Sağlık

Kombucha Çayının Besin Değeri, Olası Yan Etkileri Ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Çinliler tarafından “Ölümsüz Sağlık İksiri” olarak bilinen ve yaklaşık 2.000 yıl önceye kadar tarihi olan, Uzak Doğu kökenli kombucha çayı, kalbe, beyine ve özellikle bağırsaklara uzanan muazzam sağlık yararları olan bir içecektir.

Peki oldukça eski bir içecek olan kombucha vücutta nasıl bu kadar büyük bir fark yaratıyor?

Kombucha oluşumunda rol oynayan fermantasyon süreci nedeniyle, probiyotikler olarak bilinen çok sayıda canlı sağlıklı bakteri içerir. Bu bakteriler sindirim sistemini düzenler ve bağışıklık sistemini destekler, çünkü besin maddelerini emerler ve enfeksiyon ve hastalıklarla savaşırlar.

Kombucha, fermente bir içecek olup, bir kez bakteri ve maya kolonisi ihtiva eder ve şeker ile bir araya getirildiğinde fermantasyon işlemini başlatmaktan sorumludur.

Fermantasyondan sonra kombucha karbonatlanır, sirke, B vitaminleri, enzimler, probiyotikler ve yüksek konsantrasyonda asit içerir (asetik, glukonik ve laktik). Bu bakteriler “selüloz üreten bakteriler” olarak bilinir. Bu, hücrelere bir kalkan görevi gören selüloz ürettikleri anlamına gelir.

Şeker-çay çözeltisi, bakteri ve maya tarafından genellikle ” SCOBY ” (bakteri ve mayanın simbiyotik kültürü) olarak bilinen şekilde mayalanır. Genellikle siyah çay ile yapılsa da, kombucha yeşil çaylarla da yapılabilir. Yaygın istemlerin aksine, bir SCOBY bir kombucha mantarı değildir.

Bu sağlık iksiri aşağıdaki probiyotik içeriğine sahiptir:

Gluconacetobacter (çoğu örnekte>% 85)

Asetobakter (<yüzde 2)

Lactobacillus (bazı örneklerde yüzde 30’a kadar)

Zigosakcharomyces (> yüzde 95)

Kombucha Çayının Besin Değerleri

60 kalori

14 gram karbonhidrat

4 gram şeker

20 miligram sodyum

100 mikrogram folat

0.34 gram riboflavin / B2 vitamini

0.4 miligram B6 vitamini

0.3 miligram tiamin / B1 vitamini

4 miligram niasin / B3 vitamini

1.2 mikrogram B12 vitamini

Pastörize Edilmiş Kombucha Sağlıklı Mıdır?

Pastörize edilmemiş kombucha’nın 20. / 21. Yüzyılda pastörizasyonun içkileri “sağlıklı” hale getirdiği fikrinden dolayı faydaları hakkında bazı tartışmalar var.

Pastörizasyon işlemi sırasında öldürülen bakteriler, bağırsakların daha verimli çalışmasına yardımcı olabileceklerle aynıdır. “Pastörize kombucha” muhtemelen “kombucha aromalı çay” olarak adlandırılmalıdır, çünkü sağlıklı bakterilerin faydaları bu süreçte kaybedilmiştir.

Bir husus pastörize kombucha’nın sürekli mayalanmadığından dolayıdır. Bu, ticari pastörize edilmemiş kombucha ürününün rafta çok uzun süre kalması durumunda alkol içeriğinin (çoğu ürün için başlangıçta yüzde 0,5’in altında) bir miktar artabileceği anlamına gelir.

Güvenilir kaynaklardan satın aldığınızdan ve satın aldıktan sonra kısa bir süre içinde içtiğinizden emin olun. Evde yaparsanız da, aynı kural geçerlidir.

Önlemler ve Olası Kombucha Çayının Yan Etkileri

Çoğu insan kombucha içmekle büyük faydalar yaşamaktadır ve yan etkisi yoktur.

Dişlerinizi korumak için küçük bir özen gösterilmelidir. Kombucha’nın asitliği nedeniyle, bir dikişte içip, daha sonrasında ağzınıza su dökerek dişlerinize zarar vermemeye yardımcı olabilirsiniz.

İnsanların küçük bir yüzdesi içme sırasında şişkinlik, bulantı, enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar yaşar. Asitlik düzeyi yüksek olduğu için, mide ülseri, mide ekşimesi veya çok asitli yiyeceklere duyarlılık gibi sindirim problemleri olan kişiler için sorunlara neden olabilir.

Bu sorunlardan endişe ediyorsanız, ölçülü olarak az miktarda içmeye başlayın ve olumsuz tepkiler alıp almadığınızı görmek için aşamalı olarak daha fazla içmeye çalışın. Özellikle başlangıçta, günde yaklaşık 1 bardağı geçmeyin. Riski sınırlamak için, bakteriyel kirlenme için test edilmiş, önceden hazırlanmış, pastörize edilmemiş kombucha satın alın.

HIV / AIDS gibi bazı virüsler nedeniyle bağışıklığı ciddi şekilde zarar gören kişilerin, her zaman mayanın hastalığa yol açabilecek zararlı bakteri üretme olasılığı olabileceğinden, tüketme konusunda dikkatli olmaları gerekir. Bu özellikle ev yapımı kombucha için geçerlidir.

Her ne kadar hamile kadınlarda çok fazla çalışılmamış olsa da, hamile kadınların küçük miktarlarda kombucha’da bulunan alkol ya da kafein nedeniyle tüketmemeleri gerektiği konusunda her zaman ortak fikir vardır. Tamamen güvenli olduğunu gösteren resmi bir araştırma yapılmadan önce, hamile kadınlara güvenli tarafta olmaları için bundan kaçınmaları önerilir ve ya en azından küçük miktarlarda tadını çıkarmaları önerilir.

Kombucha, fermente edildiğinde çok az miktarda alkole dönüşen siyah çay ve şeker kullanılarak demlenir (Kombucha’nın yalnızca yüzde 1’inin alkol olduğuna inanılır). Mevcut diyabeti olan insanlar için, şekeri çok düşük olduğunu düşünmek büyük olasılıkla sorun yaratmayacaktır, ancak kan şekeri seviyelerini ve bunlarla ilişkili semptomları izlemeye ve dikkat etmeye değer.

Sindirim problemleri ( IBS gibi ) veya anksiyete bozukluğu olanlar için, bu içecek içindeki düşük kafein seviyesi, bilinmesi gereken bir şeydir, çünkü kafein, aşırı tüketildiğinde bu koşulları ağırlaştırabilir.

Kombucha Çayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Kombucha, binlerce yıldır, mucize sağlık iksiri (özellikle Çinliler tarafından) olarak lanse edildi.
  • Hiçbir şey hastalık için “mucize bir tedavi” olmasa da, içerdiği canlı kültürlerden dolayı çok sayıda faydası vardır.
  • Pastörize edilmemiş çeşidi tavsiye ediyoruz, çünkü pastörize edilmiş versiyon artık onu bu kadar faydalı yapan probiyotikler içermiyor.
  • Bu içecekteki güçlü antioksidanlar, iltihapları önleyici, bağırsak iyileştirici ve hatta potansiyel antikanser özelliklerine katkıda bulunur.
  • Sağlıklı bir bağırsağı destekleme şekli sayesinde gastrointestinal sorunları hafifletmeye, zihinsel sağlığı iyileştirmeye ve tehlikeli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.
  • Kombucha içmek diyabeti yönetmeye, karaciğeri korumaya ve sağlıklı bir kalbin korunmasına yardımcı olabilir.
  • Kendi kombucha’nızı yapmak, her gün kombucha’nın avantajlarından yararlanmanın basit ve uygun maliyetli bir yoludur.
  • Olumsuz yan etkilerden kaçınmak için ortak öneri çok küçük miktarlarda kombucha çayı içerek başlamanızdır.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu