Diyet

Kan Gruplarına Göre Diyet Programları Nasıl Olmalıdır?

Kan Gruplarına Göre Diyet Programları Nasıl Olmalıdır? Her kan grubuna göre hazırlanmış bazı diyet listeleri vardır. Bizde bu yazımızda kan gruplarına göre diyet programlarının nasıl olması gerektiğini ele aldık.

Kan Gruplarına Göre Diyet Programları Nasıl Olmalıdır? sorusu diyete başlayacak olanların aklına gelen sorulardan biridir. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilen detayları ele aldık.

0 Kan Grubu

0 grubu genel olarak Baklagiller ve tahıl ürünlerini az miktarda kapsar. 0 kan grubunda olanlar için kilo almadaki en önemli faktör tam buğday ürünlerindeki gluten miktarıdır. O yüzden 0 kan grubundaki kişiler bol miktarda deniz ürünleri tuz, kırmızı et, karaciğer, brokoli ve ıspanak ile beslenmeleri önerilir. Süt ürünlerinde yumurta, deniz kabukları, lahana, karnabahar, kalamardan, uzak durmalılardır. 0 kan grubuna ait kişilerin metabolizmalarını süt ve süt ürünlerinin de yavaşlattığı bilinmektedir. Sıfır kan grubuna sahip olan kişiler domates yiyebilirler.

Kan Gruplarına Göre Diyet Programları Nasıl Olmalıdır
Kan Gruplarına Göre Diyet Programları Nasıl Olmalıdır

A Kan Grubu

A grubundaki kişiler özellikle kırmızı et tükettikleri zaman vücutlarında bir ağırlık hissedip enerji kaybedebilirler. Böylelikle A kan grubuna sahip kişiler vejeteryan olarak beslenmelidir. Süt ve süt ürünlerini de indirmeleri zor olduğu için et yerine haftada 2-3 kez tavuk eti veya balık tüketebilirler.

A kan grubuna sahip kişiler sebzeleri mümkün olduğunca doğal olarak tüketmelidirler. Domates, biber, patates ve lahanayı bol bir şekilde tüketmelilerdir. Ispanak, havuç, balkabağı özellikle bu kan grubuna sahip kişiler için oldukça faydalı besinler arasında gösterilmektedir. Ay çekirdeği badem ceviz kabak çekirdeği gibi birçok kuruyemiş de a kan grubunun beslenme düzeninde olması gereken yemişlerdendir.

B Kan Grubu

B kan grubuna sahip kişiler nohut, karabuğday, fıstık, mercimek susam, mısır ve Buğday kilo aldıran besinler olarak bilinmektedir. Bu tarz yiyecekler B kan grubuna sahip kişilerde yorgunluk ve kan şekerini düşüklüğüne sebep olabilir. B kan grubuna sahip kişiler bu şekilde beslenirler ise daha kolay kilo verebilirler. B kan grubuna sahip kişiler tavuk eti koyun ve kuzu eti tüketme ve nelerdir B kan grubuna sahip kişiler deniz ürünleri tüketebilirler. Ancak Istakoz, kalamar, midye ve karidesten uzak durmalılardır. Kan grupları arasında B kan grubu süt ve süt ürünlerinden yarar sağlayan tek gruptur. Ancak beslenme düzenlerinde de B kan grubuna sahip kişiler domatesi tüketmeme nelerdir.

AB Kan Grubu

A ve B kan grubuna sahip olan kişiler A ve B grubunda uygun olmayan yiyecekler onlar için de uygun değildir. Özellikle 0 kan grubunda tavsiye edilmeyen domates A ve B kan grubunda önerilmektedir. AB kan grubuna sahip kişiler et ve yumurta yemekten kaçınmalıdırlar. Et tüketirken özellikle sebzeli tüketmelilerdir. AB kan grubuna sahip kişiler birçok sebze deniz ürünü ve süt ürünlerini tüketebilirler.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu