Sağlık

Kadınlarda Safrakesesi Taşı Neden Olur?

Safra kesesi hastalıklarının başında gelen, safrakesesi taşı, rahatsızlık verici ve tıkanıklık oluşturma durumunda ise, hayati risk taşıyan bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar sonucu, daha çok açık tenli bayanlarda görüldüğü tespit edilen bu durumun, neden böyle olduğu Helen tam olarak bilinememektedir. Ancak yapılan araştırmalarda, bu rahatsızlığın daha çok doğum sonrasında ve hızlı kilo verme durumunda, sıklıkla yaşandığı tespit edilmiştir. Özellikle hamilelik sırasında çok kilo alımı olmuş ve doğumdan sonra bu kilolar hızlı bir şekilde verilmiş ise neredeyse % 40 oranında, hastalığın görülme durumu yaşanmıştır.

Oluşum sebeplerinin başında, bilirubin hormonunun artması ve safra sıvısının yapısal özellikleri gelmektedir. Bilirubin hormonu, kan hücrelerinin yıkımını sağlamak amacı ile vücudumuzun gerekli olduğu için ürettiği bir hormondur, ancak fazla üretiminin sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Bunların yanı sıra dengesiz beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzı, oluşumu tetiklemektedir. Safra kesesinin yetersiz kasılması ve içindeki safra öz suyunun çökelmesi halinde, safrakesesi taşı oluşumu için uygun zemin oluşmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Neden Olur?

Taş oluşumu sırasında, nadiren belirti veren bu rahatsızlık, taş oluşumundan sonraki dönemlerde, şişkinlik, hazımsızlık, gaz ve mide üzeri bölgede hassasiyet olarak kendini göstermektedir. Ancak gelişen çeşitli komplikasyonlar yüzünden daha farklı belirtilerde gözlenebilmektedir.

Taşlar birbirinden bağımsız ve küçük yapıda ise, pankreas kanalına düşme riski yüksektir. Bu gibi durumlarda ateşlenme, şiddetli ağrılar ve sarılık belirtileri baş gösterir. Ya da ileri boyutlara ulaşmış safrakesesi taşı durumlarında, karaciğer ön ve arka bölgesinde şiddetli ağrılar, kusma ve ciddi hazımsızlık problemleri yaşanabilir.

Ancak ağrı bölgesi nedeni ile mide ya da kadın hastalıkları ile karıştırılan bu durumun, dikkatle tetkik edilmesinde fayda vardır. Tedavi şekli cerrahi operasyon yapılmasıdır. Günümüz şartlarında ise laparoskopi yöntemleri ile kolayca yapılmakta ve fazla ağrı yaşanmadan, kısa sürede iyileşme kaydedilmektedir.

Safra Kesesi Çamuru da Görülebilir

Bazı hastalarda taş oluşumu yerine safrakesesi çamuruna da rastlanmakta ve hem belirti, hem de risk açısından aynı tablo seyretmektedir. Sadece çamur var ise taş oluşumlarına oranla tıkanma riski ufak bir farkla yükselmektedir. Ancak safra kesesi çamuru sebebi ile oluşmuş, tıkanıklıkları bazı durumlarda, ilaç tedavisi ile açılabilmekte ve ameliyata gerek duyulmamaktadır.

Safrakesesi taşı, ancak tıkanıklık halinde hayati risk taşısa da, verdiği rahatsızlık ve ağrı çok ciddi boyutlarda olabilmektedir. En iyisi gerekli görüldüğü an safra kesesinin alınması yoludur. Bu sayede çekilen sıkıntılardan daha çabuk bir şekilde kurtulmak, kişinin bir an önce kendini toparlaması açısından da önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu