SağlıkYaşam

Kadın Sağlığı İle İlgili Gerçekler

Kadınlar ve erkekler benzer sağlık problemlerini paylaşıyorlar, ancak kadınların kendilerine özgü sağlık sorunları var.

Kadınların yaşamları yüzyıllar boyunca değişmiştir. Tarihsel olarak, yaşam çoğu kadın için özellikle zordu. Çok sayıda tehlike ve hastalığın yanı sıra, kadınlar sıklıkla anne oldular. Pek çok kadın, istenen veya istenmeyen çok sayıda hamilelik geçirmiştir. Geçmişte, doğum oldukça riskliydi ve sık sık, annenin ölümüne yol açtı. Geçmişte çoğu kadın menopoz veya yaşlılık konusunda endişelenecek kadar uzun yaşamadı.

1900’de bir kadının ömrü yaklaşık 50 yıldı. Şimdi, kadınlar için ortalama yaşam beklentisi 82 ​​yaş ve yükselmeye devam ediyor. Sadece kadınlar daha uzun yaşamakla kalmaz, aynı zamanda yıllar boyunca daha iyi bir yaşam kalitesinin tadını çıkarma ihtimalini de tahmin edebilirler. Bunu başarmak için kadınların kendi bedenlerinden sorumlu olmaları ve kişisel sağlıklarını ve formlarını nasıl en üst düzeye çıkarabileceklerini kavramaları esastır. Ayrıca, erkeklerin kadınların sağlık endişelerini anlamaları ve desteklemeleri gerekir.

Jinekoloji, kadınların sağlık sorunları ile ilgilenen tıp biliminin birincil dalıdır. “Jinekoloji” kelimesi “kadın” anlamına gelen “jinekoz” ve “bilgi” anlamına gelen “mantık” kelimesinden oluşur. Birlikte ele alındığında, “kadın bilgisi” dir.

Her kadının, sadece üreme sistemi ile ilgili olarak değil, aynı zamanda vücudunun tüm yönleriyle ilgili olarak, kadın sağlığı sorunları yelpazesiyle ilgili bilgilere erişimi olması önemlidir.

Kadınların Genel Sağlığı Ve Sağlıklı Yaşam

Kadınlara sadece yeme bozuklukları, stres, alkolizm, bağımlılıklar ve depresyon gibi problemler hakkında değil, aynı zamanda iyi beslenme, kalp sağlığı ve egzersiz gibi temel konular hakkında da inanılmaz bilgiler veriliyor. Örneğin, bir kadının optimum kilosunu korumasında fayda vardır. Bir kadının bel büyüklüğü 89 cm’den fazla ise, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet gelişmesi daha olasıdır. Makul yemekler yemek, yemek sonrası atıştırmalıkları ortadan kaldırmak ve fiziksel aktiviteyi günlük yaşamın bir parçası haline getirmek, kilonun kontrol edilmesine yardımcı olmak ve uzun sağlık sorunları listesi riskini azaltmak için önemli yollardır.

Sigara içmek, etrafındakilerin sağlığının yanı sıra, kişinin sağlığına da zarar verir. Maalesef, kadınlar bilinen sağlık risklerine rağmen sigara içmeye devam ediyor. Kadın sigara içenlerin sayısı düşmekle birlikte, ABD’deki kadınların yaklaşık %16’sı sigara içmeye devam etmektedir. Kadınlar, kanser, kalp hastalığı ve sayısız diğer sağlık konularını içeren iyi bilinen risklere rağmen sigara içiyorlar.

Aşırı miktarda alkol içmek de sağlığa zararlıdır. Kadınlar genellikle erkeklerden daha az içmeye meyilli olsalar da, kadınların alkol toksisitesi, siroz ve hepatit dahil olmak üzere alkolle ilişkili tıbbi problemleri geliştirmesi için daha düşük dozlarda alkol alınması gerekir.

Kadınlar, erkeklerden farklı birçok ilacı metabolize ettiklerini bilmelidirler. Bazı durumlarda ve bazı ilaçlar için metabolizma hızı daha yavaş, diğer durumlarda ise daha hızlı olabilir. Bu nedenle, kadınların aldıkları ilaçların çeşitleri ve dozajları hakkında iyi bilgilendirilmeleri önemlidir.

Kadın Anatomisi

Anatomide, dikkate alınması gereken dişiler ve kadınlar arasında büyük farklılıklar vardır. Günümüzde daha fazla kadın sporda yer aldığından, çoğu kadın ve erkek sporcu farklı yaralanma türlerini sürdürdüğü için birçok anatomik farklılık tespit edilmektedir. Kadınlarda hamstrings (bacağın arkasındaki kaslar) erkeklerde olduğu kadar güçlü değildir. Kadınlar ayrıca, erkeklerden daha geniş bir kalça-diz oranına sahiptir. Bir kadının bacakları nispeten daha uzundur ve gövdesi, benzer büyüklükteki bir erkeğe göre daha kısadır. Daha düşük ağırlık merkezi, daha az kas kütlesi, daha az yoğun kemikler ve daha yüksek vücut yağ yüzdesi vardır.

Erkekler ve kadınlar arasındaki anatomik farklar üreme ve iskelet sistemlerinin ötesine geçmektedir. Örneğin, beyni ve kalbi içerirler. Aslında, kalp hastalığı, tüm dünyada önde gelen ölüm nedenidir. Dünyada her üç yetişkin kadından birinin bir tür kardiyovasküler hastalığı vardır.

Belirsiz kalan (ve daha fazla araştırma gerektiren) nedenlerden dolayı, genç bir kadının kalp krizinden ölme olasılığı erkeklerden daha fazladır. Ayrıca, yaklaşmakta olan kalp krizinin belirtileri bir kadında, bir erkekte olduğundan biraz farklı olabilir. Bir kadının belirtileri görmezden gelmesi ve tıbbi yardım istememesi daha olasıdır. Her kadının kendi sağlıklı kalp programını geliştirmesi gerekir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu