Sağlık

Kerevizin Faydaları Ve Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Halk ilaçlarında hipertansiyon önleyici olarak yüzyıllarca uygulanan kereviz, birçok kardiyovasküler yararının olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Aslında çalışmalarda kerevizin faydaları arasında, hem antioksidan besinleri hem de kan basıncını ve kolesterol seviyelerini iyileştirmenin yanı sıra kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olan antienflamatuar aktiviteler sayılabilir.

Kerevizde K vitamini, C vitamini, potasyum, folat ve B6 vitamini gibi vitamin ve minerallerin yanı sıra mükemmel bir antioksidan ve faydalı enzimler bulunur.

kerevizin faydaları

Kereviz ayrıca diyet lifi de sağlar, bu özelliği sindirim ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Ek olarak, yüksek oranda su ve elektrolitler dehidrasyonu önleyebilir ve özel bileşikler kerevizin bir idrar söktürücü işlevi görmesine ve şişkinliği azaltmasına yardımcı olur. Antioksidan flavonoidler ve ftalitler gibi polifenol bitki besleyicileri tedarikçisi olarak kerevizin diğer önemli yararları arasında karaciğer, cilt, göz ve bilişsel sağlığı iyileştirme becerisi vardır.

Kerevizin Besin Değerleri

Çoğu insan kereviz sapını yemeyi tercih eder, ancak kereviz yaprakları ve tohumları da yenilebilir ve faydalıdır. Örneğin, kereviz yaprakları kızartmalar ve çorbalara harika bir katkı sağlar, bu nedenle kereviz yaprağından uzak durmayın. Kerevizin faydaları tam olarak her yerinden alınabilir.

Kereviz tohumları; tüm tohum formunda, özüt formunda veya öğütülmüş halde bulunabilir ve tek başlarına da etkileyici sağlık yararları vardır. Enflamasyonu azaltmaya ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olurlar. Dünyanın bazı bölgelerinde kereviz, esasen çok küçük bir meyve türü olan faydalı tohumları için yetiştirilir. Kereviz tohumları genellikle ezildiğinde baharat olarak kullanılır, aroma olarak kullanılan ve birçok tıbbi kullanımları için kullanılan apiol adı verilen özel bir yağlı bileşik içerir.

kerevizin besin değeri

Taze kereviz içerdiği tüm muazzam vitamin ve mineraller sayesinde beslenmeye yarar. Bir bardak kıyılmış, çiğ kereviz (yaklaşık 101 gram) aşağıdakileri içerir:

 • 16.2 kalori
 • 3,5 gram karbonhidrat
 • 0.7 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 1,6 gram lif
 • 29,6 mikrogram K vitamini
 • 453 uluslararası birim
 • 36,5 mikrogram folat
 • 263 miligram potasyum
 • 3.1 miligram C vitamini
 • 0,1 miligram manganez
 • 0.1 miligram B6 vitamini
 • 40.4 miligram kalsiyum
 • 0.1 miligram riboflavin
 • 11.1 miligram magnezyum

Kereviz ayrıca E vitamini, niasin, pantotenik asit, demir, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

Kerevizin Tarihi

Apium graveolens adlı bilimsel adı olan kereviz, Apiaceae adlı bitki ailesinden bir sebzedir.

Kereviz yapraklarının, M.Ö. 1323’te ölen firavun “Kral Tutankhamun” mezarında bulunan kalıntıların bir parçası olduğunu gösteren kayıtlar ile son derece eski bir sebze olduğu anlaşılabilir. Antik Yunanistan’da kereviz yaprakları ölüler için çelenk olarak kullanılmıştır.

Geçmişte kereviz daha çok kış aylarında ve ilkbahar aylarında sebze olarak yetiştiriliyordu. İnsanlar “temizlemeye” yardımcı olmak için kereviz yemeyi severdi ve hastalığın önlenebileceği doğal bir detoks toniği olduğuna inanıyordu. Bildiğimiz gibi, kereviz nemlendirme özelliği sayesinde vücudu detoksifiye eder. Kereviz tohumları, artrit ve diğer ağrıları hafifletmek için kullanıldı. Kerevizin faydaları nedeniyle son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlandığını söyleyebiliriz.

kerevizin yan etkileri

Kerevizi seçerken, sapların sıkı göründüğünden ve fazla esnek olmadığından emin olun. Eğer sapların yaprakları donuksa, solmayan parlak renkli yaprakları arayın.

Kerevizi eve getirdikten hemen sonra yıkamayın, çünkü bu durum kötüleşmesine neden olabilir. İsterseniz bir kâğıt havluya sarılı kuru kerevizi, en fazla beş ila yedi gün buzdolabında saklayın. Bu süreden sonra kereviz topallanma eğilimindedir ve besin içeriği azalmaya başlar. Ayrıca kerevizin dondurulması tavsiye edilmez.

Kerevizi temizlemek ve kesmek için genellikle sert ve beyaz olan tabanı atın. Yaprakları koruyabilir ve bunları çorba, güveç veya sote gibi tariflerde kullanabilirsiniz. Kereviz yaprakları tıpkı saplar gibi iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır, bu yüzden onları israf etmeyin!

Haşlama, kızartmaya kıyasla, buharlama kereviz daha fazla antioksidanı korur. Cementy’nin flavonoidleri ve polifenolleri içeren bileşikleri, kerevizi aşırı pişirdiğinizde kaybolabilecek hassas besinlerdir. Çiğ kereviz yemek veya yumuşatmak için birkaç dakika buharda hafifçe pişirmek en iyisidir.

kereviz nasıl kullanılır

Önlemler

Alerjisi çok yaygın olmasa da, kereviz bazı durumlarda yer fıstığı alerjisine benzer şekilde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olan küçük bir gıda grubu arasındadır. Kerevize alerjisi olan bir kişi yağlarına maruz kaldığında, ölümcül yan etkilere neden olabilir. Kereviz tohumları pişirme sırasında tahrip edilmeyen en yüksek seviyede alerjen içerir, bu nedenle kereviz bilinen bir gıda alerjisine sahip olan kişiler tarafından kesinlikle tüketilmemelidir.

Kereviz Hakkında Son Düşünceler

Kerevizin faydaları, K vitamini, C vitamini, potasyum, folat ve B6 vitamini gibi vitamin ve minerallerin yanı sıra mükemmel bir antioksidan ve faydalı enzim kaynağı olmasıyla başlar.

Kerevizin düşük kolesterolü iyileştirdiği, enflamasyonu düşürdüğü, yüksek tansiyonu önlediği veya tedavi ettiği, ülserleri önlediği, karaciğeri koruduğu, kilo kaybını sağladığı, sindirimi artırdığı ve şişkinliği azalttığı, ÜTI’leri önlediği ve potansiyel olarak kansere karşı koruduğu gösterilmiştir. Ayrıca kereviz, enfeksiyonlarla mücadele eden antimikrobiyal özellikler içerir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu