Sağlık

Hindistan Cevizi Yağının Saçlara Faydaları

Hindistan cevizi yağı, her türlü saç problemine çok uzun yıllardır çare olmuştur. Kepekten, kuru saça kadar saçın tüm sorunları için tek durak ve bir çözümdür. Saçları yumuşatır ve sadece saç tellerine fayda sağlamaz aynı zamanda antibakteriyel, antimikrobiyal ve yumuşatıcı özelliklerinden dolayı saç derisinin sağlığını da faydalıdır. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunduran Hindistan cevizi yağı bu özelleri sayesinde, saç bakımı için mükemmel bir bileşendir. Hindistan cevizi yağının tüm dünyada kadınlar tarafından saç bakımı için kullanılmasının birçok nedeni var. Saç dökülme sorununuz varsa, sorunu gidermek ve saç büyümesini teşvik etmek için bu etkili bileşeni mutlaka kullanın.

Yağın çoğu saç problemini yok etme yeteneği sayesinde saç dökülmesine de etkili bir çözümdür. Hindistan cevizi yağı, saç hasarlarını en aza indirerek saçı sağlıklı tutar.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Kökleri güçlendirir

Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit, anti bakteriyeldir ve bu da saç derisinin sağlığını korumak için mükemmel bir bileşendir. Bakterileri uzak tutarken saç köklerini de sağlıklı tutar.

Foliküliti Önler

Hindistan cevizi yağı kıl kökü iltihabını (folikülit) önler. Folikülit, saç köklerinin aşırı nem emdiğinde meydana gelir ve kurudukça kabarmaya neden olur. Bu nedenle nemli olduğunda veya saçınızı çok fazla şampuanladığınızda oluşabilir. Hindistan cevizi yağı, fazla nemi dışarıda tutarken kıl gövdesinde gereken nemi sağlaması nedeniyle dengeyi kurar ve kıl kökü iltihabını önler.

Protein Kaybını Önler

Hindistan cevizi yağı saçınızın derinliklerine nüfuz eder ve proteini kilitli tutar. Yağ, laurik asidin trigliserit olduğundan, proteinler için afinitesi yüksektir. Böylece, hindistancevizi yağı topikal uygulaması ile protein kaybını önler.

Saçı Dışarıdan Besler

Hindistan cevizi yağı saçınıza iyi gelen mükemmel bir besin ve antioksidan kaynağıdır. Saçınızı dışarıdan besler, kepekten kurtarır, saçların kalın ve sağlıklı görünmesini sağlayarak saç büyümesini destekler.

Nem Tutma Özelliği Vardır

Hindistan cevizi yağı saçlarınızın susuz kalmasını önler. Saçınızdaki nemi kilitli tutacak harika bir doğal saç kremidir. Saçınız nem için sürekli susayıp kuruduğunda, Hindistan cevizi yağı kullanmak neme doymasını sağlamak için harika bir yoldur.

Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonları Önler

Hindistan cevizi yağının antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri onu viral ve bakteriyel enfeksiyonları önleyen mükemmel bir çözüm haline getirir. Sadece bu özellikler bile kepek ve bit gibi sorunları saçınızdan uzak tutar.

Kan Dolaşımını Artırır

Hindistancevizi yağı ile saç derinize masaj yapmak kan dolaşımını iyileştirir ve kanınızdaki besinlerin foliküllere ulaşmasını ve beslenmesini sağlayarak saçlarınızın sağlıklı ve kalın olmasını sağlar.

Soğutma Özelliği Vardır

Hindistan cevizi yağı yaz aylarında saç deriniz tahriş olduğu zaman, harika bir soğutucu görevi görür. Soğutucu doğası, yaraları ve tahrişleri yatıştırır ve saçlarınızı yaz aylarında yapışkan hissetmenizi önler.

En İyi Saç Kremi

Marketlerde satılan yapay kremler saçınızı kimyasallarla kaplarken, yüzeyde pürüzsüz ve yumuşatılmış hissetmenize sebep olurken, içerden saçınızın sağlığını iyileştirmek için neredeyse hiçbir şey yapmaz. Hindistan cevizi yağı saçınıza nemi daha uzun süre kilitlemek için, saçınızın sağlığını iyileştirmek için içeriden ve dışarıdan da çalışır.

Kepek Önleyici Ajan

Kepek için saç derisi koşullarından, mantar büyümesine kadar birçok neden olsa da, Hindistan cevizi yağı bu kronik sorunları yatıştırabilir ve semptomlarını hafifletebilir. Özellikle saç derisini nemlendirdiği ve sağlığını iyileştirdiği için dökülmekte olan kuru bir saç derisi için son derece iyi çalışır.

Saç Büyümesi İçin Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağını saç büyümesi için kullanmanın birçok yolu vardır, Hindistan cevizi yağını saç dökülmesi için nasıl kullanılacağınızı ve saç büyümesini nasıl sağladığına dâhil en etkili yollarını listeledik…

Hindistan Cevizi Yağı ile Bakım

Malzemeler

Hindistancevizi yağı 2-3 yemek kaşığı

Nasıl Yapılır?

Hindistan cevizi yağını benmari usulü çok fazla ısıtmadan ılık hale getirin.

Saçınıza Hindistan cevizi yağı sürmeye başlayın ve saç derinize masaj yapın.

Hindistan cevizi yağının tüm saçı kapladığından emin olmak için, saçınızı tarayın ve ardından saçınızı yukarıda toplayın.

Saçınıza bir saç bonesi takın ve bir saat 45 dakika bekletin. Tüm gece de bekletebilirsiniz.

Şampuan ve ılık su ile durulayın. Saç kremi yerine, saçınızı yıkadıktan sonra uçlarına bir miktar Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı, Saçları Güneş Hasarından Korumak İçin

Malzemeler

  • Bir sprey şişesi
  • Su
  • 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı

Yapılışı

Hindistan cevizi yağını suyla dolu bir sprey şişesinde karıştırın.

Şişeyi sallayın ve saçınızın üzerine sıkın.

Tüm saça yayılması için saçınızı tarayın.

Bu saç bakım spreyini gün içerisinde birçok kez kullanabilirsiniz. Yağ saçınızı güneşe karşı koruyacaktır.

Saç Dökülme Nedenleri

Beslenme Eksiklikleri

Yeterli miktarda besin almamak saçınızın sağlığını olumsuz yönde etkileyerek saç dökülmesine neden olur. Aşırı A vitamini tüketmek, ya da yeterince demir alamamak saç dökülmesi şeklinde bir tepkiyi tetikleyebilir. Saçlarınızın çoğu proteinden oluştuğu için, eksikliği saç dökülmesine de neden olabilir.

Hormonal Dengesizlik

Erkek hormonu testosteronun daha güçlü bir formu olan dihidrotestosteron veya DHT, kadınlarda saç dökülmesinin bir nedenidir. Östrojen eksikliği ayrıca kadın hormonu büyümeyi teşvik ettiği için kılların uzamasına da neden olabilir.

Kafa Derisi Üzerinde Mantar Enfeksiyonu

Saçkıran, folikülit, piedra, Demodex folliculorum ve seboreik dermatit gibi mantar enfeksiyonları, kafa derisinin tahriş olmasına, bazen iltihaplanma ve sonuçta saç dökülmesine neden olan durumlardır.

Saç Şekillendirme: Saç Düzleştirme, Kıvırma

Saçınızı kimyasal olarak etkileyen yapısını değiştiren uygulamalar kabarma, kepeklenme, erken beyazlama, zayıf saç ve saç dökülmesi gibi sorunları beraberinde getirebilir.

Saç Boyama: Kimyasal Saç Boyaları

Saçınızın rengini değiştiren kimyasallar saç dökülmesinde büyük bir faktör olabilir. Bir vaka çalışması, 41 yaşındaki bir kadının saç boyası kullandıktan sonra % 90 saç dökülmesi yaşadığını sonucuna varmıştır.

Aşırı İlaç Kullanımı

Reçeteli ilaçlar ve reçetesiz ilaçlar bazen saç dökülmesini tetikleyebilir, ancak ilaçları almayı bıraktığınızda belirtiler genellikle durur. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol ilaçları genellikle bu sorunlara neden olan ilaçlardır.

Fiziksel / Zihinsel Stres

Stres, telogen effluvium olarak bilinen bir tür geçici saç dökülmesine neden olabilir. Saçınızın üç aşaması vardır anagen, katagen ve telojen. Telojen saçın dökülme süresidir ve yepyeni bir saçın yerini alır. Stres saçın anajen aşamasından telojene kaymasına ve saç dökülmesine neden olabilir. Bu genellikle fiziksel stresle olurken, duygusal stres saç dökülmesi problemini iyice kötüleştirebilir.

Hızlı Kilo Kaybı

Hızlı kilo vermek vücudunuz için stresli olabilir. Bu stres saç dökülmesine yol açan telogen effluvium’a neden olur. Stres, diyet ve fiziksel aktivitedeki ani değişikliklerden kaynaklanır.

Kalıtım

Saç dökülmesi genetik olabilir. Ailenizde saç dökülmesi öyküsü varsa, muhtemelen siz de saç dökülmesi sorunu yaşayacaksınız. Kalıtım, saç sağlığında büyük bir belirleyici faktördür.

Yaşlanma

Yaşlandıkça, tırnaklarınızın ve saçlarınızın uzama hızı yavaşlar. Saçlar pigment kaybetmeye başlar ve ince ve kırılgan bir şekilde uzar. Neredeyse herkes yaşlandıkça saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya gelir. Bazı kadınların saç derisinin bir kısmı görünür hale gelinceye kadar saç kaybedebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu