Güzellik

Kırışık Karşıtı İçin Tonik Nasıl Hazırlanır?

Kırışık Karşıtı İçin Tonik Nasıl Hazırlanır? Cilde ihtiyacı olan nemi veren cildi ferahlatan ve temizleyen uygulamalardan bir tanesi de cilt toniğidir. Bizde bu yazımızda kırışık karşıtı ev yapımı tonik yapılışını sizlerle paylaşacağız. İşte detaylar..

Kırışık Karşıtı İçin Tonik Nasıl Hazırlanır? Cilt bakımlarında temel ögelerinden olan cilt tonikleri, cilt temizleme işleminden sonra uygulanır ve üzerine krem sürülür. Hazır olarak alınan cilt toniklerini kişi evde kendi de çok basit olan uygulamalar ile yapabilmektedir.

Cilt bakımında tonik ne işe yaramaktadır?

Tonikler, cilt temizlendikten sonra cilde yada yüze uygulanmakta olan ve temizleyici özelliği bulunan losyonlar içerisinde yer almaktadır. Gün içerisinde farklı etkenlerden kirlenen, yıpranan ve yağlanan cildin temizlenmesini sağlamaktadır içerisinde bulunan antiseptikler sayesinde. Dezenfekte amacıyla kullanılmakta olan bu tonikler kuru bir cildin de nemlenmesine yardımcı olmak için oldukça faydalıdır. Cildin nemini koruması ve pH dengesini sağlamaktadır. Cildin tazelenerek sıkılaşmasına da yardımcı olmaktadır. Ek olarak da ciltte sivilce, akne oluşumunu engeller ciltteki fazla olan yağın atılmasını sağladığı için aynı zamanda yaşlanma karşıtı olan tonikler ise cilt tiplerine göre farklı içeriklerde formolize edilebilmektedir.

Kırışık Karşıtı İçin Tonik Nasıl Hazırlanır
Kırışık Karşıtı İçin Tonik Nasıl Hazırlanır

Cilt bakımı için tonikler nasıl kullanılmaktadır?

Genelde cilt bakım tonikleri sabah uygulama yapıldıktan sonra akşamları da yatmadan önce uygulama yapılmaktadır. Cildin taze ve ışıl ışıl görünmesini sağlayan bu tonikler, cilt temizleme işleminden sonra pamuk yardımı ile birlikte sürülmektedir. Tonikle ıslatılmış olan pamuk dairesel hareketlerle cilde uygulanır. Ancak bu işlem yapılırken pamuk aşırı derecede kirlenirse pamuk değişmelidir. Tonikleme işleminden sonra etkinin artırılması için farklı içeriklerde serum ve kremler uygulanmaktadır.

Cilt bakımı için tonik tarifi;

Çeyrek su bardağı olacak şekilde demlenmiş yeşil çay, bir yemek kaşığı kadar nar suyu ve bir yemek kaşığı kadar su.

Hazırlanması ve uygulanması;

İlk önce nar suyunun suda seyreltilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise nar suyunu ve soğuk yeşil çay suyunun karıştırılması ve bu karışımın buzdolabında muhafaza edilmesi gerekmektedir. En geç iki hafta içerisinde tüketilmesi gereken bu tonik pamuk yardımı ile cilde uygulanmaktadır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu