Sağlık

İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi Sırasında Neler Yapılır?

İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi Sırasında Neler Yapılır? İnfertilite, çiftler için yıpratıcı etkilere sahip olan bir süreçtir. Ancak günümüz şartlarında teşhis ve uygun infertilite tedavisi ile bu sorunun üstesinden gelebilmek mümkündür.

İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi Sırasında Neler Yapılır? İnfertiliteye sebep olabilecek tüm tetkikler yapılırken çiftler beraber olmalı, problemin kaynağı tespit edilmelidir. Bu durum sadece çiftlerin birinde olabileceği gibi, her ikisinden de kaynaklanıyor olabilir. Teşhis sonrası uygun infertilite tedavisi başlanmalıdır .İnfertilite sorunu yaşayan kişilerin bir kısmında ise duruma sebep olan şey bulunamamaktadır ve buna açıklanamayan infertilite denilmektedir. Bu durumda bir süre bekledikten sonra aşılama ve tüp bebek uygulaması denenebilir. Uygulanan başlıca tedavi şekilleri şöyledir.

Kadınlar İçin Uygulanan İnfertilite Tedavileri

Kadın kısırlığının tespiti durumunda sağlıklı şekilde gebeliğin sağlanması için en önemli nokta, gebeliğe engel olan durumun tam olarak tespitidir. Hormonal sorunların kısa ilaç tedavileri sayesinde giderilmesi artık günümüz tıbbi gelişmeleri sayesinde oldukça başarılı yöntemler arasındadır. Kadınlarda infertilite tedavisi için bazı durumlarda cerrahi operasyonlarda gerçekleştirilebilmektedir. Rahim ve rahim ağzı, yumurtalık ve tüplerdeki kistik oluşumlar, miyomlar ve fiziksel sorunların tedavisi için cerrahi işlemler gerekebilmektedir. Tüm teşhis çabalarının sonuçsuz kaldığı, nedeni bilinmeyen infertilite sorununun bulunması durumunda tüp bebek uygulaması bilinen en başarılı uygulamadır.

İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi Sırasında Neler Yapılır
İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi Sırasında Neler Yapılır

Erkekler İçin Uygulanan İnfertilite Tedavileri

Erkek infertilite sorunlarının tedavi edilebilmesi için ilk olarak durumun sadece kadına özel bir hastalık olmadığı ve erkek üreme sisteminden de kaynaklanabileceği bilinmelidir. Özellikle de kötü alışkanlıklar, erkek üremesine doğrudan etki etmektedir. Sigara, alkol ve benzer alışkanlıklar dolaşım sistemine etki ederek, sperm kalitesinin düşmesine yol açmaktadır. Erkek infertilite tedavisi için spermlerdeki canlılığın tespiti önemlidir. Kalitesizlik, yetersiz hareketlilik ve yetersiz sperm atımı kısırlığa sebep olur. Kadınlardaki gibi ilaç ile tedaviler olduğu gibi cerrahi operasyonlar da infertilite konusunda etkili yöntemlerdir. Nedeni bulunamayan kısırlık söz konusu olduğunda erkek infertilite tedavisi adına aşılama sağlıklı doğum için oldukça ideal bir yöntemdir.

Aşılama Nedir?

Sağlıklı kadının varlığı tespit edilmiş ancak erkekteki spermlerde kalitesizlik söz konusu olduğunda, laboratuar ortamında alınan spermlerin kalitelileri ayrıştırılarak, sağlıklı gebelik için anne adayına enjekte edilir. Spermler nedeniyle oluşan kısırlık ortadan kalkar.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu