Sağlık

Kawasaki Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kawasaki sendromu olarak da bilinen Kawasaki hastalığı; özellikle 5 ile 6 yaş altı çocuklarda görülen, üç günden uzun süren ateş, ağız içinde, dilde, gözlerde kızarıklık ve döküntü şeklinde kendini gösteren bir çocuk hastalığıdır.

Kawasaki hastalığına sebep olan etkenler tam olarak bilinmemektedir. Ailesel yatkınlık, virüs ya da maruz kalınan kimyasallar gibi faktörlerin bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Bilhassa Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde sıklıkla gözlemlenmektedir. Son yıllardaki verilere göre Kawasaki hastalığına, kız çocuklarına nazaran erkek çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Yine veriler neticesinde bu hastalığın, en çok kış ve ilkbahar başlangıcında ortaya çıktığı belirtilmiştir.

Kawasaki Hastalığının Belirtileri

Kawasaki hastalığı belirtilerini genel olarak şöyle sıralamak mümkündür:

*3 günden uzun süren, ilaç tedavisine çok da yanıt vermeyen 39 derecenin üzerindeki yüksek ateşin varlığı,

*Akıntı olmaksızın gözlerde ortaya çıkmış olan kızarıklık,

*Göğüs bölgesinden bacağa kadar yayılma gösteren deri, kasık ve genital bölgede kızarıklık,

*El ve ayaklarda şişlik ile kızarıklık,

*Özellikle boyunda büyümüş olan lenf bezleri,

*Tahriş olan ağız, dudak ve boğaz,

*Çilek görüntüsündeki parlak kırmızı dil ve şişlik,

*Eklem ağrıları,

*Kusma,

*El ve ayak derisinin soyulması,

*İshal,

Kawasaki Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Kawasaki Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Karın ağrısı

Kawasaki hastalığının 3. döneminde henüz komplikasyon gelişmemiş ise belirtiler yavaş yavaş kaybolmaya başlamaktadır. Ancak çocukların enerji seviyelerindeki artışın, eski haline gelmesi uzun zaman alabilmektedir. Çocukta gözlemlenen 3 günden uzun süren ateş durumunda hiç vakit kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi önerilmektedir.

Kawasaki Hastalığının Tedavisi

Belirti ve semptomların ortaya çıkmasının hemen ardından Kawasaki hastalığının komplikasyon riskini azaltmak amacı ile çocuk doktoru tarafından gerekli tedaviye başlanmaktadır. İlk müdahalenin amacı, enflamasyonu ve ateşi azaltıp kalp hasarını önlemeye yöneliktir. Tedavi edilmeyen Kawasaki hastalığı, yaklaşık 12 gün sürmekte; fakat kalp komplikasyonları sonradan ortaya çıkabilmekte ve uzun sürebilmektedir. Çocukta oluşan bir kalp problemi varsa kalp sağlığının düzenli aralıklar ile takip edilmesi gerekmektedir. Genellikle hastalığın başlamasından 6 ile 8 hafta ya da 6 ay sonrası için tekrar takip testleri yapılmalıdır. Devam eden kalp sorunları ise pediatrik kardiyoloji servisine sevk edilebilmektedir.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu