Güzellik

Kuru Cilt Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

İlgi gösterilmesi gereken cilt tiplerinden biri olan kuru cilt,  bazı işaretlerle ortaya çıkar. Kuru ciltleri tedavi etmek kolay olmanın yanı sıra zaman isteyen bir süreç olabilir, bu nedenle belirtileri iyi takip edilmeli ve buna uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. İşte size kuru ciltlerle ilgili birkaç temel bilgi ve çözüm önerileri.

Kuru Cilt Belirtileri Nelerdir?

Kuru cildin en önemli belirtisi kaşıntıdır. Kuru cilde sahip kişilerin ciltlerinde kaba, kuru, kırmızı lekeler oluşabilir ve bu yamalar genellikle kaşıntılıdır. Etkilenen tipik cilt alanları arasında kollar, eller, alt bacaklar, karın ve ayak bilekleri ve tabanlar gibi sürtünme alanları bulunur. Cilt kuruluğu daha şiddetli hale geldikçe, çatlaklar gelişebilir.

Belirtiler ve işaretler:

Kaşıntı

Kaba kuru cilt

Kırmızı egzama derisi plakları ( numular ekzema )

Kaşıntı hissi kuru cilt şiddetini kötüleştirebilir. Kaşıntı,” kaşıntı- kaşıma” döngüsünün gelişmesine yol açabilir. Yani, kişi kaşıntılı hissettiği için, kaşıntıyı şiddetlendirerek cildi çizer. Kaşıntı-çizik döngüsü, bilinçli çizilme kontrolünün, uyku sırasında düşük veya yok olduğu durumlarda görülür.

En sık görülen kuru cilt alanları

Alt bacaklar

Eller

Cildi sürekli kaşımak ve ovalamak cildin kalınlaşmasına ve kösele olmasına neden olabilir. Diğerleri için derilerinde küçük, kırmızı, şişkinlikler oluşabilir ve bu inişli çıkışlı lekeler cildi tahriş edebilir ve çizilirse enfekte olabilir.

Kuru Ciltlerde Tedavi Yöntemi Nedir?

Kuru ciltler için en iyi tedavi bir nemlendirici ile günlük yağlamadır (suyun buharlaşmasını engelleyen bir madde). Kuru cildin çoğu dış nedenlerden kaynaklandığı için kremler ve losyonlar gibi dış tedaviler uygulanabilir ve cilt problemini etkili bir şekilde kontrol edebilir. Çoğu zaman, kuru cilt, tezgah üstü nemlendirici bir yüzeye tatbik edilerek iyileştirilebilir. Kuru cildin diğer nedenleri göz ardı edildikten sonra, tedavilerin temel amacı kaşıntıyı durdurmak, su kaybını önlemek ve cildin nemlendirmesini sağlamaktır.

Ciddi kuru ciltler için yüksek oranda nemlendirici ürünler; karakteristik olarak ters çevrildiğinde kavanozdan dışarı akmaz.

Kuru Cilt İçin Evde Çözümler

Islak cilde günde iki veya üç kez nemlendirici krem ​​uygulayın.

Kuru cilt ılık duş veya banyo yaparak ve aşırı cilt ovmalarını önleyerek iyileştirilebilir. Sıcak su ve sert ovalama cildi koruyan ve cildin daha da kuru olmasına neden olan doğal yağları alabilir.

Nazik temizleyicilerle kuru cilt önlenebilir. Kuru ve hassas ciltler için hafif temizleyiciler veya sabunsuz ürünler tavsiye edilir. Pek çok kokulu, deodorant ve anti bakteriyel sabun çok sert olabilir ve doğal cilt koruyucu yağları temizleyebilir.

Cildi nemlendirmede laktik asit veya üre içeren özel nemlendiriciler de etkilidir.

Parfümsüz hafif nemlendiriciler kuru ciltler için iyidir. Kalın ve yağlı yumuşatıcılar en iyi sonucu verir. Tipik olarak, nemlendiriciler cilt hala nemliyken banyodan üç ila beş dakika sonra uygulanmalıdır.

Cildin ve çevredeki nem, cildin kurumaması için çok önemlidir. Cildi optimum nemde tutmak ve kapalı bir nemlendirici kullanmak kuru cildin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Kuru cildi önlemek mümkün müdür?

Cildin kurumasını önlemek için, özellikle daha kurak, kış aylarında, iç mekan ortamını nemlendirmek faydalı olabilir. Bazen banyo sıklığını azaltmak, sabunluklardan kaçınmak ve deterjanlara maruz kalmayı azaltmak da cildin iyileşmesine yardımcı olabilir. Sert temizleyiciler doğal yağları ve sebumu ciltten çıkarabilir. Solventler ve yünlü giysiler gibi tahriş edici maddelere maruz kalmanın sınırlandırılması kuru cilt durumunun kötüleşmesini önleyebilir.

Güçlü sabun ve deterjanlardan kaçının.

Kapalı oda nemlendiricileri kullanın.

Solventler gibi tahriş edici maddelere maruz kalmamaya çalışın.

Yünlü giysilerden kaçının.

Pamuk ve doğal elyaf giysiler kullanın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu