Diyet

Kilo Verememenin 3 Nedeni

Sağlıklı beslendiğiniz halde kilo veremiyor musunuz? Uzun süre yaptığınız diyetler bile bir işe yaramıyor mu? Vücudunuz size mesaj veriyor olabilir. Dikkat ettiğiniz halde kilo veremiyorsanız, altında yatan ciddi sağlık problemleriniz olabilir. İşte kilo verememenin nedenleri…

Kilo Verememenin 3 Nedeni

1) Adrenal Tükenme / Kronik Stres

İşyerinde veya evde stres, uzun çalışma saatleri, zayıf beslenme, egzersiz ve uyku eksikliği, stres altındayken yorgunluk ve uyuşukluk hissine neden olan kronik strese neden olur. Adrenallerin ürettiği stres hormonu olan Cortisol, kan şekeri seviyelerini düzenler ve böylece dengesiz olduğunda doğrudan kilo alımına katkıda bulunur.

İhtiyaç, aşırı yeme ve ruh halindeki dalgalanmaları önlemek için kan şekerini sabit tutmak için insülinle çalışır. Önemli olarak, kortizol dengesiz olduğunda, vücut yakıt olarak yakmak yerine vücut yağını depolar, yani normal yağ yakma mekanizması ciddi şekilde bozulur veya kırılır.

Kortizol seviyeleri ilk önce strese girdiğimizde yükselir ve stres gittiğinde normale döner, ancak stres yeterince dinlenmeden ve iyileşmeden devam ederse, adrenal bezler tükenir ve yeterli kortizol üretemez ve ardından seviyesi düşer.

Bunun metabolizmayı yavaşlatan ve diğerleri arasında halsizlik, endişe ve depresyon eşliğinde kilo alımına neden olan büyük bir etkisi vardır.

Belirti ve bulgular: Düşük enerji seviyeleri (özellikle sabahları), sürekli yorgunluk, beyin sisi, sinirlilik, kısa öfke, uyku problemleri, kas veya eklem sertliği ve ağrısı, bel ağrısı, hem erkek hem de kadınlarda hormonal dengesizlikler azaldığı sık hastalığa yol açan bağışıklık fonksiyonu, çeşitli sindirim semptomları.

Çözümler: Tükenme adrenallerinin tükenme seviyesine bağlı olarak iyileşmesi zaman alır. İyileşme, beslenme iyileştirmeleri ve yaşam tarzı ayarlamaları, özellikle stres yönetimi faaliyetleri için hayati öneme sahip özel takviye içeren kapsamlı bir adrenal restorasyon sürecine başlayın.

2) Karaciğer Tıkanması

Karaciğer tüm yiyeceklerin metabolizmasında merkezi bir rol oynar, ayrıca vücudun ana detoks merkezidir, yağ sindirimi için gerekli olan safrayı üretir, şeker seviyelerini dengeler ve en önemlisi kilo kaybı için yağı enerjiye dönüştürür.

Hızlı kilo aldığımızda yağ, yağ dokusunda yeterince hızlı depolanamaz ve bir kısmı depolamak için yedek bir yer olarak karaciğere gider.

Sonuç olarak, karaciğer fazla yağla tıkanır ve düzgün çalışamaz; o zaman yağlı karaciğer gelişir. Karaciğer iş yüküne ayak uyduramadığında, metabolizma yavaşlar ve kilo kaybı durur.

Yağlı bir karaciğere sahip olmak sadece kilo vermeyi, detoksu ve sindirimi etkilemez, aynı zamanda tip 2 diyabet riskini % 500 arttırır.

Belirti ve Semptomlar: Kan testindeki yüksek karaciğer enzimleri, özellikle gözlerin arkasındaki baş ağrıları, zayıf sindirim, aşırı gaz ve şişkinlik, yağlı yiyecekler yemek, hazımsızlığa veya mide bulantısına, cilt döküntülerine ve kaşıntıya, beyaz kaplamalı dil, parfüm veya ev temizleyicilere hassasiyet ve sarı cilt tonu.

Çözümler: Pestisit seviyelerini düşürmek, enginar kökü veya karahindiba tüketmek(herhangi bir biçimde otlar kullanmadan önce uzmana danışın) ve kolin, lesitin ve inositol gibi lipotropik besinler gibi karaciğerden yardım istemekiçin bütün organik yiyecekleri yiyin ve alkolü tamamen hayatınızdan çıkarın.

Her gün iyi kalitede protein tüketin, protein yemezseniz (örneğin meyve suyu tüketirken) karaciğeriniz yavaşlar ve metabolizma ve detoksifikasyon fonksiyonunuz daha da bozulur. Peynir altı suyu ve atıştırmalıklara peynir altı suyu proteini eklemek, yeterli alımı sağlayamayan insanların günlük yeterli miktarda protein aldıklarından emin olmaları için hızlı ve etkili bir seçenektir.

3) Vücut Dokularında Plastik, Böcek İlacı Ve Kimyasal Madde Birikimi

Vücudun detoksifikasyon sistemi (bağırsak, karaciğer, böbrekler, akciğerler ve cilt dahil), normal vücut fonksiyonları tarafından üretilen zararlı kimyasalları ve ayrıca herhangi bir kimyasal madde, böcek ilacı ve herbisitler, plastikler (örneğin PCBler) artı havadan ve sudan maruz kaldığımız diğer kirleticileri. gibi ortamdan elde edilen toksinleri sürekli olarak temizler.)

Yaşlandıkça gittikçe daha fazla toksin biriktiriyoruz. Toksinlerin birçoğu yağda çözünürdür ve çoğunlukla yağ hücrelerimizde, özellikle karın çevresinde birikir. Bu nedenle, vücudun detoksifikasyon sistemlerini yönetmek, kilo vermede ne kadar başarılı olduğumuzu ve hedef kilomuza ulaşıp ulaşmamamızı kontrol eden kilit bir faktördür.

Pestisitler, kimyasal maddeler ve PCB’ler, besin zincirinde balıklarda, hayvanlarda ve ürettikleri sütte birikir ve bunlar bizim tarafımızdan tüketilir. Toksin fazlalığı, detoksifikasyon sistemleri tehlikede olan insanlarda kilo alımının yaygın bir nedenidir.

Kilo vermeye başladığımızda, toksik bileşikler depolanan yağlardan salınır ve adrenaller, tiroid, karaciğer, endokrin ve sinir sistemleri dahil olmak üzere birkaç organın kanını etkileyen fonksiyonları etkilemeye başlar.

Bu artan toksik kirletici konsantrasyonu kilo kaybının bir yan etkisi ve doku hasarına yol açan birçok sağlık problemi geliştirme riskidir. Ne kadar fazla kilo alırsak o kadar çok maruz kalırız. Detoks işlemi bozuluyorsa ve toksinler atılamazsa, vücudu korumak için yağ depolarına geri yönlendirilirler.

Genellikle yeni yağ hücreleri toksinleri barındıracak şekilde oluşturulur, bu da kilo alımının devam ettiği anlamına gelir. Bu, birçok kişi için kırılması zor bir kısır döngü haline gelebilir.

Bazı insanlar kilo kaybına neden oldukları için tıkanmış detoks sistemleri nedeniyle çok zehirlidir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu koşullar altında kilo kaybı çok zordur ve bu kişilerin sadece diyetlerini geliştirerek ve orta derecede egzersiz yaparak değil, aynı zamanda detoksifikasyon kapasitelerini de tamir ederek başlaması gerekir.

Bu tür bireyler, karşı kilo verme sistemlerine veya internette bulunan diğer hızlı düzeltmelere hızlı ve kaba herhangi bir girişimde bulunurlarsa, daha önce uygunsuz ve düşük kaliteli takviyeleri içeren toksinlerle suya sokarak zaten zarar görmüş detoks sistemlerine zarar verirler.

Sonuçlar genellikle fecidir ve kişiyi organlarına ve metabolizmasına uzun süre zarar verme tehlikesiyle karşı karşıya bırakabilir.

Belirti ve Semptomlar: Açıklanamayan kronik anksiyete ve sinirlilik, beyin sisi ve hafıza problemleri, uykusuzluk, kimyasal duyarlılık (örneğin parfüm veya temizleyiciler için), PMS, fibroidler, endometriozis, kısırlık ve PKOS olarak görülen hormonal dengesizlikler.

Örneğin çok fazla östrojen kadınların şişkin, yorgun, huzursuz hissetmesini sağlar ve böylece şeker tüketerek devamında kilo alır. Gut belirtileri gıda alerjileri ve intoleransları, şişkinlik, sızdıran gut, kabızlık, karaciğer hasarı ve diğerleri de dahil olmak üzere çok yaygındır. Önemli olarak, yetersiz protein yiyen birçok vejeteryanlar detoks problemleri ve toksisite riski altındadır.

Çözümler: Mümkün olduğunca organik gıdalara geçin, tüm kimyasal spreylerden ve ticari ev temizlik ürünlerinden kaçının, organik kozmetik, şampuan ve vücut losyonu kullanın. Denetimli yavaş ve güvenli bir şekilde zamanla toksinleri vücuttan (ilkbahar ve sonbahar başı en iyi zamanlardır) yılda en az iki kez, 4-6 hafta süren detoks programı ile atın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu