Gebelik

İleri Yaş Hamileliklerinin Riskleri

Günümüz şartlarında, eğitim hayatını tamamlayıp kariyer yapma, ya da maddi açıdan daha rahat olduktan sonra, anne olmayı düşünmek gibi pek çok etkenlerin bir araya gelmesi ile evlilik yaşı oldukça yükselmiştir. Buna bağlı olarak da hamilelikler de daha geç yaşta yaşanmaya başlamıştır.

24 Yaşından Sonra Geri Sayım Başlar

İleri yaş hamilelikleri, gelişen tıp ve bilinçli anne adayları sayesinde problemsiz ve sağlıklı bir şekilde geçirilse de, tıbben gerçekliği kanıtlanmış bazı durumların da göz ardı edilmemesinde fayda vardır. Örneğin fiziksel olarak vücudumuz, sağlıklı gebelik için 18 ve 24 yaşları arasındayken en verimli dönemindedir. 24 yaşından sonra, artık geri sayım başlamıştır ve üreme organları ve yumurtalar, yavaş yavaş en sağlıklı halini yitirmektedir. Maalesef bu tıbbi bir gerçektir.

Bu süreç ne kadar uzarsa, hamilelikte yaşanabilecek riskler ise doğru orantılı olarak, o kadar artmaktadır. Özellikle 35 yaş üzeri hamilelikler için tedbirli ve bilinçli olunması gereken pek çok durum vardır. Zaten yaş itibari ile diyabet ve tansiyon rahatsızlıklarının arttığı bu dönemde, hamileliklerde de bu problemlerin ortaya çıkması sıklıkla görülmektedir. Bu durumda hem bebeğin hem de annenin, sıkıntılı dönemler yaşama ihtimalide vardır. Bilmemiz ve dikkat etmemiz gereken önemli unsurlar nelerdir bunlardan bahsedelim.

Dikkatli Olmakta Yarar Var

İleri yaş hamilelikleri, yaşayan kişilerde, eğer kilo sorunu varsa, problemler daha sık gözlemlenmektedir. Bu yüzden özellikle daha çok kilo almamaya ve kiloyu kontrol altında tutmaya, mutlaka önem göstermek gereklidir. Hamilelik süresince, riskli gebelikte uzman bir hekim kontrolünde olmanız her açıdan iyi olacaktır. Ayrıca düzenli kontroller ve tetkikler, hiçbir şekilde aksatılmamalı, herhangi bir sıkıntı halinde ise ara kontrollere de gidilmelidir. Stresten uzak kalmak ve gereksiz kaygılarda bulunmamak da her anne adayının uzak durması gerekenler arasındadır. Özellikle doğumu düşünüp huzursuz olmak yersiz olur. Bu doğal bir süreçtir ve kolaylıkla geçirilir.

Bu tablo hiçbir anne adayının gözünü korkutmasın, ancak risk oranı ne kadar düşük olursa olsun, ileri yaş hamilelikleri, tedbir alındığı takdirde daha sorunsuz ve sağlıklı geçmektedir. Önemli olan sorunun yaşanmasına fırsat vermemektir. Bu sayede, yaşanan kötü tablolarda en aza indirgenecek ve üzüntülü sonuçlar yaşanmayacaktır.

Belirtmekte yarar görülen bir durum da, yaş ilerledikçe tüplerde oluşabilecek komplikasyonların artma riskidir. Yapışıklıklar ya da tıkanıklık yüzünden, hamile kalmama gibi problemler yaşanabilir. Ayrıca bu tip durumlarda dış gebelik rastlanılan ve istenmeyen bir durumdur. Genellikle cerrahi müdahale gerektiren bu durum, tüpün ve yumurtalığın, doğal yollardan hamile kalmayı sağlayamayacağı kadar, zarar görmesine sebep verebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu