Sağlık

İçmeden Duramıyoruz! Çay ve Kahve Yararlı Mı, Zararlı Mı?

Çay ve kahve… Günümüzün suyu düşünmez isek en çok kullandığımız ve tükettiğimiz iki içeceği.Peki bu vazgeçemediğimiz içeceklerin bize fayda ve zararları nelerdir?Kimler içmeli ve içmemeli,içenler ne kadar içmelidir?

Şimdi bu soruların cevabını yavaş yavaş vermeye başlayalım…

İlk olarak çayı ele alıyoruz.Çay…Karadeniz’imizin bağrından kopup gelmiş sofraların değişmezi.Peki sofra ve sonrası yanımızdan ayıramadığımız çay yararlı mıdır? Yoksa zararlı mıdır? Aslında çay hem yararlı hem de zararladır.Bu nedenle bunu tek tek incelemek daha iyi olacaktır.

Öncelikle çayın faydalarına bakalım.Tabi maddeler halinde.

1-Çay tansiyon değerlerinin normalde kalmasına yardımcı olur.

2-Çay alzaymır dediğimiz unutkanlık hastalığını %50 oranında azaltır.

3-Çay zihni açar.Yani çay içenler daha verimli çalışır.

Bir NOT: Çay ın faydalarından zararlarına geçmeden önce çayı doğru demlemenin çok önemli bir faktör olduğunu yanlış demlenmiş bir çayın hem tat olarak hem de sğlıksal olarak iyi olmadığını unutmayınız.

Şimdi sıra geldi çayın zararlarına…

1-Aşırı çay tüketimi kemik hastalığına yol açabilir.

2-Çay kafein bulundurduğu için alışkanlık yapar.

3-Çayın bazı kanserler ile ilişkisi vardır.Yani aşırı tüketimi kanser riskini arttırır.

Çayın faydaları ve zararlarından başlıcalarını gördük.Şimdi ise bu bilgileri toplayacak,sizlere bir özet çıkaracağım.Çay ,vazgeçilmez içeceğimiz, çok rölantide bir içecektir.Doğru demlenen ve doğru miktarda tüketilen çayın insan üzerinde çok olumlu etkileri olacağı gibi yanlış demleme ve yanlış kullanım ise bir çok hastalığa yl açabilir.Yani çayı yararlı ya da zararlı yapmak sizin elinizde.

Şimdi gelelim kahveye…

Öncelikle kahveden kastımızın türk kahvesi olduğunu söyleyelim.Milliyetçilik iyidir güzeldir ama milliyetçiliği günde 15 fincan türk kahvesi olarak algılayan bireylere umarım bu makale ulaşır…

Yine öncelikle faydadan başlıyoruz.Ne imiş bu kahvenin faydaları?

1-Kahve şeker hastalığı riskini azaltır.

2-Kahvenin kafeinsizi hafızayı güçlendirir.

3-Çay gibi kahve de alzaymır riskini azaltır.

Kahvemizin zararlarına gelince…

1-Kahvenin günde 2 bardaktan fazla içilmesi göz sağlığını bozar.

2-Kahve kafein barındırdığı için alışkanlık yapar.

3-Doğurganlığı olumsuz yönde etkiler.Bir çok hasatlığın görülme riskini arttırır.

Şimdi kahve için derlediğim sonucu sizler ile paylaşayım.Kahve çaya göre daha riskli bir içecektir çünkü yanlış kullanımı çaya göre insana daha çok zarar verir.Ama doğru kullanımının sonucunda çok iyi özelliklerinin olduğu da aşikar.

Şimdi ise vedamı derleme cümleleri ile yapacağım.Çay ve kahve ,vazgeçilmezlerimiz, için ne yararlı ne de zararlı diyebiliriz.Çünkü ikisinin de yararı olduğu kadar zararı da vardır ve bu ürünlerin yarar veya zararını açığa çıkarmak bizim kullanışımızın elindedir.Öncelikle şu bilinmelidir ki her şey de olduğu gibi çay ve kahve nin de fazlası zarar.Çay için doğru demleme,kahve içinse yapılıdığı malzeme önemlidir.Plastik makinelerde kahve yapmak sakıncalıdır.Eğer mümkün ise kafeinsiz kahveler tercih edilmelidir…

Veda cümlem ise şu olmalıdır:Her insanın çay ve kahveyi vazgeçilmez yapmaya hakkı vardır ama doğru yapıp doğru kullanırsa…

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu