20. yüzyılın ortalarında, en büyük ikinci üretici olarak Avustralya ile kuru üzüm üretiminde öncü oldu.

Kuru Üzüm Nasıl Kullanılır?

Kuru üzüm her zaman yemeye hazır satılmaktadır. Atıştırmalık olarak tek başlarına yenebilir veya pirinç yemeklerine, dolmalara, salatalara, soğuk veya sıcak tahıllara (granola ve yulaf ezmesi gibi), pudinglere ve pişmiş ürünlere eklenebilir. Kuru üzüm genellikle karışım oluşturmak için fındık, tohum ve diğer kuru meyvelerle birleştirilir.

Kurabiye veya kek gibi unlu mamullere eklendiğinde kuru üzüm, nihai ürünlerdeki nemi muhafaza etmeye yardımcı olur. Makarna ve tahıl salatalarının yanı sıra taze meyve veya sebze salatalarına da kuru üzüm ekleyebilirsiniz.

Geleneksel kuru üzüm ve sarı kuru üzüm aynı şekilde kullanılabilir. Kuş üzümü daha küçük olduğu için benzer şekilde kullanılabilir, ancak daha büyük kuru üzümler gibi nemi tutmazlar.

Kuru üzümleri serin, kuru ve karanlık bir yerde saklayın. Açtıktan sonra, kuru üzüm paketlerini plastik bir bağlantı veya lastik bantla sıkıca kapalı tutun. Ayrıca kapatılabilir plastik saklama torbasına da yerleştirilebilirler. Kuru üzümleri buzdolabında saklanırsa tazeliğini bir yıla kadar korur. Kuru üzümleri ılık olabilecek (ocağın yanında) mutfak dolabına koymaktan kaçının, çünkü yüksek sıcaklıklar kuru üzümlerin nemlerini daha çabuk kaybetmesine neden olabilir.

Olası Yan Etkiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru üzümdeki doğal şekeri sindirmek kolaydır ve mükemmel bir enerji artışı sağlayabilir, ancak günlük miktarı aşmamaya dikkat edin, böylece günlük şeker alımınızı aşırıya kaçmazsınız. Diğer kuru meyvelerde olduğu gibi, kilo probleminiz varsa, kesinlikle kuru üzüm tüketiminde aşırıya kaçmak istemezsiniz çünkü karbonhidrat oranı yüksektir. Makul porsiyon boyutları ile kalın.

Kükürt dioksite maruz bırakılan kuru üzümler, kükürt duyarlılığı olan kişilerde astımı ve diğer alerjik reaksiyonları şiddetlendirebilir. Sülfür dioksiti önlemek için etiketleri dikkatlice okuyun. Doğal olarak güneşte kurutulmuş kuru üzümler, kükürt dioksit konusunda endişeleriniz varsa en iyi tercihiniz olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu