Sağlık

İnfertilite Tedavisi İçin Ne Yapmalı?

İnfertilite Tedavisi İçin Ne Yapmalı? İnfertilite, her 100 çiftten 15’inin yaşadığı ve oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Tanı olarak bir yılı aşkın süredir çocuk sahibi olmak isteyip olamayan çiftlere konulan bu durum hormonal ve patolojik sebeplere bağlı olabilmektedir. Peki İnfertilite Tedavisi İçin Ne Yapmalı? İşte detaylar..

İnfertilite Tedavisi İçin Ne Yapmalı? İnfertilite tedavisi için izlenmesi gereken tek yol ise sebebin ne olduğunun bulunmasıdır. Bu sebepler çiftler arasında bazen tek taraflı olabileceği gibi çift taraflıda yaşanabilir. Görülme sıklığına göre infertilite sebebi olarak oranı en yüksek durum, hormonal kaynaklı problemlerden doğmaktadır. Problemin sebepleri teşhis edildikten sonra tedaviye başlanabilir. İnfertilite tedavisi için kullanılan başlıca yöntemler ve uygulama şekilleri aşağıdaki gibidir.

İnfertilite Tedavisi İçin Ne Yapmalı
İnfertilite Tedavisi İçin Ne Yapmalı

Erkeklerde Uygulanan İnfertilite Tedavileri

Erkeklerde, gebeliğin sağlanmasını engelleyebilecek en önemli sebep, sperm kalitesinin düşüklüğü ve sayısının azlığı olmaktadır. Çoğunlukla infertilite sebebi olan bu durum, ilaçlar yardımı ile tedavi edilebilmekte ancak, yardımcı üreme teknikleri de gerekli görülebilmektedir. Bu üreme tekniklerinin başında, aşılama ve tüp bebek gelmektedir. Fakat spermin hiç olmaması halinde yapılabilecek bir tedavi şekli yoktur.

Kadınlarda Uygulanan İnfertilite Tedavileri

Birde patolojik sebepler yüzünden olabilecek bazı durumlar görülebilmektedir. Bu durumlar içerisinde en sık rastlanılanı Varikosel, ufak bir cerrahi müdahale ile %99 oranında tedavi edilebilmektedir. Kadınlarda Uygulanan İnfertilite Tedavileri Kadınlarda görülen en önemli infertilite sebeplerinin başında da hormonal bozukluklar gelmektedir. Bu yüzden meydana gelen yumurtlamadaki düzensizlikler veya yumurtlamanın olmaması, yumurtlama tedavisi ile normale dönebilmektedir. İlaç kullanılarak yapılan yumurtlama tedavisi yumurtanın atılması, olgunlaşması ve çatlamasını sağlamaya yönelik bir tedavi şeklidir. Bu tedaviyi gören kişilere aşılama uygulamasının yapılması önerilir. Bu uygulama için ise yumurtlama tedavisi gören kadının rahmine, eşinden alınmış sağlıklı spermler enjeksiyon yardımı ile yerleştirilir. Ancak kadınlarda görülen bir diğer infertilite sebebi olan tüplerde yapışıklık ve tüplerin tıkalı olması halinde, cerrahi müdahale ve başarı elde edilmezse tüp bebek uygulanabilir. Bazı durumlarda rahim içerisinde veya yumurtalıklarda rastlanılan patolojik oluşumlar içinde, cerrahi müdahale yardımı ile gebelik sağlanabilir. Gerekli görülürse, bu yöntemlerin birkaçı da aynı anda uygulanabilmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu