Sağlık

Brokolinin Sağlığa Muhteşem Faydaları

Brokoli, kanseri önleme, sindirimi artırma, kolesterol seviyesini düşürme, vücudu detoksifiye etme ve vitamin ve mineral alımını en üst düzeye çıkarma kabiliyeti dâhil olmak üzere çok çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Ayrıca alerjik reaksiyonları önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi korur, doğum kusurlarını önler, kan basıncını düşürür, iltihaplanmayı ortadan kaldırır ve görme ve oküler sağlığı iyileştirir.

Brokoli Nedir?

Brokoli bir yeşil sebze olduğu için, Italica çeşidinde grup Brassicaceae oleracea gibi lahana ve karnabahar olarak adlandırılır. En sık yenen kısımları, kalın ve yenilebilir bir saptan çıkan, ağaç şeklinde olan yeşil veya mor çiçekli başlardır.

Brokoli Çeşitleri

Dünyanın farklı yerlerinde popüler olan birçok brokoli türü vardır. Üç ana çeşit aşağıdaki gibidir.

Calabrese brokoli: Calabria (İtalya) ismini alan en yaygın çeşittir ve sadece brokoli olarak adlandırılır.

Filizlenen brokoli: Bu çeşidin birçok kafası ve ince sapları vardır.

Mor karnabahar: Karnabahar gibi bir şekle sahiptir ve minik çiçek tomurcuklarından oluşur.

Diğer türler brokoli Rabe, Çin brokoli ve brokolidir.

Çiğ brokoli genellikle bir lahana gibi hafif acı bir tada sahiptir. Belli bir reseptör genine sahip insanlar bazı tatlara karşı hassastır ve bu nedenle onu çok acı ve nahoş bulurlar. Bu tat aslında glukozinolat adı verilen doğal bileşiklerin varlığından kaynaklanmaktadır.

Brokolinin Sağlığa Faydaları

Sindirime Yardımcı

Brokolinin bağırsak sağlığının korunmasında yardımcı olup olmadığını sınamak için bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın bir parçası olarak, bir grup fareye, düzenli beslenmenin bir parçası olarak brokoli yedirildi. Kolit ve sızdıran bağırsak gibi sindirim sorunlarını, verilmeyenlere kıyasla daha iyi tolere edebildikleri görülmüştür. Böylelikle brokolideki lif içeriğinin sindirimi düzenlemede hayati bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Kaempferol ile birlikte, mide zarını sağlıklı tutma ve bağırsaklardaki sağlıklı bakteri seviyelerini korumaya yardımcı olma eğilimindedir.

Kronik Hastalıkları Önler

Brokoli, kronik hastalıkların uzak tutulmasına yardımcı olan bazı fenolik bileşikler içerir. Diyabet, astım, kalp rahatsızlıkları ve diğer birçok ölümcül hastalıktan muzdarip olma olasılığınızı azaltır ve böylece ölüm oranını azaltır.

Karaciğer Sağlığı

Brokoli karaciğerinizin çalışmasını en uygun seviyede tutabilir. Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), aşırı yağ ile bağlantılıdır ve karaciğer kanseri ve siroz ile sonuçlanabilir. Bu önemli sebzeyi beslenmenize ekleyerek karaciğerinizi etkileyen koşulların ve hepatik trigliseritlerin olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz.

Beyin Sağlığını Artırır

K vitamini ve kolin bakımından zengin olan brokoli, biliş ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, içindeki sulforaphane, Alzheimer ve birçok nörodejeneratif hastalığın başlamasının önlenmesine de yardımcı olur.

Saç Bakımı

Brokolide bulunan A vitamini ve C vitamini gibi besinler saçınızı parlak, kalın ve sağlıklı tutmak için son derece faydalıdır. Bu vitamin aynı zamanda kuru saçları düzenleyen doğal saç nemlendirici olarak saç derisi üzerinde sebum üretimini artırır. Bu da daha az kırılgan saçlara yol açar ve saç dökülmesini azaltır.

Alerjileri azaltır

C vitamini açısından zengin brokoli, alerji semptomlarını azaltmak için faydalıdır. Etkilerini azaltmanın dışında alerjik reaksiyonlardan uzak tuttuğu da bilinmektedir.

Antiinflamatuar Özellikler

Önleyici Beslenme ve Gıda Bilimi Dergisi’nde yayınlanan 2014 yılı bir araştırma, brokoli çiçeklerinin güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Brokolinin, C vitamini, potasyum, magnezyum, sülforaphane, kaempferol ve diğerleri gibi antioksidanları vardır ve bu da brokoliyi iltihabı gidermek için önemli kılar.

Antiaging Özellikleri

Brokoli, içinde bulunan nikotinamid mononükleotit (NMN) adlı bir bileşik yardımıyla yaşlanma süreciyle mücadele eder. NMN, metabolizmayı tetikleyen bir bileşiğin üretimini teşvik eder ve dolayısıyla erken yaşlanmaya yol açan genetik değişiklikleri önler. A vitamini, C vitamini ve kollajen gibi antioksidanlar da yaşlanmayı geciktirmede kilit rol oynarlar.

Diyabeti kontrol eder

Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir 2012 araştırması, brokoli filizlerinin tip 2 diyabetik hastalarda insülin direncini artırabileceğini göstermektedir. Brokolideki sulforaphane ve kaempferolün diyabetiklerde kan şekeri seviyesini düşürme kabiliyetine sahip olduğunu ve böylece kontrolüne yardımcı olduğunu göstermektedir.

Metabolizmayı Geliştirir

Brokolide lif, C vitamini, D vitamini, K vitamini, folat ve A vitamini gibi besinler, vücut metabolizmasını güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle lif, bir TEF gösterir (yiyeceğin ısıl etkisi) ve yedikten sonra metabolizma hızını arttırır.

Cinsel Performansı Artırır

Brokoli, vücudun organlarına kan dolaşımını artırabilir ve libidoyu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Doğurganlığı artırabilen ve sperm sayısını artırabilen folat ve C vitamini içerir.

Anti-kanser Potansiyeli

Brokoli kanser önleyici potansiyele sahiptir. Vücuttan ekstra östrojen çıkardığı için meme kanseri ve uterus kanseri için özellikle faydalıdır. Menopoz sonrası kadınlarda günde iki kez olmak üzere günlük 500 gram veya yalnızca bir kiloluk brokolinin tüketilmesi vücuttaki östrojen seviyelerinin düşmesine yardımcı oldu. Ek olarak, brokolinin meme kanseri riskini azaltma stratejisinin önemli bir bileşeni olabileceğini gösterdi.

Vücudu detoksifiye eder

C vitamini, sülfür, ve amino asitlerin varlığı brokoli çok iyi detoksifiye eder. Bu sayede kan saflaştırılması ve bu şekilde toksin ile ilgili sorunları uzak tutmak, vücuttan ürik asit gibi serbest radikaller ve toksinler atılmasına yardımcı olur kaynar, kaşıntı, döküntü, gut, artrit gibi, romatizma, böbrek taşları, deri hastalıkları egzama , ve cildin sertleşmesi rahatsızlıklarını önler. Vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olan alkali bir bitkidir.

Cilt bakımı

Brokoli cilt bakımına yardımcı olur sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırır. Beta-karoten, vitamin A, gibi antioksidanlar vitamin B kompleksi, vitamin C, vitamin E, vitamin K, omega 3 yağ asitleri, amino asitler, ve folat gibi birçok besin içerir.

UV ışınlarından korur

Brokolide önemli miktarda bulunan bir fito-besleyici olan glukoffanin, güneş ışığına maruz kalmanın olumsuz etkilerini tersine çevirmekle ilişkilendirilmiştir. Bol miktarda bu faydalı sebzeyi yiyerek cildinizdeki saati geri alabilirsiniz.

Mide Bozukluklarını Tedavi Ediyor

Brokoli lif bakımından oldukça zengindir, bu da kabızlığın iyileştirilmesine yardımcı olur çünkü bu, neredeyse tüm mide rahatsızlıklarının kök nedenidir. Lif, yiyeceğin büyüklüğüne katkıda bulunur, suyu tutar ve sağlıklı bağırsak hareketlerini uyarır. İçinde bulunan magnezyum ve vitaminler asitliği iyileştirir, besinlerden uygun şekilde sindirilmesini ve emilimini kolaylaştırır ve iltihabı azaltarak mideyi yatıştırır.

Kalp Hastalıklarını Önler

Brokolideki yüksek lifli içerik, glikofanhaninin yanı sıra LDL veya kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve kalbin düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca, safra düşürücü kolesterol düzeyleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip, böylece kalp sağlığınıza yardımcı olur. Çalışmalar, elyafın safra ile daha iyi birleştiğini ve salgılanmasının daha kolay ve verimli olduğunu göstermiştir. Kaempferol, ayrıca, anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir flavonoiddir.

Göz bakımı

Zeaksantin, beta-karoten ve fosfor gibi karotenoidler ve brokolide bulunan A, B kompleksi, C ve E vitaminleri gibi diğer vitaminler oküler sağlık için çok faydalıdır. Bu maddeler gözleri maküler dejenerasyona ve kataraktlara karşı korurken, radyasyonun yol açtığı hasarı da onarır.

Bağışıklık artırır

Brokoli mor ve yeşil rengini C vitamini, beta karoten, selenyum, bakır, kolin çinko ve fosfor gibi antioksidanlardan alır. Bu bileşikler gerçekten harika bağışıklık sistemi güçlendiricileridir ve birçok enfeksiyondan koruyabilirler.

Kemik ve Diş Sağlığını İyileştirir

Brokoli, K vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor bakımından zengin olduğu için kemik ve dişleri güçlü tutar. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve hamile veya emziren kadınlar için çok faydalı olabilir. Çünkü bunlar osteoporoz, kemik ve dişlerin zayıflaması ve kalsiyum eksikliği için en fazla eğilimli kişilerdir. Ayrıca K vitamini, sadece kemiklerde bulunan bir protein olan osteokalsin oluşumu için gereklidir.

Gebelikte yardımcı olur

Brokoli hamile kadınlar için gerekli besinlerle doludur. Proteinler, kalsiyum, vitaminler, antioksidanlar, demir ve fosfor içerir. Elyaf bakımından zengin olması, hamilelikte sık görülen kabızlığı da ortadan kaldırır. Bu sebzelerdeki folat içeriği, beslenmelerinde folik asit eksikliği olan hamile kadınlar için büyük bir problem olan nöral tüp defekti gibi doğum kusurlarının olmamasını sağlar.

Kan basıncını düzenler

Krom, bolca bulunan brokoli, böylece, insülin düzgün işlemesi yardımcı olur ve kan şekerini düzenler. İçerisindeki magnezyum ve kalsiyum ayrıca kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur ve kalbi felç veya kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıklardan korur.

Anemiye Karşı

Brokoli, demir ve protein bakımından zengindir ve bu nedenle anemiye karşı mükemmel bir ilaçtır. Bakır, demir ile birlikte kırmızı kan hücrelerinin üretiminde bir diğer önemli mineraldir. Yani bu yeşil sebzeyi beslenmenize ekleyin ve kansızlığı önleyin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu