Sağlık

Kemik Suyunun Sağlığımıza Faydaları ve Besin Değerleri

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz kemik suyu, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına mucizevî faydalar sunuyor. Çok uzun saatler pişirilerek elde edilen kemik suyu artık tıpkı meyve suları gibi marketlerde paketli olarak da satılıyor.

Kemik suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kas sistemi zayıf olan hastalara önerilen kemik suyu, yüzyıllardır tüm dünyada kullanılıyor.

Kemik suyuna dair bilinmesi gereken her şeyi, besin değerlerini ve kemik suyunun faydalarını sizler için derledik…

Kemik Suyunun Faydaları

 • Eklemleri korur
 • Sağlıklı sindirimi destekler
 • Genç ve sağlıklı bir cilt sağlar
 • Selüliti giderir
 • Bağışıklık sistemi fonksiyonunu destekler
 • Detoksifikasyonu artırır
 • Sağlıklı metabolizmaya destek olur
 • Uykusuzluk ve yorgunluğa iyi gelir
 • Enerji kaynağıdır
 • Kas yapısını güçlendirir

Kemik Suyunun Besin Değerleri

Kemik suyu “doğanın sunduğu multivitamin” olarak adlandırılabilir. Kemik suyu besin faydaları ile doludur:

 • 19’un üzerinde kolay emilebilen, esansiyel amino asitler ve esansiyel olmayan amino asitler (proteinlerin yapıtaşları)
 • Bağ dokusunun oluşmasına yardım eden kollajen / jelatin
 • Sindirim fonksiyonlarını, bağışıklık ve beyin sağlığını destekleyen besinler
 • Kemik suyu, bağırsaklarınızdan beyninize, kaslarınıza ve bağlarınıza kadar kelimenin tam anlamıyla vücudunuzun her yerine faydalar sağlar.

Aynı zamanda kalorisi göreceli olarak düşük, mineraller ve birçok insanın sahip olmadığı diğer kimyasal bileşikler bakımından da çok yüksektir. Hiç şüphe yok ki kemik suyu beslenmenize her gün harika bir katkı sağlar.

İşte kemik suyunda bulunan ve kemik suyunun faydalarını sağlamaya yarayan altı temel besin bileşiğinin özellikleri:

Glikozaminoglikanlar (GAG)

Glikozaminoglikanlar, kemikler ve çeşitli lifler arasındaki boşlukları kaplayan kollajen ve elastinin korunmasında ve desteklenmesinde birincil role sahiptir. GAG’lar, bağırsak zarının yenilenmesine yardımcı olduklarından sindirim sağlığı için destekleyicidir. Bu nedenle bu besin maddelerinin eksikliğinin sindirim güçlüğü ile bağlantısı vardır.

Kemik suyunda, glukozamin, hyaluronik asit ve kondroitin sülfat dahil olmak üzere birçok önemli GAG bulunur.

Glukozamin

Doğal olarak oluşan iki ana glukozamin türü vardır: hidroklorür ve sülfat. Her ikisi de eklemlerde bulunan ve doğal bir yastık gibi davranan kauçuksu bir madde olan kıkırdak bütünlüğünü korumaya yardımcı olur. Araştırmalar, yaşlandıkça glukozaminin tükenebileceğini gösteriyor, bu nedenle takviyeler eklem sağlığını desteklemek için sıklıkla kullanılıyor.

Doğal olarak glukozamin elde etmenin kolay ve nispeten ucuz bir yolu, daha fazla kemik suyu içmektir. Kemik suyu, pahalı glukozamin takviyelerine alternatif olarak rol oynayan kıkırdak sağlığı kaybını desteklemeye yardımcı olur. Daha fazla glukozamin tüketmek eklem sağlığını, esnekliği ve rahatlığı destekleyebilir.

Hyaluronik Asit

Bağ, epitel (cilt) ve sinir dokuları boyunca bulunan hyaluronik asit, hücre çoğalmasına, farklılaşmasına ve hafiflemesine katkıda bulunur. Bu, hücrelerin vücutta çeşitli işlevleri gerektiği gibi gerçekleştirmesini sağlar. Çoklu cilt tipleri için destek sunar ve sağlıklı yaşlanma, hücre gençleştirme ve cilt sıkılığını destekler.

Kondroitin Sülfat

Kondroitin sülfat, kıkırdakta tüm hayvanların eklemlerinde bulunan yararlı bir glikozaminoglikandır. Genellikle glikozaminlerle birlikte eklem sağlığını ve rahatlığını desteklemek için kullanılır.

Çalışmalar, kondroitin ile takviye etmenin sağlıklı iltihaplanma yanıtının yanı sıra kardiyovasküler sağlık, kemik sağlığı, cilt sağlığı ve sağlıklı kolesterol seviyelerini desteklediğini bulmuştur.

Mineraller ve Elektrolitler

Kemik suyu, hepsi kolay emilebilen bir biçimde sağlanan elektrolitler dahil, temel mineralleri sağlar. Kemik suyu içinde bulunan elektrolitler arasında kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunur (fosfor gibi diğer pek çok mineralden bahsedilmez). Bunlar sağlıklı dolaşımı, kemik yoğunluğunu, sinir sinyal fonksiyonlarını, kalp sağlığını ve sindirim sağlığını desteklemek için önemlidir.

Eklenen sodyum seviyeleri düşük tutulduğunda, kemik suyu hücresel sağlığı ve verimliliği desteklemek ve elektrolit dengesizliğini önlemek için ideal bir sodyum ve potasyum dengesi içerir.

Kollajen

Kolajen insan vücudunda bulunan ve bağ dokusunu oluşturmaya yardımcı olan ve gastrointestinal sistemin koruyucu kaplamasını “mühürleyen” ana yapısal proteindir. Aynı zamanda kemiklerimizi kaplayan ve bir arada tutan, serbestçe kaymamızı ve hareket etmemizi sağlayan jel benzeri pürüzsüz yapıdır.

Bağırsak içindeki tahriş, normal sindirim fonksiyonlarını bozar ve geçirgenliğe neden olarak, parçacıkların sızan bağırsak olarak bilinen kan dolaşımına geçmesini sağlar.

Zengin bir jelatin kaynağı olarak, kemik suyu GI kanalının mukozal astarını korur ve kapatır. Bu, besin emilimini arttırdığı ve ayrıca parçacıkların olmaması gereken yerlere sızmasını engellemeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

Bazı inanılmaz kemik suyu faydalarından siz de yararlanın. Uzmanlar bağırsakları iyileştirmek ve hücreleri, bağırsakları ve karaciğerleri detoksifiye etmek için kemik suyunu detoks yaparak veya yemek sırasında tüketmeyi önerirler.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu